Merkel és Hollande nem ereszti a görögök kezét

Juncker külön drámát adott elő: Nem kell öngyilkosnak lenni csak azért, mert fél valaki a haláltól.

MTI
2015. 06. 29. 11:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több a jelentős vagy fontos mozzanat a görög válság kapcsán. Ezeket gyűjtöttük most össze:

Franciaország készen áll. A párbeszéd folytatódhat. Szeretném, ha a görögök is úgy döntenének, hogy a tárgyalások folytatódjanak. (François Hollande)

A francia államfő sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Athén megszakította a tárgyalásokat. Hozzátette: „Ma még mindig megvan a megállapodás lehetősége, de ez holnap már a görögnek a referendumon adott válaszán fog múlni.” Hollande ugyanakkor a görögök szuverén döntésének tartja, hogy az eurózónában maradnak-e. Miután a válság kiéleződésének hatására az euró árfolyama erőteljesen süllyedt a vezető devizákkal szemben a nemzetközi bankközi piacon, a perifériás euróövezeti tagállamok kötvényhozamai pedig megugrottak, a francia elnök fontosnak tartotta megnyugtatni a hazai közvéleményt az eurózónából való esetleges görög kilépés hatásait illetően. „A francia gazdaság jelenleg erős, sokkal erősebb, mint négy évvel ezelőtt, ezért nem kell tartani attól, ami történhet” – fogalmazott.

Steffen Seibert szerint a kancellár nem zárkózik el a további tárgyalások elől, ha Alexisz Ciprasz tárgyalni akar. A görög adósságválság legújabb fejleményei éles feszültséget keltettek Berlinben.

Angela Merkel még nem nyilatkozott, de Sigmar Gabriel alkancellár és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter élesen bírálta az athéni kormány magatartását.

Európa a legnagyobb kihívás előtt áll az egyesülési folyamat 1957-es kezdete óta. (Sigmar Gabriel)

A berlini pénzügyi tárca szóvivője, Martin Jäger azt mondta, hogy a német állampolgároknak nincs okuk az aggodalomra. Ezzel összefüggésben utalt Görögország csekély részesedésére Európa gazdasági teljesítményében, továbbá azt hangoztatta, hogy a német magánbankok Görögországgal szembeni követelései ugyancsak csekélyek. Emlékeztetett arra is, hogy a 2013 tavaszi – hasonló – ciprusi bankválság semmilyen hatással nem volt a németek megtakarításaira. A szóvivő nem említette ugyan, de a német államnak több mint hatvanmilliárd eurós követelése van Görögországgal szemben.

Berlinben Merkel vezényletével válságtanácskozások kezdődtek. Értesülések szerint az ellenzéki pártok a Bundestag rendkívüli ülésének összehívását követelik.

Az Európai Bizottság elnöke arra kérte a görögöket, hogy mondjanak igent a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásra a július 5-én tartandó népszavazáson, Alexisz Ciprasz miniszterelnököt pedig arra szólította fel, hogy „mondja el az igazságot a görög népnek\". A görög vezetőkkel szemben a luxemburgi politikus bíráló hangot ütött meg, azt mondta: egyetlen demokrácia sem követelhet többet, mint a többi.

„Görögország kilépése az euróövezetből számomra sosem volt elképzelhető” – húzta alá Juncker. Kijelentette: a csomag nem tartalmaz bércsökkentést, és gyakorlatilag azt mondta, hogy aki mást állít, az hazudik. Világossá tette azt is, hogy nyugdíjcsökkentés sincs a javaslatok között. Ezzel kapcsolatban uniós tisztviselők elmondták, hogy a hitelezők valóban a szolidaritási juttatás kivezetését javasolják, de ez egyrészt nem nyugdíj, másrészt a nyugdíjrendszer átfogó reformjával más, célzottabb juttatás válthatná fel. Ez tizenöt év szolgálati idő után igénylehető, a kisnyugdíjak kiegészítése a célja, viszont feltűnően sokan vonultak 15 év után nyugdíjba. Uniós források szerint a görögök is beismerték, hogy súlyosan torzítja a rendszert.

„Jelenleg törvény teszi lehetővé az adó be nem fizetését, mert az adóhivatal bizonyos esetekben nem inkasszálhat” – magyarázta egy név nélkül nyilatkozó forrás a görög helyzetről.

Magát a népszavazást Juncker „abszolúte jogosnak” nevezte, s kijelentette, hogy a bizottság részéről továbbra is nyitva az ajtó, de az idő egyre jobban szorít. „Ideje, hogy a görögök kimondják, mit gondolnak, kezükbe vegyék a sorsukat, a görög vezetők pedig elárulják nekik, hogy mi a tét. Ez az igazság pillanata” – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.

