Negyven éve húzódó vitát zárna le Cameron

„West Lothian” kérdés, a brit belpolitika egyik legrégebben napirenden lévő alkotmányos problémája.

HZS
2015. 04. 24. 16:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit miniszterelnök szerint a jelenlegi törvényalkotási eljárásrend igazságtalan, ugyanis az angliai választókerületeket képviselő törvényhozók nem voksolhatnak például a skóciai adómódosítási törvényjavaslatokról – mivel ez a skót parlament hatáskörébe tartozik –, a londoni parlamentben ülő skót képviselők viszont szavazhatnak angliai adóügyekben. Hasonlóképp, ha az angol alsóházi képviselők nem vehetnek részt a skóciai egészségügyi vagy oktatási törvények módosításában, miért kellene megadni a skóciai választókerületeket Londonban képviselő törvényhozónak a beleszólási jogot az angliai egészségügyi és oktatási jogszabályok kialakításába? – tette fel a kérdést a brit kormányfő.

Cameron szerint általános parlamenti eljárási alapelvvé kell tenni, hogy a választott képviselők ne dönthessenek olyan országos horderejű törvényalkotási kérdésekben, amelyek az Egyesült Királyságon belül általuk képviselt nemzetet semmilyen módon nem érintik, az ország más nemzeteinek több millió választóját viszont igen. A brit miniszterelnök kijelentette: ha a Konzervatív Párt alakíthat kormányt a május 7-ei parlamenti választások után, száz napon belül beterjeszti az alsóház elé a törvénymódosítási javaslatot.

William Hague, aki tavaly nyárig Nagy-Britannia külügyminisztere volt, azóta pedig a londoni alsóház vezetőjeként a kormányzati törvényalkotási program végrehajtásának operatív előkészítéséért, szervezéséért és felügyeletéért felel, Cameron pénteki kampánybeszéde után a BBC-nek a megoldás lehetséges módozatiról azt mondta: továbbiakban is részt vehet az összes képviselő az alsóház elé kerülő minden törvény vitájában, de az olyan törvények, amelyek csak Angliát érintik, kizárólag akkor léphetnének életbe, ha a tervezetet az angol képviselők többsége külön is megszavazza. Ez gyakorlatilag vétójogot adna az e kategóriába eső törvényjavaslatok esetében az angliai választókörzetek képviselőinek.

Ez az úgynevezett „West Lothian” kérdés, a brit belpolitika egyik legrégebben napirenden lévő megoldatlan alkotmányos problémája, amelyet Tam Dalyell, a jelenleg ellenzékben politizáló Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veteránja, a skóciai West Lothian választókörzet volt parlamenti képviselője vetett fel csaknem negyven éve. A probléma lényege az, hogy a londoni – vagyis a brit –- parlamentben ülő skót képviselők szavazhatnak olyan sarkalatos kérdésekben is, amelyek csak Angliát érintik, ám a hatalmi decentralizációs folyamat alapján, az önálló skót parlament létrehozása nyomán az angol parlamenti képviselők nem voksolhatnak skóciai érdekű, az edinburghi törvényhozás hatáskörébe tartozó ügyekben.

A kérdés különös aktualitást nyert a skóciai függetlenségről tavaly szeptemberben rendezett népszavazás után. A referendumon ugyan a skót elszakadás ellenzői győztek, a brit kormány azonban ígéretet tett a jelenleg is igen széles körű skót önrendelkezés további jelentős mélyítésére, ennek fejében viszont az Egyesült Királyságot alkotó többi nemzet önrendelkezési jogának kiszélesítését is programjára tűzte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.