Líbia elutasítja az embercsempészek elleni EU-akciót

Az ország a maga módján akarja megoldani a problémáit.

2015. 05. 09. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ibráhim Dabbasi nagykövet a helyi idő szerint pénteken az AP amerikai hírügynökségnek adott interjújában azt mondta, a menekültkérdés megoldásának legjobb módja az általa képviselt, s a nemzetközi közösség által elismert „legitim líbiai kormány felfegyverzése”. A nagykövet kifogásolta, hogy az EU nem egyeztetett a tervről a líbiai hatóságokkal, és ismét az országára kivetett ENSZ-fegyverembargó feloldását követelte. „Soha nem kérdeztek semmit tőlünk. Miért egyeznénk bele (az uniós akcióba)? Nem fogadunk el egy (külföldi) katonát sem a területünkön” – mondta. Egyúttal „teljesen buta ötletnek” nevezte, hogy az EU több hajót küldött járőrözni Líbia partjaihoz a migránsok kimentésére, mert szerinte ezzel további illegális bevándorlókat bátorít arra, hogy Líbián keresztül próbáljanak eljutni legalább az európai járőrhajókig.

Április közepén a brüsszeli rendkívüli EU-csúcstalálkozó résztvevői arról döntöttek, hogy felkérik az unió külügyi főképviselőjét, Federica Mogherinit, vázolja fel annak lehetőségeit, hogy az EU-tagországok katonai eszközöket vethessenek be az embercsempészek hajóinak elpusztítására. Korábban Halifa Haftár, a líbiai hadsereg főparancsnoka is „buta döntésnek” nevezte az EU esetleges katonai intervencióját. Líbiában jelenleg két párhuzamos kormány és parlament működik. A fővárost, Tripolit tavaly augusztusban elfoglalta a Fadzsr Líbia (Líbia Hajnala) iszlamista fegyveres szövetség, és önhatalmúlag kormányt és parlamentet alakított ott, azóta a nemzetközileg elismert törvényhozás és kabinet a keleti Tobrukban ülésezik. Ugyanakkor az ország nagy részére nem terjed ki e két kormány hatalma sem, s Líbia nyugati területeit javarészt szélsőségesek, köztük az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet helyi sejtje ellenőrzik.

Ibráhim Dabbasi nagykövet az interjúban azzal fenyegetőzött, hogy ha a két vezetés közti béketárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor készek fegyveres támadást indítani Tripoli visszaszerzésére. A belpolitikai válságot és a hatalmi vákuumot kihasználva embercsempészek Európába vágyó afrikai és közel-keleti migránsok ezreit indítják útnak Líbiából lélekvesztőkön a Földközi-tengeren, akik közül csak idén több mint másfél ezren haltak meg az út során.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában jelenleg is folyik az uniós beavatkozást szentesítő határozat előkészítése. A dokumentum felhatalmazná az EU-t, hogy líbiai felségvizeken, sőt akár az ország szárazföldi partvidékén lefoglalja az embercsempészek hajóit. Ehhez, és különösen az uniós csapatok líbiai földre lépéséhez ugyanakkor az ország beleegyezése is szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.