Monaghan elemzésében emlékeztet rá: ma egyre többen nevezik valamiféle új hidegháborúnak Oroszország és a Nyugat – főleg az ukrajnai válság kapcsán tapasztalt – konfliktusát. Ez a szembenállás szerinte megmutatta, hogy milyen óriási különbségek vannak a felek értékrendjei és Európa biztonságáról alkotott képe között. „Európák összeütközését” sejteti ez a feltevés, a liberálisabb Nyugat és a konzervatívabb Oroszország között.
Sok nyugati politikai szereplő és elemző hajlamos azt hinni, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök vissza akarja forgatni az idő kerekét, akár még a régi Szovjetuniót is újjáépítve, így akár használhatónak tűnhetnek a hidegháborús analógiák. Az összehasonlítások azonban – így Monaghan – félrevezetőek és megnehezítik Oroszország igazi céljainak megértését, ezáltal meggátolva a Nyugatot az eredményes Ukrajna-politika kialakításában.
Az új hidegháborúról szóló elmélkedés a szakértő szerint több ponton sem állja meg a helyét. A világ ma már nem bipoláris, nem Oroszország és a Nyugat szembenállása határozza meg. Más biztonsági kihívásokért elég, ha csak a Közel-Keletet feldúló Iszlám Államra, a líbiai helyzetre, a szíriai polgárháborúra, a Földközi-tengeren át érkező menekültek ezreire vagy a palesztin–izraeli konfliktusra gondolunk. Érdekes egyébként visszagondolni, hogy 1995-ben Oroszország és az Egyesült Államok még vállt vállnak vetve vett részt a boszniai békefenntartó műveletekben, ma azonban erre már nemigen látni példát.
Megemlíthető az is, hogy míg a NATO keleti tagállamainak tekintélyes része Oroszországot tartja a legfőbb veszélyforrásnak – gondoljunk csak a balti államokra vagy Lengyelország és Románia a többi európai uniós tagállamnál harciasabb retorikájára –, addig néhány déli szövetséges feje inkább a szíriai és líbiai konfliktusok miatt fáj.
Többen hasonlították már az oroszok Krím félszigetre történt bevonulását Csehszlovákia Németország általi 1938-as megszállásához. Ez azonban Monaghan szerint félrevezető, a náci Németországgal való összehasonlítás megnehezíti a mai komplex nemzetközi krízis megítélését, azonkívül elmosódhat a homályos feltételezések és a tények közti határvonal. A történelmi analógiák használata csak végtelenül leegyszerűsített magyarázatot ad Oroszország mai tevékenységére vagy éppen motivációira. Ráadásul még csak nem is egy eseményhez hasonlítják a krími bevonulást: van aki a Szudéta-vidék 1938-as német megszállásával, van, aki a szovjetek 1968-as csehszlovákiai beavatkozásával von párhuzamot.