Az elnök szavai szerint a második világháborúban, amely több mint negyvenmillió ember életét követelte a kontinensen – köztük hatmillió zsidóét és több millió más emberét, akiket a náci rezsim gyilkolt meg – a több mint öt éven át tartó kegyetlen harcok után „a szabadság erői diadalmaskodtak az elnyomás felett Európában”.
Emlékeztetett arra is, hogy ezzel még nem nyerték meg a háborút, a csendes-óceáni térségben még további három hónapig tartott, de mint írta, az európai győzelem napja végre a béke iránti reményt jelenítette meg.
Barack Obama tisztelgett a tizenhatmillió amerikai előtt, aki a második világháborúban szolgált, és hazatérve segített felépíteni azt az Amerikát, amelyet ma ismerünk. Tisztelettel adózott a négyszázezer amerikai emléke előtt, aki életét áldozták azért, hogy „szabadon élhessünk”. Hangsúlyozta: az amerikaiak ezen és minden napon újból elkötelezik magukat azon szabadságjogok mellett, amelyekért ők harcoltak, és az amerikai álom mellett, amelyért meghaltak. Az elnök egyúttal tiszteletét fejezte ki az amerikai fegyveres erők tagjainak és családtagjaiknak, akik a hetven éve elnyert szabadságot védelmezik.
Vlagyimir Putyin nem köszöntötte Ukrajna és Grúzia államfőjét a második világháborúban Németország felett aratott győzelem évfordulója alkalmából a volt szovjet tagköztársaságok vezetőihez intézett pénteki üzenetében. A Kreml honlapján elhelyezett tájékoztatás szerint az orosz elnök a Szovjetunió „nagy honvédő háborújában” aratott győzelem évfordulóján Azerbajdzsán, Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Moldova, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán vezetőinek gratulált. Putyin rajtuk kívül az Oroszországon kívül csupán néhány ország által elismert szakadár kaukázusi területek, Abházia és Dél-Oszétia államfőit is köszöntötte. Kihagyta a sorból Grúzia és Ukrajna vezetőit, az orosz államfő helyettük Grúzia és Ukrajna népének gratulált.
„A nagy győzelem népeink közös felmérhetetlen értékű kincse, akik vállvetve harcoltak a kegyetlen ellenséggel, és megmentették a világot a nácizmustól. [ ] Putyin meggyőződése, hogy a nagy honvédő háborúban edzett testvéri barátság továbbra is hozzájárul népeink kapcsolatainak megerősítéséhez, és méltó például szolgál a jelenlegi és a felnövő nemzedék számára” – olvasható a Kreml közleményében.
Oroszország a Grúziától elszakadását 1992-ben kihirdető Abháziával tavaly novemberben, az ugyancsak az 1990-es évek elején Grúziából kivált Dél-Oszétiával márciusban kötött szövetségi és stratégiai partnerségi megállapodást. Oroszország és Grúzia 2008-ban vívott villámháborút Dél-Oszétiáért. Moszkva és Tbiliszi politikai és gazdasági kapcsolatai a 2012-es grúziai hatalomváltás, Miheil Szaakasvili államfő hatalomból való eltávolítása után mindmáig nem álltak teljesen helyre.
A második világháborús győzelem nem egy nemzetnek egy másik feletti felsőbbrendűségét vagy dominanciáját jelentette, hanem egy eszme győzelmét egy totalitárius ideológia felett – mondta Francois Hollande francia elnök pénteken Párizsban.
Hollande azt is leszögezte az évfordulós megemlékezésen: az intolerancia ellen ma is küzdeni kell. „A történelem nem nosztalgia, hanem tanulság a jövő számára” – fogalmazott. A párizsi megemlékezésen részt vett John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki francia kollégájával, Laurent Fabiusszel koszorút helyezett el az ismeretlen katona sírjánál. Hollande megkoszorúzta Charles de Gaulle néhai államfő szobrát is, aki a második világháború végső szakaszában a francia fegyveres erőket vezette.
Az ünnepség miatt a francia fővárosban pénteken lezárták a Champs-Élysées sugárutat a forgalom elől, a megemlékezés keretén belül számos hivatalos autókonvoj vonult végig lovas katonák kíséretében a Concorde tér és a Diadalív között.
Franciaországban május 8. nemzeti ünnep és munkaszüneti nap. Beszámolók szerint Párizsban jóval kevesebben vettek részt a hivatalos megemlékezésen a Champs-Élysées-n, mint amennyien a legfőbb francia nemzeti ünnepen, az 1789-es forradalmat ünneplő július 14-én szoktak lenni.
Reimsben, ahol 1945-ben Németország aláírta a fegyverletételt, négynapos ünnepségsorozat kezdődött pénteken, a normandiai Caenben, a szövetségesek partraszállásának egyik helyszínén pedig bállal emlékeztek a hetven évvel ezelőtti győzelemre.