Az ócska amerikai ételtől félnek a németek?

A németek Amerika-pártiságára derít fényt egy új felmérés, de a szabad kereskedelmi egyezményből azért a többség így is kihátrálna.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 05. 18. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közvélemény-kutatás eredetileg a német–amerikai kapcsolatokról szólt, de számos komoly nemzetközi ügyet is érintett. A megkérdezett németek 27 százaléka szerint ugyanakkor az eddigi, oroszokkal szembeni uniós fellépés is túl keménynek számított – az amerikaiaknál ez a szám elenyésző, mindössze 4 százalék. Ismert, Angela Merkel német kancellár már 2014 tavaszán arról beszélt, meg kell barátkozni a gondolattal, hogy az Európai Uniót is hátrányosan érintheti, ha kemény szankciókat kell bevezetni Oroszország ellen. Az amerikai–orosz politikában ugyanakkor enyhülés látszik: John Kerry külügyminiszter pénteken órákon át tanácskozott Vlagyimir Putyinnal.

Merkel az idei év elején már azt is kijelentette, hogy a német kormány hajlandó tárgyalni egy európai–orosz szabad kereskedelmi övezetről, ha Moszkva segít rendezni az ukrán válságot. Kérdéses azonban, hogy ehhez mit szól Amerika, aki a saját egyezményét akarja megkötni Európával. Szijjártó Péter külügyminiszter az év elején úgy látta, hogy az Egyesült Államok nagykövetségei nem akarnak erről nyílt vitát, „ki akarják erőszakolni” a megállapodás ratifikálását minden európai államban.

A Pew Research Center mostani kutatásából kiderül: az amerikaiak 50 százaléka gondolja úgy, hogy az amerikai–európai szabad kereskedelmi egyezmény jó dolog, a németek körében viszont ez a szám csak 41 százalék. Az ellenzők közül az amerikaiak leginkább a munkanélküliség növekedésétől félnek (50 százalék), a tervezet német kritikusainak 61 százaléka főleg az élelmiszer-ipari, autóipari és környezetvédelmi szabályozások lazulásától tart. Az óceán egyik oldalán sem gondolják ugyanakkor komolyan, hogy az egyezmény jogtalan előnyt biztosítana a külföldi vállalatoknak, az amerikai ellenzők 22, a németek 18 százaléka nyilatkozott csak erről. Tavaly egyébként még a németek többsége, 55 százaléka jó dolognak tartotta a szabad kereskedelmi egyezményt.

A tengerentúlon emellett nagyobb nemzetközi szerepvállalásra is késztetnék a németeket: az amerikaiak 54 százaléka úgy gondolja, hogy katonai szempontból is hangsúlyosabban kellene fellépnie az unió legerősebb gazdaságú országának, utóbbiak azonban ezzel sem értenek egyet, mindössze negyedük aktivizálná jobban országának fegyvereseit.

A németek 57 százaléka egyébként az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolat fontossága mellett tette le a voksát, mindössze 17 százalékuk látna szívesen erősebb kötődést az oroszokhoz, és 21 százalék gondolta a kettőt egyformán fontosnak (a többiek nem tudtak választ adni a kérdésre). A felmérésből az is kiderül egyébként, hogy a német baloldali szociáldemokraták szavazói inkább megbízható szövetségesnek tartják az Egyesült Államokat, mint a jobboldal, de utóbbiak körében is népszerű a NATO vezető katonai ereje.

A felmérést még februárban és márciusban végezték, de az eredmények csak nemrégiben jelentek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.