Nekiláthat a férfimunkának Cameron

A konzervatívok fényes diadalt arattak, az ellenzéki pártok vezetői lemondtak, nincs már akadály Cameronék bevándorlás- és EU-ellenes programja előtt.

Veczán Zoltán
2015. 05. 08. 13:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „félremért” végeredmény kapcsán is kérdeztük a szakértőt – hiszen az eredetileg jósolt szoros eredmény helyett egyértelmű konzervatív győzelem született a brit választásokon.

Van hagyománya a félremért közvélemény-kutatásoknak Nagy-Britanniában, 1992-ben John Major „meglepetésgyőzelme” idején még nagyobb tévedést követtek el a brit közvélemény-kutatók – mondta el portálunknak Egedy Gergely; a professzor felidézte: az egyik nagy közvélemény-kutató cég feje a tévedés kapcsán úgy nyilatkozott, „kérdezzék meg az embereket”, miért nem oda ikszeltek, ahová korábban mondták. Ugyanakkor az angol választási rendszer is van olyan trükkös, hogy az ilyen hibák nehezen kalkulálhatók legyenek a csak egyéni mandátumok miatt – mondta.

Mint Egedy elmondta, az a tény, hogy a bebukott népszavazási kezdeményezés után az SNP megerősítette a pozícióit, megnégyszerezte a tagsága létszámát, mutatja, hogy megerősödött a párt, most pedig 56 mandátumot szerzett a korábbi 6-hoz képest. Ugyanakkor azt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy ez mintegy másfél millió szavazatot jelent, azaz nem áll olyan egyöntetű skót többség mögöttük, mint amennyire a mandátumok száma mutatja. Ez hosszabb távon felerősítheti az elszakadási törekvéseket, és karöltve azzal, ha Cameron beváltja az EU-ból való kilépésről szóló népszavazással kapcsolatos ígéretét, ez újabb lökést adhat a skót függetlenségi törekvéseknek.

Ugyanakkor – míg a skótok másfél millió szavazata (a szavazók szűk 5 százaléka) 56 parlamenti széket jelentett, a UKIP 3,8 millió szavazata (a szavazók csaknem 13 százaléka) csupán egyetlen képviselői helyre volt elég, hiába erősödött meg az euroszkeptikus párt az elmúlt években. Ennek kapcsán Egedy rámutatott: éppen ez az „a győztes mindent visz” elv miatti aránytalanság, amiért szokás szidni a brit választási rendszert, ugyanakkor ha történelmi perspektívából nézzük, ez adta a brit demokrácia és a kormányok stabilitását is. Az egyértelmű konzervatív győzelemnek londoni pénzügyi elemzők is örültek, mint mondták, „meglepően piacbarát” eredmény született a brit parlamenti választásokon.

A Munkáspárt székek tucatjainak elvesztésével járó választási kudarca után Ed Miliband pártelnök bejelentette lemondását. Ugyanakkor ez a bukás nem olyan mértékű, mint ahogy azt a mandátumok száma tükrözné – mutatott rá Egedy. A százalékos megoszlásban mindössze 6 százalék a különbség, még ha a mandátumokban ez nem is tükröződik. Mindenesetre a székek elvesztésével és a konzervatívok megerősödésével a Munkáspárt most egy időre megszűnt a konzervatívok egyenlő erősségű ellenlábasa lenni.

Az eredmények alakulásával párhuzamosan Nigel Farage, a UKIP elnöke – beváltva ígéretét, mely szerint ha a saját körzetét nem nyeri meg, távozik – is lemondott a pártelnöki posztról, bár a UKIP ezzel együtt hosszabb távon is erős párt marad – mondta el Egedy. A professzor szerint ez attól is függ, hogy Cameronék mennyire tudják az euroszkeptikus párt EU- és bevándorlásellenes tematikáját átvenni.

Miliband és Farage mellett lemondott ugyanakkor a konzervatívokkal korábban kényszerkoalícióban kormányzó liberális demokraták elnöke, Nick Clegg is, akinek pártja katasztrofális vereséget szenvedett: korábbi 55 parlamenti mandátumuk mindössze 8-ra olvadt.

Nem Kelet-Európából érkezik a legtöbb bevándorló az Egyesült Királyságba – mondta el Egedy –, még ha a kampányban valós jelentőségénél hangsúlyosabban is jelent meg térségünk ebben a témában; ugyanakkor nyilván része lehet a védekezésben annak is, hogy a kelet-európai bevándorlókban erősebb konkurenciát látnak a brit munkaerőpiacon. Cameron figyelembe veszi a brit gazdaság teherbíró képességét, amit egy szinten túl nem akar terhelni.

Cameron kényelmes helyzetben lesz az ígéretei betartására – mutatott rá Egedy –, és ebben nemcsak az EU-tagságról szóló népszavazás, hanem a bevándorlókkal kapcsolatban felvázolt négy programpont is szerepel (amely például 4 év munkaviszonyhoz kötné a bevándorlók szociális juttatásokhoz való hozzáférését); egyébként a konzervatívok már korábban is ígértek nagyobb volumenű intézkedéseket, de ezekre a velük koalícióban kormányzó Liberális Demokrata Párt ellenállása miatt végül is nem került sor – mondta, hozzátéve: most viszont az abszolút többség megszerzésével nem kötik meg a kezüket lehetséges koalíciós partnerek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.