„Sajnos megint az európai értékek rombolásáról és a (bevándorlással kapcsolatos) nemzeti konzultációról” lesz szó a vitában – mondta a hír kapcsán Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője. Szerinte a konzultációs kérdőív „álságos, igaztalan, és provokációs szándékkal született”.
A jövő heti plenáris vitára tűzésnek az az előzménye, hogy múlt csütörtökön az EP állampolgári jogokkal, bel- és igazságügyi kérdésekkel foglalkozó bizottsága (LIBE) vitát folytatott arról, milyen jogi következményekkel járna, ha „valamely uniós tagállam” úgy döntene, hogy újra bevezeti az EU joga által egyértelműen tilalmazott halálbüntetést.
A vita végkövetkeztetése az volt, hogy egy ilyen lépés kiváltaná az európai alapértékek súlyos megsértése miatt a szóban forgó tagállam elleni eljárást az alapszerződés 7. cikke értelmében. Egy ilyen eljárás eredményeként akár az érintett tagállam egyes tagsági jogait – így például szavazati jogát – is fel lehetne függeszteni.
A LIBE-vitában azonban nem csupán a halálbüntetés „napirenden tartásáról” volt szó, hanem a migrációs probléma uniós kezelésére irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatos, elutasító jellegű magyar kormányzati álláspontról, annak megnyilvánulásairól is.
Egy európai bizottsági forrás a minap azt mondta: Brüsszelben a halálbüntetés eshetőségének a lebegtetését nem tekintik komoly fenyegetésnek abban az értelemben, hogy alapvetően belpolitikai motivációkat sejtenek mögötte, a jogi helyzet pedig kristálytiszta. A migrációs ügyben elfoglalt magyar álláspont azonban ennél nagyobb aggodalmat vált ki uniós körökben, mert az idegenellenesség nem példa nélkül álló jelenség az EU-ban, hanem valós, létező populista körök igyekeznek hangot adni ennek az álláspontnak – vélekedett az említett forrás.
A jövő keddi plenáris Magyarország-vitának nem szűkítették le a témakörét, az ülésen „a magyarországi helyzetről” lesz szó. Armin Machmer, Martin Schulz EP-elnök szóvivője arról tájékoztatott, hogy elhangzik majd az uniós tagországokat megtestesítő tanácsnak, valamint az EU legfőbb javaslattevő-végrehajtó intézményének, „az uniós jog legfőbb őrének”, az Európai Bizottságnak az állásfoglalása is. A vita végén azonban nem lesz határozattervezet, amiről szavaznának a képviselők – tette hozzá Machmer.
Rebecca Harms és Philippe Lamberts, a zöldpárti EP-frakció két társelnöke ez utóbbi elemmel kapcsolatban közölte: a zöldek azt javasolták, hogy fogadjanak el EP-határozatot is, de ezt az EP jobbközép, néppárti frakciója, valamint a szociáldemokrata frakció is elvetette. Harms és Lamberts szerint a néppártiak és a szociáldemokraták ezt „koalíciós érdekből” tették, és ezzel „felülírták az emberi jogokat és a demokráciát”. A szociáldemokraták mindenesetre – jegyezték meg a zöldpárti társelnökök – nem a határozathozatal teljes elutasításának az álláspontjára helyezkedtek, hanem csupán halasztást tartottak szükségesnek.
„Orbán Viktor magyar miniszterelnök egyre inkább eltávolodik a közös európai értékektől. Orbán támogatja a halálbüntetés bevezetését, és olyan referendumot hirdet meg a menekültpolitika terén, amely a rasszizmust és az idegengyűlöletet szítja” – írta közleményében Harms és Lamberts, „túlságosan toleránsnak” minősítve e tekintetben a néppárti és a szociáldemokrata frakciót.