Orosz állítás, amerikai tagadás

Ellentmondó információk láttak napvilágot arról, hogy mi is történt szerda hajnalban Irán és a hatok között.

HZS
2015. 04. 01. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedd éjfélkor lejárt az iráni atomprogrammal kapcsolatos keretmegállapodás elérésére szabott határidő az iszlám köztársaság és a hatok – az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagja és Németország képviselői – között. A tárgyalások során azonban még maradtak nyitott kérdések, ezért folytatódott az egyeztetés.

Szergej Lavrov szerda hajnalban már arról beszélt, hogy megállapodás született a teheráni atomprogramról folyó lausanne-i tárgyalásokon a kulcskérdésekben. Mint az orosz külügyminiszer fogalmazott: „Biztonsággal kijelenthető, hogy a külügyminiszterek átfogó megállapodásra jutottak az ügy rendezéséhez szükséges valamennyi kulcsfontosságú kérdésben. Néhány órán belül vagy a nap folyamán ezt írásba is foglalják.” A részletekről annyit mondott, hogy az előzetes megállapodás tartalmazza, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség fogja ellenőrizni a teheráni atomprogramot, illetve lépéseket ír elő az iráni gazdaságot sújtó szankciók feloldására. A részleteket szakértői szinten június végéig dolgozzák ki.

Egy névtelenül nyilatkozó diplomáciai forrás egyenesen cáfolta Lavrov szavait, és azt mondta, egyelőre nincs megállapodás a kulcskérdésekben. Hasonlóan nyilatkozott az amerikai delegáció egyik – ugyancsak névtelenül megszólaló – tagja is. A washingtoni Fehér Ház tájékoztatása szerint Barack Obama amerikai elnök videokonferencián tanácskozott nemzetbiztonsági csapatával, hogy megvitassák a fejleményeket, részletek azonban nem ismertek.

Iráni részről ugyanakkor óvatosabban nyilatkoztak, Mohamed Dzsavad Zarif külügyminiszter azt mondta, jelentős haladást értek el az éjjel zárult megbeszélésen, és reméli, hogy szerdán nekiállhatnak megszövegezni egy előzetes egyezségről szóló dokumentumot. Abbász Aragcsi iráni főtárgyaló szerda déltájban nemzeti sajtójának úgy nyilatkozott, esélyt lát arra, hogy a nap végére befejezhetik a tárgyalásokat. Hozzátette, Teherán továbbra is azt sürgeti, hogy azonnal oldják fel az olajszállításra és pénzügyekre vonatkozó nemzetközi szankciókat, továbbá a másik kulcstémában, a nukleáris kutatás területén kialakult álláspontját is fenntartja. Aragcsi leszögezte: csak akkor lesz végső megállapodás a keretegyezményről, ha minden egyes részkérdésben megegyeznek.

Laurent Fabius francia külügyminiszter – aki már hazautazott a külügyminiszteri találkozó helyszínéről – kijelentette, hogy „amikor csak szükséges”, kész visszatérni Lausanne-ba, de úgy értékelte, egyelőre nem sikerült olyan fázisba jutni, amelytől gyors befejezés remélhető. Azt azonban elismerte, hogy az elmúlt napok tárgyalásai alatt is történt előrelépés. Vang Ji – aki francia és orosz kollégájához, Laurent Fabiushoz és Szergej Lavrovhoz hasonlóan elhagyta az addig külügyminiszteri szinten folytatott tárgyalások helyszínét – a nyilatkozatban arra figyelmeztetett, hogy amennyiben nem sikerül kompromisszumra jutni, az eddigi összes erőfeszítés kárba vész. Úgy vélte, hogy a megegyezés akkor születhet meg, ha „csomagként”, egyben kezelik az összes részkérdést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.