Szijjártó Péter jelezte: hétfőn még tíz honfitársunkról nem volt hír, az utolsó magyarról pedig, akiről nem érkezett egyelőre információ, tartózkodási helye alapján az feltételezhető, hogy jól van. Hangsúlyozta, arra kérnek mindenkit, hogy a katasztrófa miatt halassza el a térségbe tervezett utazását. A miniszter elmondta: öt olyan magyarról tudnak, akik tartósan Nepálban élnek, az ő hazatérésük egyelőre nem várható.
Mobiltelefonos felvétel Tibetben a földrengés pillanatában
forrás: telegraph.co.uk
Hétfőn 18 magyar hagyta el a földrengés sújtotta országot, eközben két újabbról derült ki, hogy Nepálban tartózkodik. A katmandui tiszteletbeli konzul meglátogatta azt a négy sérültet, akit egy egyházi fenntartású kórházban kezelnek. Ők a körülményekhez képest jól vannak. Szijjártó Péter jelezte: rajtuk kívül megsérült egy ausztrál–magyar kettős állampolgár, a biztosítója már intézkedett Ausztráliába szállításáról.
Tovább emelkedett a szombati nepáli földrengés áldozatainak száma: a katasztrófában a legfrissebb információk szerint 4310-en vesztették életüket, és csaknem nyolcezren sérültek meg – közölte kedden a nepáli belügyminisztérium egyik szóvivője.
A 7,9-es erősségű pusztító földrengés nyolcmillió embert érintett a 28 millió lakosú himalájai országban. Közülük 1,4 millióan szenvednek hiányt élelemben – ismertette kedden az ENSZ.
A 10 ezret is elérheti a szombati nepáli földrengés halálos áldozatainak száma – közölte kedden a Reuters brit hírügynökséggel az ország miniszterelnöke.
Szusil Koirala a mentési munkálatok gyorsítására utasított, és sátrakat, valamint gyógyszereket kért külföldről. A kormány a mentés és segítségnyújtás terén mindent megtesz, amit csak tud – hangsúlyozta Koirala a brit hírügynökségnek adott interjúban.
Alpinisták eközben azt jelezték, hogy a Csomolungma környéki táborokból helikopterrel sikerült kimenekíteni azokat a hegymászókat, akik a földmozgás utáni lavinák miatt elszigetelődtek.
Az UNESCO szakértői csoportot küld annak felmérésére, hogy helyreállíthatóak vagy újjáépíthetőek-e a szombati pusztító földrengés nyomán megrongálódott nepáli műemlékek - közölte az ENSZ szakosított intézményének vezetője. Irina Bokova, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) főigazgatója az AP amerikai hírügynökségnek hétfőn adott interjújában azt mondta, „szívszorító" látni azt a pusztítást, amelyet a himalájai országnak okozott a természeti katasztrófa.
Bokova hangsúlyozta, hogy az UNESCO világörökségi listáján szereplő hét Katmandu-völgyi helyszínből három súlyosan megrongálódott. Közöttük van az egyik legfontosabb nevezetesség, a katmandui Durbar tér is, amely a 15. és 18. század között épült pagodáknak és templomoknak ad otthont. „Amint lehetséges, szakértőket küldök a helyszínre annak megállapítására, hogy mit lehet tenni a károk helyreállítása érdekében (...)" – mondta Bokova.