A vártnál nagyobb különbséggel tudott győzni és ennek eredményeképpen egyedül alakíthat kormányt a Konzervatív Párt az Egyesült Királyságban. A „toryk” két, külföldön talán legnagyobb visszhangot kiváltó kampányígérete a bevándorlóknak szánt juttatások megvágása, illetve az ország uniós tagságáról szóló népszavazás kiírása volt.
„Azzal bevándorlóként is egyetértek, hogy szigorítsák a tömeges bevándorlást” – mondta az MNO-nak az évek óta Angliában élő Emőke. Hozzátette, hogy ezt a megélhetési bevándorlásra érti, mivel szerinte emberek százezrei érkeznek az Egyesült Királyságba azért, hogy az állam nyakán élősködjenek. „Külföldön élő gyerekeik után családi pótlékot vesznek fel, lakást kapnak, teljes körű hozzáférést a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásaihoz anélkül, hogy ők bármit is tennének ezért” – tette hozzá. Úgy látja, hogy mivel eddig jóformán mindenkit beengedtek, mára elérték, hogy Londonra ki lehet tenni a „megtelt” táblát. A bevándorlásellenesség viszont szerinte túl van hangsúlyozva, a beígért korlátozás pedig mindössze egy jól hangzó választási ígéret.
Több mint duplájára – 3,8 millióról 7,8 millióra – emelkedett a külföldön születettek száma 1993 és 2013 között az Egyesült Királyságban – állapította meg legutóbbi éves jelentésében a The Migration Observatory. A dokumentum kitér rá, hogy ugyanezen időszak alatt a külföldi állampolgársággal rendelkezők 3 millióval lettek többen (kétmillióan voltak 1993-ban és ötmillióan 2013-ban), legtöbben, 2,8 millióan Londonban élnek. A külföldi születésűek aránya London belső részén elérte a 37 százalékot. A legtöbb külföldön született bevándorló indiai, míg a legtöbb külföldi állampolgárságú lengyel.
„Számítottam rá, hogy a konzervatívok nyernek, mert az utóbbi időben eléggé kiélesedett a hangnem a bevándorlókkal szemben” – állítja Emőkével szemben Szilvia, aki egyébként öt éven belül távozni készül, mivel nem látja a jövőjét a szigetországban. Ugyan őt személy szerint nem érte atrocitás, több bevándorlót ért inzultusról hallott már, szerinte a britek őket okolják bizonyos gazdasági nehézségekért. Mégis úgy látja, hogy a konzervatívok bevándorlást korlátozó tervei túl nagy teret kaptak. Mint mondta, őt ez valószínűleg azért sem érinti, mivel hét éve az Egyesült Királyságban él és fizeti ott az adót.
A bevándorlás szigorítása majdnem minden párt programjában szerepelt – hívta fel a figyelmet egy másik honfitársunk, Péter. Valóban, bár kevesebb szó esik róla, a választásokon csúnyán kikapó Munkáspárt is azt ígérte, hogy kormányra kerülve két évig nem adná meg a szociális juttatások lehetőségét az uniós munkavállalóknak, és előírná az angol nyelvtudást azoknak, akik a szigetországban akarnak letelepedni és dolgozni. Péter szerint ugyan senki nem mondja ki, de a britek nem az uniós bevándorlókat akarják visszaszorítani, hanem a hatalmas mennyiségű menekültet. Úgy látja, hogy mindenképpen lesznek szigorítások az elérhető segélyeket illetően, ez azonban már tíz éve időszerű.
„A Brit Függetlenségi Pártról (UKIP) csak annyit, hogy egy vicc, aki rájuk szavazott az is” – osztotta meg véleményét Péter a közel négymillió szavazatot szerzett jobboldali radikálisokról, akik fő programpontja a Európai Unióból való kilépés. Korábban az MNO-nak nyilatkozó szakértő is úgy látta, hogy a bevándorlással kapcsolatos nézetein és az EU-ellenességen kívül a párt gyakorlatilag semmit nem tud felmutatni. Péter nem érzi úgy, hogy a radikálisok tovább erősödhetnének, inkább elképzelhető, hogy ugyanúgy megbuknak, mint a liberálisok. Ismert, a Liberális Demokrata Párt koalíciós pozícióból mutatott be óriási mélyrepülést: míg 2010-ben 57 mandátumot szereztek, 2015-ben már csak 8 választókerületben tudtak diadalmaskodni. Péterhez hasonlóan egyébként Szilvia is komolytalannak tartja a UKIP vezetőjét, Nigel Farage-t, és a támogatottságuk is inkább egy felfújt lufinak tűnik számára.
A nekünk nyilatkozók véleménye alapján az Európai Unióról szóló népszavazás populista húzásnak tűnik a konzervatívok részéről.
Emőke szerint az unió elhagyásának ötlete évtizedek óta rendszeresen felröppen, és ha ki is írják a tagságról szóló népszavazást, a britek többsége szerinte nem fog igennel voksolni. Péter úgy látja, hogy szavazás mindenképpen lesz, mivel már presztízskérdésnek tartják, hogy Brüsszel előtt „ne égjenek be” blöfföléssel. Szerinte ugyanakkor ha meg is szavazzák a kilépést, az Egyesült Királyságnak nincs komoly jövője az Európai Unión kívül.
Ismert, a 2010 óta kormányzó Konzervatív Párté lesz a legnagyobb frakció a londoni alsóházban. A nagy ellenfélnek számító Munkáspárt súlyos veszteségeket, a Skócia függetlenségére törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) példátlan előretörést könyvelhet el. Ahogy már írtuk, a liberálisok óriásit buktak, míg a UKIP hiába szerzett közel 4 millió szavazatot, az egyéni választókerületeken alapuló, egyedi brit rendszer miatt mindössze egyetlen képviselőt küldhetnek a Westminsterbe.