Washington felélesztette a „szunnyadó” japán haderőt?

Észak-Korea elítélte, hogy az Egyesült Államok és Japán megerősítette védelmi együttműködését.

2015. 05. 01. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az észak-koreai külügyi szóvivő pénteki közleményéből ítélve Phenjanban az váltott ki leginkább felháborodást, hogy Washington és Tokió az észak-koreai provokációkkal indokolta a katonai együttműködés fokozását. A szóvivő arra figyelmeztetett, hogy válaszul az amerikai fenyegetésekre Észak-Korea erősíteni fogja védelmi képességeit és nukleáris elrettentő erejét. A külügyi illetékes azzal vádolta Washingtont, hogy „felszította” a japán militarizmust.

Az Egyesült Államok és Japán külügy- és védelmi miniszterei hétfőn hagyták jóvá New Yorkban a kétoldalú védelmi együttműködés felülvizsgált alapelveit, amelyek megerősítik az együttműködést és nagyobb globális katonai szerepvállalást engednek Japánnak. Az új megállapodás lehetővé teszi Japán számára, hogy a régión kívülre – egyebek között a Közel-Keletre – vezényelje fegyveres erőit, és ott logisztikai támogatást nyújtson az amerikai haderő globális műveleteihez.

A távol-keleti szigetország katonai szerepe jelenleg az önvédelemre korlátozódik és a háborút elvető japán alkotmány ma is kizárja a megelőző csapásokat, aminek következtében minden offenzív fellépés az Egyesült Államokra hárul. Japánban jelenleg csaknem 50 ezer amerikai katona állomásozik. Amerikai tisztségviselők szerint a revízió legjelentősebb eredménye, hogy eltörli a japán önvédelmi erők tevékenységének földrajzi határait. A részletek kidolgozása még várat magára, de az Egyesült Államok szerint Japán várhatóan nagyobb szerepet fog játszani a békefenntartásban, a humanitárius és természeti katasztrófák következményeinek elhárításában és a ballisztikus rakétavédelemben.

A változtatások meg fogják engedni Japánnak az Egyesült Államok felé tartó ballisztikus rakéták lelövését abban az esetben is, ha magát a szigetországot nem fenyegeti veszély. Japán megvédheti a közelében tartózkodó, a ballisztikus rakétavédelemben szerepet vállaló amerikai hajókat, és a japán önvédelmi erők reagálhatnak a harmadik országokat érő támadásokra, ha azok „szoros kapcsolatban” állnak vele, és ha ezek a támadások „közvetlenül hatással vannak Japán biztonságára”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.