A rohingyák ellen irányul Mianmar születésszabályozási törvénye

Sok jogvédő tiltakozott ellene, nemrég pedig Obama is aggodalmát fejezte ki a mianmari konfliktusok miatt.

2015. 05. 24. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „születésszabályozási és egészségügyi” törvénynek nevezett jogszabály értelmében az országnak azokon a területein, ahol nagy a népszaporulat, illetve a gyerek- és az anyahalandóság, elő lehet írni, hogy az anyák csak háromévente szülhetnek. A törvény tervezetét, amely radikális – muzulmánellenes – buddhista szerzetesek nyomására született meg, áprilisban szavazta meg a parlament. A szélsőséges buddhisták rendszeresen azzal riogatnak, hogy a gyorsan szaporodó muzulmánok idővel átveszik a hatalmat az országban. Pedig az 50 milliós országban a muzulmánok aránya jelenleg 10 százalék.

Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettes mianmari útjáról beszámolva elmondta: figyelmeztette az ország vezetőit négyszemközti tárgyalásain a törvény veszélyeire. Ennek ellenére alig néhány órával az után, hogy a diplomata elutazott Rangunból, Thein Szein elnök aláírta a törvényt.

A muzulmán vallású rohingyák többsége – mintegy 730 ezren – főként a nyugat-mianmari Rakháin államban él és a világ egyik legüldözöttebb kisebbsége. Az 1982-ben elfogadott állampolgársági törvény nem ismeri el őket etnikai csoportként, és gyakorlatilag megfosztja őket az állampolgárságtól. A kisebbség tagjai naponta kénytelenek diszkriminációval szembesülni: nincs tartózkodási engedélyük, nem gyakorolhatják szabadon a vallásukat, sőt a mozgásban is korlátozzák őket.

A rohingyák áldatlan állapota és menekülése fekete folt Mianmar azon történelmi jelentőségű teljesítményén, hogy több évtizedes katonai diktatúrából lassan átalakul demokratikus országgá, amit saját sikerei egyikének tart az amerikai külpolitika. A rohingyákkal szembeni, mély gyökerű gyűlölet párhuzamosan tört felszínre a demokratikus átalakulással, mert egyre nagyobb lett a szólásszabadság.

Barack Obama amerikai elnök egy héttel ezelőtt egy évvel meghosszabbította a Mianmar elleni büntetőintézkedéseket. Indoklásában azt írta, hogy bizonyos reformok jelentős előrehaladása ellenére továbbra is aggodalomra adnak okot a mianmari konfliktusok és az emberijogsértések, valamint bizonyos vezető személyiségeknek Phenjannal való kapcsolata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.