A konzervatívok 326 helyet már megszereztek az alsóházban, nem sokkal a szavazatok összesítésének befejezése előtt – derül ki a BBC honlapjának összesítéséből. Ez azt jelenti, hogy egyedül is többséget szereztek a 650 fős parlamentben, azaz koalíciós partner nélkül alakíthatnak majd kormányt.
A péntek reggeli prognózis 329 fős tory frakciót valószínűsített az alsóházban; ez 22 mandátummal lenne több az előző, 2010-es választások után kialakult konzervatív frakció létszámánál. A legújabb mérések alapján azonban úgy tűnik, a konzervatívok meg sem állnak 332 mandátumig. Michael Gove, az eddigi kabinet konzervatív párti parlamenti államtitkára péntek hajnalban kijelentette, hogy a Konzervatív Párt megnyerte a választásokat, és a választás „példátlan bizalmi szavazásnak” bizonyult David Cameron eddigi politikája mellett.
Várakozások alatt szerepelt viszont a Munkáspárt, amely 233 mandátumot szerezhetett az alsóházban, 25-tel kevesebbet, mint öt éve, és 96-tal kevesebbet, mint a konzervatívok. Egy név nélkül nyilatkozó munkáspárti forrás a Sky News hírtelevíziónak péntek hajnalban úgy fogalmazott, hogy Ed Miliband, a Labour vezetője „péntek délre már nem lesz a Munkáspárt élén”. A Financial Times című gazdasági napilapnak egy másik munkáspárti illetékes azt mondta, hogy Miliband számára „mindennek vége”.
Kora délutánra ebből valóság lett, ugyanis Miliband a választási vereség után bejelentette, hogy távozik a Munkáspárt éléről.
A legnagyobb választási katasztrófa azonban a Konzervatív Párttal eddig koalícióban kormányzó Liberális Demokratákat érte: a péntek reggeli előrejelzés nekik mindössze 8 mandátumot jósolt, 49-cel kevesebbet az eddiginél. A Skót Nemzeti Párt (SNP) hatról 56-ra növelhette alsóházi létszámát.
Ezek után lemondott a Liberális Demokraták vezetői tisztségéről pénteken Nick Clegg, az előző konzervatív–liberális brit kormánykoalíció miniszterelnök-helyettese, és ugyanígy tett az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője, Nigel Farage, miután pártja – amelynek fő politikai programja Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból – mindössze egy képviselői helyet szerzett a brit parlamenti választásokon.
Farage maga nem is jutott be az alsóházba, és már korábban egyértelművé tette, hogy ha nem szerez képviselői mandátumot, távozik a UKIP éléről.
Elvesztette képviselői helyét Jim Murphy, a Munkáspárt skóciai tagozatának vezetője és Douglas Alexander, a munkáspárti árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje, akit egy 20 éves egyetemista SNP-jelölt, Mhairi Black győzött le. Ezzel ő lett a brit parlament alsóházának 1667 óta legfiatalabb tagja.
De nincs már mandátuma Vince Cable, az üzleti ügyek eddigi miniszterének se, aki a Liberális Demokraták egyik legmagasabb rangú képviselője volt az előző kormányban. És nem jutott be a parlamentbe Ed Balls, a Labour árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje is, aki Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője után a párt második legmagasabb rangú képviselője volt. Nick Clegg, a liberálisok vezetője, eddigi miniszterelnök-helyettes ugyanakkor megőrizte alsóházi mandátumát.
Az új parlamentben a tory frakciót erősíti Boris Johnson, London polgármestere is, aki politikai elemzők és a brit sajtó egyöntetű véleménye szerint Cameron legesélyesebb utódjelöltje.
Cameron nemrégiben közölte, hogy már csak egy miniszterelnöki időszakot vállal, és ha a választások után is ő lesz Nagy-Britannia kormányfője, a következő öt évre szóló mandátumát kitölti, de utána távozik a Downing Streetről.
A választások eredménye a brit közvélemény-kutató szakma súlyos, egyelőre magyarázatra váró kudarcát is jelenti, az előzetes felmérések ugyanis hónapok óta gyakorlatilag azonos támogatottságot jeleztek a Konzervatív Pártnak és a Munkáspártnak. Az egyetlen helyes előrejelzés az volt, hogy a Skót Nemzeti Párt – amelynek eddig hat képviselője volt a londoni alsóházban – a Skóciának járó 59 képviselői mandátum zömét megszerzi.