„Nem kell öngyilkosnak lenni csak azért, mert valaki fél a haláltól” – fogalmazott az Európai Bizottság elnöke.

A görög kormány által elrendelt tőkekorlátozó intézkedések nem érintik azokat, akik külföldön kiadott bankkártyával, hitelkártyával kívánnak tranzakciókat lebonyolítani vagy pénzt felvenni a bankjegykiadó automatákból – közölte a budapesti görög nagykövetség.

Luis de Guindos spanyol gazdasági miniszter hétfői sajtótájékoztatóján Madridban arról beszélt, hogy országának nincs szüksége válságtervre, mert jó gazdasági helyzete megvédi, legfőbb biztosítéka a gazdasági növekedés és a már zajló reformok. Hangsúlyozta: Spanyolország szembe tud nézni a görög válsággal, mert már felkészültebb egy ilyen krízisre, mint három-négy évvel ezelőtt, ahogy az egész eurózóna is.

„Mind azt akarjuk, hogy Görögország az euróövezetben maradjon\" – fogalmazott a politikus. Véleménye szerint Athén döntése a pénzfelvétel korlátozásáról az átlagembereket érinti negatívan, azokat, akik napról napra élnek. „Ne legyen kétség, a gazdag görögök már kivették a pénzüket a bankokból\" – mondta Luis de Guindos.

Ewa Kopacz lengyel kormányfő arról beszélt, hogy Görögország nehéz helyzete nem hat ki Lengyelország pénzügyi állapotára. „Európának szüksége van Görögországra, Görögországnak pedig Európára\" – fogalmazott , hozzátéve: támogatni kellene a görögországi reformokat. Athén szerinte nem mondhatja, hogy segítséget kér, de reformokat nem vezet be.

Oroszország aggódik a görög pénzügyi válságból fakadó, az európai gazdaságra kiható lehetséges negatív következmények miatt –  jelentette ki Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő hétfőn. Moszkva figyelemmel  kíséri a pénzügyi válsággal kapcsolatos fejleményeket az Európai Unióban – tette hozzá.

A macedón központi bank vasárnap arra utasította az ország bankjait, hogy vonják ki pénzüket és követeléseiket a görög bankokból és hozzanak „megelőző intézkedéseket” annak érdekében, hogy korlátozzák a tőkekiáramlást a bankpánikkal sújtott Görögországba.

A macedón jegybank szerint az intézkedés időszakos jellegű: csak a jövőbeni tranzakciókra terjed ki, nem érinti a már elindított ügyleteket. Az intézmény azzal indokolta a lépést, hogy így elejét veszi egy későbbi, még jelentősebb tőkekiáramlásnak, amely felboríthatná a fizetési mérleg egyensúlyát és megingathatná a pénzügyi rendszer stabilitását. A görög bankoknak mintegy húszszázalékos részesedésük van a macedón bankrendszerben.

A szerb központi bank hétfőn bejelentette, hogy korlátozta a tranzakciókat a görög anyabankok és szerbiai leánycégei között, amivel elejét kívánja venni a kedvezőtlen hatások begyűrűzésének a szerb bankszektorba. A jegybank szerint az intézkedés átmenti, de azt, hogy meddig marad érvényben, nem közölte.

Az intézmény rámutatott arra, hogy szorosan figyelemmel követi a görög háttérrel Szerbiában működő négy pénzintézetet, amelyeknek az együttes piaci részesedése tizenöt százalék. Mint írták, a tranzakció-korlátozás nem vonatkozik e bankok betéteseire.

Varga Mihály szerint a görög válság legújabb eseményei igen csekély hatással vannak a magyar gazdaságra, a görög gazdaság kereskedelmi kapcsolatai Magyarországgal viszonylag mérsékeltek, a külkereskedelmi áruforgalomnak mindössze 0,4 százalékát adják. A nemzetgazdasági miniszter ezt a Díj a Sikeres Vállalkozásokért elnevezésű elismerések átadását követően mondta újságíróknak hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium épületében.

 

A tárcavezető kiemelte, hogy a görög bankrendszer hatása a magyar bankszektorra elenyésző, hazánkban nincsenek jelen görög bankok, ellentétben Bulgáriával vagy Szerbiával. Varga Mihály felhívta a figyelmet arra, hogy két hatással számolni kell: az egyik az árfolyam alakulása, a másik pedig az állampapírok hozamaira gyakorolt hatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.