Ramesvor Dangal, a nepáli belügyminisztérium illetékese azt mondta, a legfrissebb adatok szerint 5057 ember vesztette életét a múlt heti katasztrófában, és több mint tízezren sérültek meg.
A nepáli fővárostól, Katmandutól északra fekvő, népszerű magashegyi túrázóhelynek számító Rasuva körzetben lavina zúdult Godatabela falura. A hógörgeteg miatt mintegy 250-en tűntek el – mondta kedden Uddav Battarai, Rasuva kormányzója. Az eltűntek között külföldi turisták is lehettek.
A hétvégi 7,9-es erősségű földmozgás és utórengései számos lavinát indítottak el a Himalájában.
Egészségügyi kontingenssé szerveződve hét magyar önkéntes indult útnak a múlt szombati nepáli földrengés helyszínére – közölte az egységet vezető Turi László, a szolnoki Életjel Mentőcsoport irányítója.
Turi László elmondta: a Karisz Speciális Mentő Szövetség égisze alatt három magyar speciális mentőszervezet – az Életjel Mentőcsoport, a Főnix Speciális Mentők és a Legott Mentőcsoport – 2-2 tagja, valamint összekötőként egy a térséggel foglalkozó hazai civil szervezet elnöke vesz részt az akcióban.
A segítők mindegyike önkéntes, azaz saját maga, illetve mentőcsoportja finanszírozza az utazást, valamint a május 5-ig tervezett kinttartózkodás költségeit – tette hozzá. Közölte, a katasztrófa hírére az ENSZ humanitárius ügyek koordinációs irodájának (OCHA) jelezték: készek egy városi kutató-mentő csapat verbuválására és a helyszíni segítségnyújtásra. A szervezettel konzultálva azonban végül a helyi szükségletek figyelembevételével egy egészségügyi kontingenst alakítottak ki.
Turi László jelezte: mentőkutyák nincsenek velük, ám az egészségügyi kellékeken kívül alapvető műszaki mentő és alpinfelszerelést is visznek magukkal Katmanduba, ahová Budapestről repülőgéppel, Isztambul érintésével jutnak el. Megérkezésük utáni teendőjükről és a segítségnyújtás pontos helyéről még nem kaptak tájékoztatást, az a pillanatnyi helyzet függvényében derül ki az ENSZ OCHA munkatársainak útmutatása alapján, amely szervezet irányítása alatt dolgoznak majd – tette hozzá.
Nepált a múlt hétvégén 7,9-es erősségű földrengés rázta meg, amelynek epicentruma a fővárostól, Katmandutól 80 kilométerre volt.
Háromnapos nemzeti gyászt hirdetett kedden Szusil Koirala nepáli miniszterelnök a hét végi, pusztító erejű földrengés több mint ötezer halálos áldozatának tiszteletére.
„Úgy döntöttünk, azon nepáliak, külföldi fivérek és nővérek, öregek és fiatalok emlékére, akik a pusztító erejű földmozgás miatt vesztették életüket, mától kezdődően három napig nemzeti gyászt hirdetünk” – mondta Koirala.
A kormányfő rövid televíziós beszédében egyúttal megköszönte az adományozóknak az eddigi segítséget. A legfrissebb adatok szerint 5057 ember vesztette életét a múlt szombati katasztrófában, és több mint tízezren sérültek meg.
Szinte mindenből hiány van a földrengés sújtotta Nepálban, ivóvízből, fekvőhelyből, sátrakból és tisztálkodószerekből egyaránt – mondta Pavelcze László, a Baptista Szeretetszolgálat nemzetközi mentőcsapatának vezetője a nepáli fővárosból, Katmanduból telefonon az M1-nek.
Közölte, hogy a városnak mintegy húsz százalékát érintette a katasztrófa, ahol lassan befejeződik a mentés. A fő problémát az okozza, hogy külső területekre, illetve az ország egyéb pontjaira nem jutnak el a mentők, ugyanis az utak gyakorlatilag megsemmisültek a földrengésben, és a hatóságok ezért a városban tartják a mentőcsapatokat.
Arról is beszámolt, hogy a szeretetszolgálat jelképes örökbefogadási programot indított az árván maradt gyerekek ellátására. Ennek keretében egy-egy család havi háromezer forinttal járulhat hozzá egy gyerek ellátásához. Úgy vélekedett: fel kell készülniük arra, hogy több hónapig az országban kell maradniuk, így a szeretetszolgálat munkatársai közvetlenül az „örökbe fogadott” gyermekekhez juttatják el az adományokat – mondta Pavelcze László.
Gaál Miklós fotós, aki a helyszínen végigfényképezte a katasztrófa pillanatait, az M1-nek Bhaktapurban szerzett tapasztalatairól beszámolva azt mondta: egyik pillanatról a másikra egy hatalmas rengést érzett és elveszítette az egyensúlyát. Az emberek elestek, illetve a földre vetették magukat, az épületek pedig kártyavárként omlottak össze. Pánik tört ki, sok halottat látott.
Élve hozott ki kedden egy nepáli-francia mentőcsapat egy 28 éves férfit a nepáli főváros, Katmandu egyik, szombaton összeomlott lakóépülete romjai alól, nyolcvan órával a 7,9-es erősségű földrengést követően.
Risi Khanal víz és élelem nélkül rekedt a romok alatt, közvetlen közelében három holttesttel.
A fiatal férfi megpróbáltatásai múlt szombaton, helyi idő szerint dél körül kezdődtek, amikor a több mint ötezer halálos áldozatot szedő földrengés történt. Khanal ekkor Katmandu egyik hétemeletes lakóházának második emeletén tartózkodott. A felsőbb emeletek csodával határos módon épségben maradtak, és miután a férfi segélykiáltásait meghallották a mentőalakulatok, elkezdődött a kimentése. A mentőakció öt óráig tartott, a résztvevőknek ugyanis le kellett fúrniuk hozzá.