A Barack Obama elnök vezette demokrata kormányt úton-útfélen támadó jobboldali Fox News hírcsatorna kivételével lényegében nem foglalkozott a fősodrú nyugati média azzal, hogy a konzervatív Judicial Watch figyelemre méltó dokumentumokat hozott nyilvánosságra az Iszlám Állammal, illetve a líbiai és szíriai eseményekben játszott nyugati és szövetséges szereppel kapcsolatban. A külügyi és védelmi tárcától egyéves pereskedés útján megszerzett iratokat ugyan erősen cenzúrázták, ám azokból így is kiolvasható, hogy az amerikaiak sokkal többet tudtak a közel-keleti folyamatokról és sokkal aktívabb szerepet játszottak azokban, mint amit elismertek. Ráadásul azon az oldalon, amelyet ma a legnagyobb fenyegetésnek tartanak – az Iszlám Állam elődszervezeteinek oldalán.
A védelmi hírszerzés (DIA) már 2012 augusztusában megállapította, hogy a szíriai felkelés hajtóerejét a szalafisták, a Mozlim Testvériség illetve az iraki al-Kaida adja, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy az ellenzéket a Nyugat, az öböl menti arab államok és Törökország támogatja. Amikor az események Irakra gyakorolt hatásáról írtak, lehetségesnek tartották egy „szalafista fejedelemség” létrehozását Kelet-Szíriában. „Pontosan ez az, amit az ellenzéket támogató hatalmak akarnak, hogy elszigeteljék a szíriai rezsimet, amit a síita terjeszkedés (Irak és Irán) stratégiai mélységének tartanak” – fogalmazott a dokumentum, amely azonban figyelmeztetett arra is, hogy a helyzet romlása Irakban súlyos következményekkel járhat.
Mintha csak jósolt volna, úgy vélte: mindez „ideális légkört” teremt az iraki al-Kaida számára, hogy az visszatérjen régi központjaiba, Moszulba (2014 nyarán foglalta el az Iszlám Állam) illetve Ramádiba (a minap került ismét az iszlamisták kezére). – Az Iraki Iszlám Állam pedig más iraki és szíriai terrorszervezetekkel való egyesülése nyomán Iszlám Államot kiálthat ki – írták 2012-ben az amerikai katonai hírszerzők, bár a veszélyek, és a „terrorista elemek arab országokból történő megújításának” részletezését a titkosság alól feloldott dokumentumban a cenzor sok mondaton keresztül kitakarta.
A nyilvánosságra hozott anyagok között van olyan is, amely az első amerikai kormányzati elismerése annak, hogy tudtak arról: a káoszba süllyedt Líbiából fegyvereket szállítottak Szíriába. Mindezt márpedig Bengáziból, abból a városból, ahol 2012. szeptember 11-én egy iszlamista csoport támadásában életét vesztette négy amerikai, köztük a nagykövet. A támadás másnapján kelt katonai hírszerzési anyagból pedig egyértelműen kiderül, hogy az Obama-kormány korábbi állításaival szemben előre megtervezett támadásra került sor. Ez utóbbi kínos lehet az akkor külügyminiszteri tisztséget betöltő Hillary Clinton számára, aki ma a Demokrata Párt vezető elnökjelölt-aspiránsa.
A dokumentumokat kommentáló, jellemzően nem fősodrú médiumok és személyek közül van, aki utal a térséggel kapcsolatos, még 2007-ben bekövetkezett amerikai stratégiaváltásra, mely akkor nem kapott sok figyelmet. Ebben Irán és szövetségesei, a szír rezsim és a libanoni Hezbollah elszigetelését állították a fókuszba síita–szunnita ellentét szításával. Már akkor szó volt arról, hogy Szaúd-Arábia Washington jóváhagyásával anyagi és logisztikai támogatást nyújt Bassár el-Aszad szír elnök meggyengítéséhez.
Elképzelhető, hogy az Iszlám Állam nevének egyik rövidítése – ISIS – miatt a MÁV Zrt. megváltoztatja a Szombathely és Budapest között közlekedő, Isis elnevezésű InterCity vonatának a nevét – írta tegnap az Index. A hírportál még Vitézy Dávid miniszteri biztosnak, a BKK volt vezérigazgatójának egyik május közepi, épp ezt firtató Facebook-bejegyzése nyomán kérdezte meg a vasúttársaságot. A vonat az ókori Egyiptom egyik legfontosabb istennője, Ízisz nevének latin formájáról (Isis) kapta a nevét. A római kori Szombathelyen, a többek között az ott futó borostyánút miatt fontos és jelentős Savariában állt ugyanis az istennő temploma, az Iseum, amely Pannonia ma ismert legfontosabb római kori, keleti eredetű vallási emléke. A MÁV szerint a névváltoztatás legkorábban szeptemberben történhetne meg, és a vonat neve a hangos utastájékoztatásban maradna a régi, de a menetrendben fonetikusan Íziszként írnák vagy Iseumra keresztelnék.