A 32 külföldi férfi és 25 nő a Mount Everest (Csomolungma) alaptáboraiban vesztette életét a 7,9-es erősségű, első nagy földmozgás kiváltotta lavinákban. „Elképzelhető, hogy a nagykövetségek ettől eltérő adatokat közölnek saját információik alapján, a mi adataink a nepáli idegenforgalmi rendőrség által megadott információkra épülnek” – mondta a nepáli idegenforgalmi hivatal egyik tisztségviselője.
Jelentősen csökkent a katmandui kórházak túlterheltsége, a legsúlyosabb időszakban kétezer volt az ápolt sérültek száma, mostanra ez 200-ra apadt – jelentette hétfőn a Kathmandu Post című, angol nyelvű napilap. Csupán a traumatológiai központban 98 műtétet végeztek el vasárnapig, a Tribhuvan Egyetem klinikáján pedig 1350 sérültet láttak el.
A sérültek ápolásában körülbelül 50 külföldi és nepáli orvoscsoport vett részt. A nepáli kormány felszólította hétfőn a fővárosban dolgozó külföldi mentőcsapatokat, hogy térjenek vissza hazájukba, mert a nagyobb feladatokat ott már befejezték, a hátralévő mentési munkát pedig a hazaiak is el tudják végezni. A falvakban a hazai mentőknek, rendőröknek és katonáknak segítő külföldi önkéntesek munkájára azonban még szükség lehet – mondta Minendra Ridzsál tájékoztatási miniszter.
A nepáli kormány kérésére egy harmincfős orvoscsoport érkezett hétfőn Nepál Kínával határos vidékére a Kínához tartozó Tibetből, hogy megakadályozza a járványok kitörését. Noha még nincs járvány a térségben, a járványveszély rendkívül nagy a szabadban heverő holttestek és az állati tetemek miatt – mondta a csoport vezetője. Szerdán már érkezett egy 59 fős kínai orvoscsoport Katmanduba, és azóta elvégeztek ott több járványmegelőző feladatot.
A terv szerint a vasárnap este Nepálba érkezett amerikai légi járművek hétfőn kezdenek elszállítani az ország nehezen megközelíthető részeibe mentőalakulatokat és segélyszállítmányokat. Egy C–17-es szállítógép és négy helikopter érkezett Nepálba.
Az április 25-i földrengés óta 34 ország 4050 katasztrófamentője, orvosa és segélymunkása érkezett Nepálba.
A nepáli serpa népcsoport azon tagjai, akik nélkülözhetetlen segítséget nyújtanak a hegymászóknak a himalájai expedíciókban, közölték hétfőn, hogy nem hajlandók kijavítani a lavinában tönkrement Mount Everest-i ösvényt – jelentette be a nepáli idegenforgalmi hivatal egyik tisztségviselője. Az AP hírügynökség szerint ezzel valószínűleg véget ér az idei hegymászóidény.
A legfrissebb adatok szerint a természeti katasztrófa halálos áldozatainak száma elérte a 7276-ot, a sérülteké pedig több mint 14 ezer.