Közel hatvanmillióan menekültek el otthonukból háború vagy üldöztetés miatt – ismertette az ENSZ jelentését a The New York Times. A szervezet menekültügyi hivatala szerint a tavalyi év végére 59,5 millióra nőtt a menekültek száma, a migránsok fele pedig gyermek volt. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosa arról számolt be továbbá: közel 14 millióan hagyták el otthonukat 2014-ben, másként szólva naponta tízezrek váltak menekültté. Közülük 11 millióan maradtak saját országukban, ami az eddigi legmagasabb szám a hivatal 50 éves történetében. A megelőző esztendőkben is tízmilliók kényszerültek menekülni úgy, hogy sokszor évekre, évtizedekre nem tudtak új otthonra lelni vagy hazatérni – közölte a menekültügyi jelentés. Köztük van az a 2,5 millió ember is, akik a szudáni Dárfúrból menekültek, illetve az a másfél milliónyi afgán, aki még mindig Pakisztánban él.
Az országukat elhagyó menekültek többsége is a kevésbé fejlett országokban kötött ki, rengeteg menekült érkezett Pakisztánba, Iránba és Törökországba. Négyből egy menekült a világ szegényebb országaiban talál menedékre: Etiópiába és Kenyába jóval többen érkeznek, mint mondjuk Nagy-Britanniába és Franciaországba. A jelentés kiemeli, hogy a Szíriához és Eritreához hasonló konfliktuszónákból a Földközi-tengeren keresztül menekülőknek Európában kemény reakciókkal kellett szembesülniük. Az Amnesty International egy a héten közzétett jelentésében azzal vádolta a kormányokat és az embercsempészeket is, hogy csak saját önző politikai érdekeiket követik ahelyett, hogy némi emberséget mutatnának.
A legtöbben a szíriai háború elől menekülnek el. A tavalyi év végére 7,6 millió szíriai élt menekültsorban hazájában, míg az országot körülbelül 3,9 millióan hagyták el. De nemcsak itt kell az embereknek menekülniük a konfliktusok elől, Burundiban és Jemenben is egyre többen kénytelenek elhagyni otthonukat. A régebbi konfliktuszónákból, mint amilyen Szomália és Afganisztán, ugyanakkor nem nő a távozók száma.
Az ENSZ hivatala szerint 2014-ben kevesebb mint 127 ezer menekült tért vissza otthonába, ami a legalacsonyabb érték az utóbbi 31 évben.
A hatvanmilliós szám pedig nem tartalmazza azokat, akik a szegénység vagy a rossz gazdasági körülmények elől menekültek, csak azokat, akiket a háború vagy az üldöztetés kényszerített ebbe a sorba.