Kétarcú Amerika

Folytatódik az Európában állomásozó csapatok kivonása.

Zord Gábor László
2015. 05. 07. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Se szeri, se száma az Európa biztonsága melletti amerikai elkötelezettséget megerősítő, s azt akár túlzásba is vivő nyilatkozatoknak, mióta Ukrajnában konfliktus dúl. A kontinensen állomásozó amerikai csapatokat és a NATO erőit vezető négycsillagos tábornok, Philip Breedlove például a nyugati demokrácia alapelveivel aligha kompatibilis politikusi megszólalásaival különösen sokat tesz azért, hogy az új hidegháborús szellemiséget sugározva fokozza a lelkesedést és élezze a konfrontációt Oroszországgal.

Ami a gyakorlati lépéseket illeti, Washington egymilliárd dollárt biztosított is a fokozott katonai aktivitás finanszírozására Európában, elsősorban a keleti tagállamokban. Fél év vagy kilenc hónap időtartamra amerikai egységek érkeznek Európába, hogy gyakorlatokon vegyenek részt, illetve puszta jelenlétükkel bizonyítsák az amerikai elkötelezettséget a magukat Oroszországtól fenyegetve érző szövetségesek (főként Lengyelország, a baltikumiak, illetve Románia) számára.

A valódi amerikai szándékot azonban megkérdőjelezi, hogy az új hidegháborús lépésekkel párhuzamosan folytatódik a régi hidegháborús örökségből származó állandó katonai jelenlét leépítése, hivatalosan költségtakarékossági szempontok miatt. A napokban például egy németországi egység „átszervezéséről” kerültek napvilágra konkrét információk: a 12. harci helikopter dandárparancsnoksága, mint szervezeti keret ugyan megmarad Katterbachban, de elveszti Apache harci helikoptereinek a felét – noha ezek pont egy váratlan orosz páncélos offenzíva elhárításának lehetnének a fontos eszközei keleten.

A 24 gépet egy alaszkai alakulat kapja meg, míg a lépés részeként 1900 katonával – és 2850 hozzátartozóval – csökken az amerikai jelenlét Európában. Helyettük az Egyesült Államokból egy 26 Blackhawk szállító helikopterből álló különítmény érkezik Európába, amelyet a tervek szerint háromnegyed évenként váltanak majd. Hogy a permanens helyett a rotációs jelenlét irányába mozdul el az Egyesült Államok, nem újdonság.

Ugyanakkor a Defensenews katonai szakportál által megszólaltatott elemzők szerint a harci helikopterek kivonása rossz üzenet a szövetségeseknek, míg a rendszeres váltásokra alkalmas könnyű erők nem biztos, hogy a legjobb választ tudják adni egy hagyományos, nehéz (páncélos, tüzérségi) erőkkel indított támadásra.
Az amerikai szándékok bizonytalanságát mutatják azok a jelzések is, amelyek az elmúlt hetekben az ázsiai–csendes-óceáni biztonságpolitikai fordulat folytatását támasztották alá. Az új hadügyminiszter, Ashton Carter nem habozott, amikor erről beszélt első megszólalásai során, s nem hivatalos források is arról adtak hírt, hogy az európai fejleményeket Washingtonban csak kellemetlen kitérőnek tartják. Egy olyan epizódnak, amely nem kérdőjelezheti meg, hogy a XXI. században az Egyesült Államoknak inkább tőle nyugatra, a Távol-Keletre kell figyelnie.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.