Románia elismerheti Koszovó függetlenségét

Állítólag erre célozgatott Victor Ponta román miniszterelnök az albániai látogatása során.

2015. 05. 28. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Evenimentul Zilei a pristinai Epoka e Re című lap beszámolója alapján idézte Pontát, aki állítólag a Koszovó és Szerbia közötti párbeszéd előrelépéseire hivatkozva utalt arra, hogy a Koszovóval kapcsolatos román álláspont is változhat.

„Románia 2008-ban úgy döntött, hogy nem ismeri el Koszovót. Ennek ellenére azóta sok minden változott. Változtak a kormányok, és nem kizárt, hogy új döntés születik Koszovó elismerésével kapcsolatban” – mondta albániai látogatásán kedden Victor Ponta román államfő.

A tiranai regionális csúcstalálkozón elhangzott kijelentésről a Románia Libera című lap azzal a megjegyzéssel számolt be, hogy Ponta ezzel az állásfoglalással megelőzte az államfőt egy fontos diplomáciai kérdésben, holott a román alkotmány szerint az ország külpolitikáját a köztársasági elnök irányítja.

Románia egyike annak az öt uniós országnak, amely – az Európai Parlament 2013-ban megszavazott felszólítása ellenére – nem ismerte el a korábbi szerbiai tartomány függetlenségét.

A függetlenségét 2008 februárjában kikiáltó Koszovó döntését követően a román parlament szinte azonnal határozatot fogadott el arról, hogy nem ismeri el Koszovót önálló államként.

A dokumentumot csak a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvényhozói nem szavazták meg, hangos nemtetszést váltva ki a román honatyák részéről. Bukarest nemzetbiztonsági kockázatként tekintett az új balkáni állam nemzetközi elismerésére, attól tartva, hogy az radikalizálhatja az erdélyi magyarságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.