Megállapodtak a szaúdiak és a törökök: Aszadnak buknia kell

Tovább folyik a vérre menő közel-keleti sakkjátszma Irán és Szaúd-Arábia között.

LM
2015. 05. 08. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AP elemző cikkben próbál eligazodni a szíriai konfliktusban, melyet proxy, azaz megbízotti háborúnak titulál. Utóbbi kifejezés annyit tesz, hogy a helyi nagyhatalmak direkt módon nem avatkoznak a harcokba, de minden más módon segítik a céljaikat leginkább kiszolgáló csoportokat, főként fegyverrel és pénzzel.

Az írás kiemeli a friss szaúdi király, Szalmán bin Abdel-Azíz és a török államfő márciusi találkozóját, mely során, úgy tűnik, sikerült félretenni a korábbi ellentéteket és megállapodni Aszad eltávolításáról. A két regionális hatalom összeborulását segíthette Washington tétlenkedése Szíriával kapcsolatban, a szuperhatalom az Iszlám Állam elleni harccal, valamint Iránnal való kapcsolatának építgetésével volt elfoglalva.

Ugyanakkor korántsem lehetett sétagalopp a rijádi megbeszélés. A helyi hatalmak szemszögéből a legpikánsabb a Muzulmán Testvériség megítélése, amely csoport miatt a korábbi király és Erdogan között fagyos volt a hangulat. A nemzetközi iszlamista szervezetet Ankara régóta támogatja, míg a szaúdi monarchia a hatalmának megdöntésére törő erőként tekint rá.

„Egyértelművé vált, hogy a király előbbre valónak tartja az Irán elleni törekvéseket, mint a Muzulmán Testvériség elleni harcot” – mondta el az oklahomai egyetem Közel-Kelet-tanszékének vezetője, Joshua Landis. A cikk felhívja rá a figyelmet, hogy ezt a váltást a jemeni harcok hozhatták. (Korábbi cikkünket a szaúdiak és az irániak egymásnak feszüléséről az itt olvashatja.)

Emellett itt van az Al-Kaidához is több szállal kötődő An-Nuszra Front, amelyet Amerika rossz szemmel néz, olyannyira, hogy terrorszervezetté nyilvánította. Törökország gyorsan le is szögezte, hogy ugyan támogatja az Aszad elleni csoportokat, de az An-Nuszra Fronttal nem áll kapcsolatban, sőt ő is terrorista csoportnak tartja, de mivel nem tekint rájuk közvetlen veszélyforrásként, nem hátráltatja őket. Egyes török források szerint az An-Nuszra egyébként sem lenne képes tartósan magához ragadni a hatalmat Szíriában.

És még itt van az Ahrar as-Sam nevű tömörülés is, amelyet mind a szaúdiak, mind a törökök támogatnak mostanság, az amerikaiak viszont szélsőségesnek bélyegeztek. Egy neve elhallgatását kérő török illetékes elmondása szerint az Ahrar as-Sam megerősítése azt hozhatja magával, hogy az An-Nuszra eltávolodik az Al-Kaidától.

A mérsékeltnek mondott Szabad Szíriai Hadsereg egyik vezetője megerősítette a török és szaúdi segítséggel erőt kapó koalíció sikereit, melynek központja Északnyugat-Szíriában található.

Az oklahomai tanszékvezető ugyanakkor szkeptikus, a jelen helyzetben szerinte Törökország ütheti meg leginkább a bokáját. „Minden hatalom a Közel-Keleten megpróbálta felhasználni az iszlamista erőket”, Aszad is támogatott fegyvereseket Irakban, akik később ellene fordultak – idézte Landist a cikk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.