Nem váltják meg a világot Nyugat-Európa jobboldali radikálisai

Az EP-választásokon söpörtek, viszont gazdasági elképzeléseikkel vagy azok hiányával akadnak gondok. Górcső alatt a brit és a francia széljobb.

Ruzsbaczky Zoltán
2015. 04. 16. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha sikerült magáról némileg leráznia kínos örökségét – például az antiszemitizmust – és sikerrel szólította meg a klasszikus nagy pártokból kiábrándult szavazókat, a Marine Le Pen-féle Nemzeti Front, úgy tűnik, mégis kezd a lehetőségeinek és támogatottságának határára jutni – erről beszélt az MNO-nak Fejérdy Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. Annak ellenére, hogy immár jelentős szavazótáborral rendelkeznek – bizonyos felmérések szerint a 30 százalékot is elérheti a támogatottságuk –, mégsem tudnak jelentős pozíciókat elfoglalni.

A Nemzeti Frontra több ügy is szépen lassan ráég. Ilyen az illegális pártfinanszírozás gyanúja vagy az, hogy igen nagy valószínűség szerint orosz pénzből is gazdálkodtak. Ismert, a Nemzeti Front állítólag azért kapott kölcsönt Moszkvától, mert a párt elnöke támogatta a 2014-es népszavazást a Krím függetlenségéről. Ráadásul előtérbe került gazdaságpolitikai programjuk is, ami a legtöbb elemzés szerint katasztrófába taszítaná Franciaországot.

A kutató felhívta a figyelmet arra is, hogy a francia radikális párt tábora nagyon bizonytalan szavazókból áll, akik adott esetben más politikai erőkhöz is elszegődhetnek – rengetegen így is máshonnan jöttek Le Penékhez. A tavalyi európai parlamenti választáson, melyet a Nemzeti Front nyert Franciaországban, rengeteg protestszavazó adta rájuk a voksát. A szavazók nagy részének ugyanakkor nem magával az Európai Unióval, hanem az unión belüli jelenségekkel – például a bevándorlással – van baja.

Mindezzel együtt Fejérdy Gergely úgy látja: a két év múlva következő elnökválasztáson a párt jelöltjének van esélye a második fordulóba jutni (ebbe a körbe az első forduló két éllovasa kerül be), de ott szinte teljesen biztos, hogy nem fog diadalmaskodni.

A Brit Függetlenségi Párt (UKIP) mindössze két kérdést tematizál, Európáét, illetve a bevándorlókét – tudtuk meg Gálik Zoltántól, a Budapesti Corvinus Egyetem docensétől. A Nigel Farage-vezette párt látványos győzelmet aratott az Egyesült Királyságban az európai parlamenti választásokon, maga mögé utasítva a két nagy váltópártot, a konzervatívokat és a Munkáspártot, valamint a kormánykoalíció kisebbik tagját, a Liberális Demokrata Pártot. Farage egyik legemlékezetesebb megmozdulása az volt, mikor öt évvel ezelőtt nemes egyszerűséggel felmosórongynak nevezte Herman Van Rompuyt, az Európai Tanács elnökét.

Mint Gálik Zoltán elmondta, noha a UKIP megnyerte a tavalyi EP-választásokat, az inkább protestszavazás, egyfajta tiltakozás volt a britek részéről az európai politika ellen. Ráadásul a voksoláson a részvétel is alacsonynak számított. Míg az európai parlamenti választáson listákra lehet szavazni, addig a brit parlamenti választáson egyéni körzetek vannak, és az egyes körzetekből „a győztes mindent visz” alapon csak az első helyezett juthat a törvényhozásba. Erről nemrégiben mi is írtunk. A különféle mandátumbecslések között olyan is van, mely egyetlen helyet sem jósol a brit radikálisoknak.

 

Noha sokszor beszélnek az EU-tagság és a bevándorlás által okozott problémákról, nem lehet látni, hogy a UKIP mit tervez például a brit gazdaságpolitikával. Gálik Zoltán szerint a párt nem tud újat mondani ebben a témában, ahogy az egészségügyről sincsenek magvas gondolatai. A mostani brit kampány alapvetően a gazdaság körül forog, a UKIP-nál ugyanakkor szerinte nem látszanak átütő ötletek.

A YouGov legutóbbi közvélemény-kutatásának eredménye az elemző szavait és a kampány irányát igazolja: e szerint a britek leginkább a gazdasági kérdéseket tartják fontosnak, ezután következik az egészségügy, és csak harmadik helyen áll a bevándorlás.

Nigel Farage nemrégiben beszélt az Egyesült Királyságba beszivárgott szélsőséges bevándorlókról, erről, valamint hogy milyen problémát jelent ez a briteknél és a csatorna túloldalán, ide kattintva olvashat bővebben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.