Zainab Bangura – a főtitkár különmegbízottja a háborús nemi erőszak elleni küzdelemben – csütörtökön New Yorkban ismertetett állásfoglalásában felhívta a figyelmet arra, hogy a nők és a lányok a legsérülékenyebbek a fegyveres konfliktusokban. Hozzátette, hogy Szíriában és Irakban is egyre tudatosabban, és a harcokban részt vevő felek mindegyike alkalmazza a nemi erőszakot. Bangura április közepétől két hetet töltött Szíriában és Irakban, valamint a régió egyéb országaiban, Törökországban, Libanonban és Jordániában, a nemi erőszak olyan áldozataival találkozott, akik megszöktek az Iszlám Állam fogságából.
Beszámolójában kényszer- és átmeneti házasságokról, férjhez adott gyereklányokról beszélt – például egy olyan nőről, akit több mint hússzor adtak férjhez, és minden egyes alkalom után műtétre kényszerítették, hogy visszaállítsák a szüzességét. Elmondta, hogy a harcosokat a dzsihád részeként buzdítják az ilyen jellegű házasságkötésekre, amelyeket a nők és a lányok családja nem mer megtagadni, mert csak így tudják megvédeni magukat.
A különmegbízott megjegyezte, hogy sok nőt eladnak és lányokat pucérra vetkőztetve kínálnak rabszolgabazárokban, majd elküldik őket az Iszlám Állam vezetőinek és katonáinak, többek között Moszulba.
„Az Iszlám Állam intézményesítette a szexuális erőszakot és a nők lealjasítását, taktikaként alkalmazza a terrorizmusban, hogy elérje stratégiai céljait” – jelentette ki Zainab Bangura.