Javítanának a katari „rabszolgák” életkörülményein

Katar hét várost épít, hogy otthont adjon több mint negyedmillió migráns munkásnak a labdarúgó-világbajnokság előkészítésére.

Székely Fruzsina
2015. 05. 06. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 258 000 munkásnak ad otthont Katar a 2022-es labdarúgó-világbajnokság infrastruktúrájának kiépítése alatt egy új városépítési projektnek köszönhetően – jelentették be kedden helyi tisztviselők. Előreláthatólag mind a hét település 2016-ig megépül, de a legnagyobb, Labor City elnevezésű városba már heteken belül beköltözhetnek a munkások – olvasható a The Guardian honlapján. A városok átlagosan 28 ezer migráns befogadására lesznek képesek, szemben Labor City (Munkaváros) hetvenezres nagyságával. A helyi tisztviselők szerint 2020-ra a migráns munkavállalók száma az országban több mint kétszeresére, közel két és fél millióra nő majd.

Ezek létrehozásáról azután döntött a katari kormány, hogy folyamatos kritika érte az országot a nagyszámú migráns munkavállaló elszállásolását illetően, valamint korábban Doha városa elismerte: előfordult, hogy a munkások embertelen körülmények között éltek.

A The Guardian egy 2013-as cikke szerint a migránsok közül két hónap alatt 44-en haltak meg a munkálatok alatt, legtöbben szívrohamban vagy munkahelyi balesetben. Ekkor több munkás is azt állította, hogy munkáltatóik elkobozták tőlük az útleveleiket, és arra kényszerítik őket, hogy feketén tartózkodjanak az országban.

 

2014-re ez a szám még tovább nőtt: a halálozási számot átlagolva megállapították, hogy kétnaponta egy migráns vesztette életét Katarban. Úgy vélik, ha továbbra is ilyen körülmények között folytatódik a munka, akkor „minden bizonnyal naponta több ember fog meghalni”.

Abdullah bin Saleh al-Khulaifi, a munkaügyi és szociális miniszter elmondta, az új befogadóállomások biztosítják a „jövőt”. „Az ország egész területén előkészületben van már több város létrehozása. Tudom, hogy az embereink is azt akarják, hogy a munkások jobb szálláshelyet kapjanak” – mondta a miniszter.

Khulaifi szerint Katar már most majdnem megduplázta az elszállásolást biztosító ellenőrök számát 300-ra, és hamarosan tovább növeli 400-ra.

„A munkaügyi elvárásoknak megfelelő szállásokat biztosítunk, sőt nyomon is követjük az eljárást, és megbüntetjük azokat, akik megsértik a szabályokat” – mondta. Arról még nem tudnak, mennyibe fog összesen kerülni a program, de egyedül Labor Cityben 55 épületet terveznek, beleértve egy bevásárlóközpontot, klinikát, és a második legnagyobb mecsetet Katarban, amely önmagában 825 millió dollárba kerül majd.

A kormány a héten szervezett egy utat az egyik dohai táborba, ahol egy lerobbant ipari területen kétségbeejtő körülményeket tártak fel. Egy szobában nyolc ember zsúfolódott össze, a falakon ruhák lógtak, ágyként pedig saját értékeiket használták.

A Human Rights Watch kutatója, Nicholas McGeehan is egyetért az új szállások építésével: „Nem akarjuk, hogy bárki megalázó körülmények között legyen elhelyezve, mint ahogyan még gyakran látni az ipari zónában.” Ugyanakkor kiemelte: „Az elszállásolás kérdését sosem kezelték elég nagy problémaként Katarban. Az egész rendszerrel van a probléma.”

Egy Ghánából frissen érkezett, Hasszán nevű férfi elmondta: Katarba érkezett dolgozni, de becsapták. Az ügynöke azt mondta, dollárban fizetnek majd neki, ehelyett riált kapott. Emellett az ígért 900 dollárnak megfelelő jutalom helyett ennek csupán töredéke üti a markát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.