A hackertámadás tényét áprilisban, a kényes, „személyekhez társítható” adatokhoz való hozzáférést pedig májusban észlelték, amikor elkezdték megerősíteni a személyzeti hivatal hálózatának védelmi rendszerét.
Egy amerikai bűnüldöző forrás a Reuters hírügynökségnek csütörtök este azt mondta: úgy vélik, „külföldi jogi személy vagy kormány” állhat a háttérben. A hatóságok már vizsgálják az esetleges kínai kapcsolatot, míg a kínai tisztviselők tagadják, hogy szerepük lett volna az eseményekben – írja a The Guardian.
Az FBI épp azon dolgozik, hogy azonosítsa, mindez hogyan és miért történt – nyilatkozta az USA belbiztonsági minisztériuma (DHS), mely továbbra is figyelemmel kíséri a szövetségi hálózatokat, hogy kiszűrje a gyanús tevékenységeket, valamint együttműködik az érintett szervekkel, hogy mielőbb meghatározza a behatolás mértékét.
Csütörtökön a The New York Times és a Washington Post – meg nem nevezett kormányzati tisztviselőkre hivatkozva – azt állította, hogy kínai hackerek állhatnak a jogsértés hátterében. A republikánus Susan Collins szintén úgy véli, hogy a támadók kínai kapcsolattal rendelkeztek. Collins, aki tagja az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának, kiemelte: a jogsértés csupán újabb jele annak, hogy egy külföldi hatalom sikeresen szondázza azokat az adatokat, amelyek biztonsági okokból az emberek azonosítását szolgálnák.
Egy névtelenül nyilatkozó kormányzati illetékes szerint az adatlopás potenciálisan az összes kormányzati szervet érintheti. Kulcskérdés az incidenssel kapcsolatban, hogy vajon a hírszerzés alkalmazottjai is kompromittálódtak-e.
A vádakra a washingtoni Kínai Nagykövetség is reagált. Válaszában hangsúlyozta: az elhamarkodottan levont következtetések „nem felelősek” és „kontraproduktívak”. Zhu Haiquan szóvivő szerint Kína komoly erőfeszítéseket tett a kibertámadások leküzdéséért, a határokon átnyúló események követése pedig igen nehéz feladat volt.
Richard Burr, a szenátus hírszerzési bizottságának elnöke hangsúlyozta: a kormánynak át kell dolgoznia kiberbiztonsági védelmét. „A válaszunk ezekre a támadásokra többé nem lehet az, hogy értesítjük az embereket arról, hogy ellopták az adataikat” – mondta el, hozzátéve: elsőként meg kell akadályozni, hogy sor kerülhessen ezekre a támadásokra.
A Pentagon áprilisi jelentése szerint a kínai kormánnyal kapcsolatban álló hackerek 2014-ben többször is amerikai katonai hálózatokat vettek célba, hírszerzés céljával.
Az amerikai szövetségi kormánynak az jelenleg 2,7 millió aktív alkalmazottja van – írta a távirati iroda. A fegyveres erőkben szolgálók adataihoz nem férhettek hozzá a behatolók, de arról nem hangzott el tájékoztatás, hogy kikéhez igen. A CNN hírtelevízió értesülése szerint a hackerek decemberben hatolhattak be a komputerrendszerbe.
Az eset felderítésébe a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) is bekapcsolódott. A behatolást a belbiztonsági tárca Einstein elnevezésű, a szövetségi internetes adatforgalmat figyelő rendszere észlelte.
A Személyzeti Menedzsment Hivatala (OPM), amelynek a számítógépes rendszerét feltörték, egyebek között a kormányzati alkalmazottak hátterének ellenőrzésével foglalkozik, annak megállapításával, hogy ki jogosítható fel titkos anyagokhoz való hozzáférésre. Az ilyen vizsgálatok 90 százalékát az OPM végzi el. A hivatal arra figyelmeztette a támadás lehetséges áldozatait, hogy ellenőrizzék bankszámláikat.
Novemberben a belbiztonsági minisztérium egy volt szerződéses alkalmazottja egy másik kibernetikai behatolást fedezett fel. Akkor a tárca 25 ezer alkalmazottjának és több ezer más kormányalkalmazottnak a személyi kartonjához fértek hozzá.
Ezen a héten az amerikai adóhivatal (IRS) számítógépes rendszeréből 100 ezer ember adóbevallásának adatait lopták el. Az CNN szerint ez a támadás Oroszországból indulhatott ki.