Brit választás: egy, aki mindent visz

Az utóbbi évek egyik legszorosabb voksolása vegyül az egyik legrövidebb kampányidőszakkal. Számba vettük a szigetországi szavazók lehetőségeit.

Havasi Zsolt
2015. 04. 14. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március utolsó előtti napján David Cameron ellátogatott II. Erzsébet királynőhöz a londoni Buckingham-palotába, majd tájékoztatta a 2010-ben megválasztott törvényhozás feloszlatásáról. A május 7-i választásig nincs parlament, az alsóház 650 képviselőjének megszűnt a mandátuma, magánemberré váltak. A jelenlegi miniszterelnök látogatása csupán formalitás volt, hiszen a négy éve elfogadott új választási törvény kivette az uralkodó hatásköréből a parlament hivatalos feloszlatásának jogát, és átruházta azt a kormányfőre.

Nagy-Britannia május 7-én voksol. A cél, hogy új kormány alakuljon – a választók tehát arra a helyi politikusra szavaznak, aki abból a pártból van, amelyet ők támogatnak. A rendszer pedig „a győztes mindent visz” alapon működik. A szavazatokat választókerületenként számolják össze, amelyek egy-egy széket jelentenek a választott parlamentben. A politikusok különböző számú választópolgárt képviselnek. A differencia pedig akár ötszörös is lehet. Hisz van olyan kerület, ahol 21 ezer és van olyan is, ahol 110 ezer szavazó dönt egyetlen szék sorsáról. S ha ez még nem elég: csak az a jelölt szerez helyet a parlament 650 tagú alsóházában, aki a legtöbb szavazatot kapja az adott választókerületben, és az a párt jelöli ki a következő miniszterelnököt, amely a legtöbb helyet szerzi meg. A végső kinevezés joga Őfelségét illeti meg.

A parlament egyébként a lordok házából és az alsóházból (képviselőház) áll.

Természetesen a rendszer merevsége miatt a kisebb pártok részéről voltak reformigények, ám mivel ezek soha nem nyertek a két nagy párttal (Munkáspárt és Konzervatív Párt) szemben, képtelenek bármin is változtatni. A Liberális Demokraták a legutóbbi választások alkalmával az összes szavazat 23 százalékát szerezték meg (6,8 millió), ami 57 helyre volt elegendő. A toryk 10,7 millió szavazattal 307 helyet összesítettek, míg a Munkáspárt 8,6 millió vokssal 258-at. Persze a valóságban az embereket befolyásolják a pártok prominens személyei, és úgy tekintenek a szavazásra, mintha közvetlenül a vezetői képességeire, személyiségeire szavaznának.

A meggyőzés és a szimpátia elnyerésének egyik legjobb lehetősége április 2-án adódott a képviselők előtt. A hagyományokhoz hűen Manchesterben ezen a napon tartották meg a brit pártvezetők választás előtti tévévitáját. A szópárbajok történetében először vettek részt a három hagyományos, westminsteri párt (Konzervatívok, Munkáspárt, Liberális Demokraták) „első emberei” mellett a Zöldek, az etnikai pártok és a UKIP (Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja) képviselői is. A főbb ütközőpontok az Európai Unió és a bevándorlás kérdései voltak. A jelenleg regnáló miniszterelnök, David Cameron és fő kihívója, Ed Miliband is korlátozást ígért utóbbiban. Ám érdekes, hogy a Munkáspártnál az eddigiekhez képest ez egy új irány: Miliband nemrég a baloldal ígéretei közé emelte, hogy győzelmük esetén az országba érkezők három évig nem kapnak majd munkanélküli segélyt. Nigel Farage, a nacionalista UKIP vezetője pedig nem hazudtolta meg magát, szinte minden problémát a bevándorláshoz és az EU-s tagsághoz vezetett vissza.

Mint Gálik Zoltán, a Corvinus Egyetem docense az MNO-nak kifejtette, a tévévita hatásai csak később mutatkoznak meg, azonban a választók új helyzettel találják magukat szembe: sokkal többrétűbb lett a választási lehetőségük. Megjelentek a nacionalista pártok, amelyek később komoly szerephez juthatnak. A felmérések egyértelműen azt mutatják, hogy egyik meghatározó párt (Munkáspárt, Konzervatívok) sem lesz képes megszerezni az önálló többségi kormányzáshoz minimálisan szükséges 326 alsóházi mandátumot – a koalíciókötés tehát elkerülhetetlen. S hogy mire lehet számítani a következő majd egy hónapban? A szakértő szerint a központi téma a gazdaság lesz. „Míg a konzervatívok az eddigi eredményeiket hangsúlyozzák, addig a Munkáspárt alternatív utakat helyez előtérbe. A UKIP aduásza pedig egyértelműen az Európa-ellenesség” – véli Gálik.

– A Munkáspárt igyekszik az uniós népszavazás kérdéskörét tematizálni – emelte ki a külügyi intézet elemzője, majd hozzátette, Tony Blair színre lépése a téma „meglovaglásával” együtt szavazókat hozhat a baloldalnak. De a Munkáspárt azt a tényt is David Cameron orra alá dörgölheti, hogy nem tartották be a 2010-es választási ígéretüket. A miniszterelnök öt évvel ezelőtt célul tűzte ki a bevándorlók nettó számának csökkentését évi 100 ezer fő alá, ehelyett a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy évente közel 300 ezer ember érkezik a szigetországba. Emellett még számolni kell a „skót faktorral”. A Skót Nemzeti Párt ugyanis felszólította a Munkáspártot, hogy együttes erővel távolítsák el Cameront a hivatalából. És ha ez még nem elég: amennyiben Cameron kiírja a népszavazást és a távozók győznek, a skótok is megtartják újra a maguk voksolását a függetlenségről.

David Cameronnal a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap közölt interjút vasárnap. A miniszterelnök megerősítette: ha a május 7-i parlamenti választások után a Konzervatív Párt kormányon marad, előírná, hogy a külföldi EU-munkavállalók csak négyévi folyamatos nagy-britanniai munkaviszony után juthassanak hozzá a brit jóléti ellátások teljes köréhez. Kijelentette: a mostani szabályok alapján ha egy külföldi EU-munkavállaló „összerakja” mindazokat a brit szociális juttatásokat, amelyeket már érkezése után igényelhet, évi tízezer font (4,1 millió forint) jövedelemhez juthat csak ebből a forrásból. Ha megvalósul az elképzelés, minden egyes EU-bevándorló átlagosan 22 ezer fontot fizet majd be adók és társadalombiztosítási hozzájárulás formájában a brit jóléti kasszába, mielőtt onnan juttatásokat igényelhetne – mondta a brit miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.