Ragadós lehet az ír példa

A német kormány már lépett is, a Vatikánt lesújtotta a népszavazás eredménye.

Munkatársunktól
2015. 05. 28. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pietro Parolin bíboros, a Vatikán második embere egy Rómában rendezett nemzetközi gazdasági találkozón úgy fogalmazott, hogy az ír referendum kimenetele nemcsak a keresztény elveket tekintve jelent vereséget, hanem egyben „az emberiség veresége” is. Mint ismeretes, a múlt héten az ír lakosság hatvankét százaléka szavazott a melegek házasodásának alkotmányba emelésére.

– Mélyen elszomorított az eredmény – mondta a bíboros. Ám hozzátette, hogy a család az egyház számára továbbra is központot jelent, és mindent meg kell tenni annak védelme, gondozása érdekében, mivel az az emberiség jövőjét képviseli. Ennél sokkal enyhébben fogalmazott Diarmuid Martin dublini érsek, aki szerint egyértelművé vált, hogy a referendum a fiatalság nézeteinek visszaigazolása volt, ám az egyháznak tudomásul kell vennie a háttérbe kerülést.

Felszólalásában a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin kitért a Franciaország által még januárban szentszéki nagykövetnek jelölt Laurent Stefanini ügyére is, akinek akkreditációjára a Szentszék még mindig nem mondott igent. A francia fél szerint azért, mivel Stefanini meleg. Parolin bíboros úgy fogalmazott, párbeszéd folyik a Vatikán és Párizs között, és reméli, hogy megoldás születik.

Az azonos neműek házasságát legalizáló ír népszavazás után több országban is újraéledt a témáról szóló közvita. A Der Standard osztrák liberális lap szerdai kommentárja szerint Ausztriának szüksége van az azonos neműek házasságának törvényesítésére, hiszen egyik ország sem engedheti meg magának, hogy a tolerancia és a nyitottság kérdésében lemaradjon. A Die Presse is nagyobb terjedelmet szentelt a témának. Az elemzés szerint a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) a hagyományos családmodell mellett teszi le a garast, miközben tiszteletben tartja az egyéb élettársi és partneri kapcsolatokat, így az azonos neműekét is. Ez azonban az írás szerint nem azt jelenti, hogy az ÖVP igent mondana az azonos neműek házasságára.

A kormánykoalíció nagyobbik pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt is határozatlan egy népszavazás esetleges kiírását illetően, inkább a koalíciós egyeztetést hangsúlyozzák. A szociáldemokraták tavaly kiálltak az azonos neműek házassága mellett – emlékeztet a lap.

Ausztráliában az ellenzék vezetője állt ki azzal, hogy napokon belül a parlament elé terjeszti a melegházasságot lehetővé tevő jogszabály tervezetét. Ám Tony Abbott miniszterelnök úgy reagált, hogy a kérdést zárt ajtók mögött, a kétpárti koalíció képviselői között kívánja megvitatni.

Az Angela Merkel vezette német kormány tegnap a bejegyzett élettársi kapcsolatban élő azonos nemű párok jogainak erősítéséről fogadott el javaslatcsomagot. Ennek révén az azonos nemű párokat az élet számos területén ugyanazok a jogok illetnék meg, mint a házasságban élő heteroszexuális állampolgárokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.