Deutsch Tamás kifejtette: a lehető legrövidebb időn belül hivatalos választ várnak arra, mi indokolta, hogy a hosszú ideje a bizottság regionális fejlesztési főigazgatósága által elkészített szakértői anyagokat – első ízben – kiszervezzék és magáncégre bízzák. Mi indokolta a váltást, és ki döntött erről? – tette fel a kérdést. Arra is egyértelmű választ kívánnak kapni, hogy melyik főigazgatóság, mikor és kinek a döntése alapján írta ki a pályázatot. A leghatározottabban követelik, a bizottság adjon választ, kik voltak, akik az Altus Zrt.-vel kötött 1,5 milliárdos szakértői megbízást lehetővé tevő pályázatot előkészítették.
Azt is firtatta, kik értékelték a benyújtott pályázatokat, kik döntöttek az értékelést követően, hogy az egyébként négy munkatársat alkalmazó, túlságosan nagynak nem mondható Altus Zrt. és az általa vezetett konzorcium a legalkalmasabb.
Deutsch Tamás arra is választ sürgetett, hány cég, konzorcium indult a pályázaton és milyen szakmai szempontok alapján döntöttek az Altus mellett. Arra is kíváncsi volt, hogy a pályázat előkészítésében, elbírálásában, megkötésében volt-e olyan uniós köztisztviselő, aki közreműködött a folyamatban, és aki korábban Gyurcsány Ferenc kormányában töltött be vezető funkciót.
Elfogadhatatlan az Európai Bizottság és az Altus Zrt. apparátusának törekvése, hogy az egész ügyet szőnyeg alá akarják söpörni – mondta. Hozzátette: nemcsak a több mint gyanús, példa nélküli, burkolt pártfinanszírozást lehetőségét felvető összefüggések miatt kell a lehető legrövidebb időn belül tiszta vizet önteni a pohárba, hanem azért is, mert ami történt, az a testület tevékenységét meghatározó jogi normáknak is a súlyos és durva megsértése.
Alapvető követelmény, hogy az egyik legfontosabb uniós intézmény a döntéseket előkészítő, végrehajtó mindennapi munkája során a lehető legszigorúbban kövesse a pártpolitikai semlegesség elvét – hangoztatta.
Rámutatott: képtelenség azt állítani, hogy egy nap mint nap ellenzéki párttevékenységet végző politikus tulajdonában lévő cég – amelyet egyébként Gyurcsány Ferenc felesége irányít – pártpolitikailag semleges munkát végez.
Megjegyezte: megmosolyogtatók az érvek, miszerint keretmegállapodásról van szó. Mi másról lenne szó? – kérdezte. Arról, hogy nem végeznek audit tevékenységet, azt mondta: az a feladat, hogy értékeljék, milyen szakmai megfontolások és eljárások mentén dolgozták ki a regionális fejlesztési források felhasználásának forgatókönyvét jelentő fejlesztési terveket és az operatív programokat. Kitérve egyebek között Gyurcsány Ferenc nyilvános vagyonnyilatkozatára, azt mondta: egyértelmű és világos, az elmúlt években legkevesebb 70 millió, de volt olyan év, amikor 100, sőt tavaly 170 millió osztalékot vett ki a tulajdonában lévő Altusból.
Egy másik szintén nyilvános tájékoztató szerint a Demokratikus Koalíció legjelentősebb magánszemélyi támogatója Gyurcsány Ferenc, aki 2013-ban, 2014-ben a pártot összesen 21,5 millióval segítette. Hozzátette: ennek alapján azt mondani, hogy kérdést sem vet fel a bizottság Altusnak nyújtott 1,5 milliárdos megbízása, abszurd, komolytalan.
„Ilyet a bizottság nem tehet, ez szabálytalan, ez elfogadhatatlan, ez tisztességtelen, ez botrányos” – összegzett, majd hozzátette: az európai és a magyar baloldal sem csinálhat ilyet, ez nem európai. Deutsch Tamás több európaiságot kért, s sürgette a szakértői szerződés felmondását, annak elismerését, hogy elfogadhatatlan eljárási döntés született.