Egyedül alakíthatnak kormányt Cameronék

A brit konzervatív párt nem sokkal a szavazatok összeszámlálásának befejezése előtt a 650 fős alsóházban 326 helyet már megszerzett. A vesztes pártok vezetői sorban mondanak le.

2015. 05. 08. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatívok 326 helyet már megszereztek az alsóházban, nem sokkal a szavazatok összesítésének befejezése előtt – derül ki a BBC honlapjának összesítéséből. Ez azt jelenti, hogy egyedül is többséget szereztek a 650 fős parlamentben, azaz koalíciós partner nélkül alakíthatnak majd kormányt.

A péntek reggeli prognózis 329 fős tory frakciót valószínűsített az alsóházban; ez 22 mandátummal lenne több az előző, 2010-es választások után kialakult konzervatív frakció létszámánál. A legújabb mérések alapján azonban úgy tűnik, a konzervatívok meg sem állnak 332 mandátumig. Michael Gove, az eddigi kabinet konzervatív párti parlamenti államtitkára péntek hajnalban kijelentette, hogy a Konzervatív Párt megnyerte a választásokat, és a választás „példátlan bizalmi szavazásnak” bizonyult David Cameron eddigi politikája mellett.

Várakozások alatt szerepelt viszont a Munkáspárt, amely 233 mandátumot szerezhetett az alsóházban, 25-tel kevesebbet, mint öt éve, és 96-tal kevesebbet, mint a konzervatívok. Egy név nélkül nyilatkozó munkáspárti forrás a Sky News hírtelevíziónak péntek hajnalban úgy fogalmazott, hogy Ed Miliband, a Labour vezetője „péntek délre már nem lesz a Munkáspárt élén”. A Financial Times című gazdasági napilapnak egy másik munkáspárti illetékes azt mondta, hogy Miliband számára „mindennek vége”.

Kora délutánra ebből valóság lett, ugyanis Miliband a választási vereség után bejelentette, hogy távozik a Munkáspárt éléről.

A legnagyobb választási katasztrófa azonban a Konzervatív Párttal eddig koalícióban kormányzó Liberális Demokratákat érte: a péntek reggeli előrejelzés nekik mindössze 8 mandátumot jósolt, 49-cel kevesebbet az eddiginél. A Skót Nemzeti Párt (SNP) hatról 56-ra növelhette alsóházi létszámát.

Ezek után lemondott a Liberális Demokraták vezetői tisztségéről pénteken Nick Clegg, az előző konzervatív–liberális brit kormánykoalíció miniszterelnök-helyettese, és ugyanígy tett az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője, Nigel Farage, miután pártja – amelynek fő politikai programja Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból – mindössze egy képviselői helyet szerzett a brit parlamenti választásokon.

Farage maga nem is jutott be az alsóházba, és már korábban egyértelművé tette, hogy ha nem szerez képviselői mandátumot, távozik a UKIP éléről.

Elvesztette képviselői helyét Jim Murphy, a Munkáspárt skóciai tagozatának vezetője és Douglas Alexander, a munkáspárti árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje, akit egy 20 éves egyetemista SNP-jelölt, Mhairi Black győzött le. Ezzel ő lett a brit parlament alsóházának 1667 óta legfiatalabb tagja.

De nincs már mandátuma Vince Cable, az üzleti ügyek eddigi miniszterének se, aki a Liberális Demokraták egyik legmagasabb rangú képviselője volt az előző kormányban. És nem jutott be a parlamentbe Ed Balls, a Labour árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje is, aki Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője után a párt második legmagasabb rangú képviselője volt. Nick Clegg, a liberálisok vezetője, eddigi miniszterelnök-helyettes ugyanakkor megőrizte alsóházi mandátumát.

Az új parlamentben a tory frakciót erősíti Boris Johnson, London polgármestere is, aki politikai elemzők és a brit sajtó egyöntetű véleménye szerint Cameron legesélyesebb utódjelöltje.

Cameron nemrégiben közölte, hogy már csak egy miniszterelnöki időszakot vállal, és ha a választások után is ő lesz Nagy-Britannia kormányfője, a következő öt évre szóló mandátumát kitölti, de utána távozik a Downing Streetről.

A választások eredménye a brit közvélemény-kutató szakma súlyos, egyelőre magyarázatra váró kudarcát is jelenti, az előzetes felmérések ugyanis hónapok óta gyakorlatilag azonos támogatottságot jeleztek a Konzervatív Pártnak és a Munkáspártnak. Az egyetlen helyes előrejelzés az volt, hogy a Skót Nemzeti Párt – amelynek eddig hat képviselője volt a londoni alsóházban – a Skóciának járó 59 képviselői mandátum zömét megszerzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.