A büntetlen előéletű, sofőrként dolgozó 35 éves Yassin Salhi péntek délelőtt egy furgonnal behajtott a vegyi anyagokat és ipari gázpalackokat gyártó Air Products amerikai cég telepére, Saint-Quentin-Fallavier ipari zónájában, és ott egy hangárban a gépkocsit gázpalackoknak vezette, amelyek felrobbantak. A támadás előtt a gyanúsított egy késsel megölte a főnökét, a fuvarozócég vezetőjét, majd az Iszlám Állam dzsihadista szervezet módszere szerint levágta a fejét és iszlamista zászlókkal együtt kitűzte az amerikai vállalat kerítésére. A férfit a helyszínre érkező tűzoltók fogták el.
Yassin Salhit jelenleg a lyoni rendőrségen a terrorelhárítási szervek hallgatják ki. „Nem beszél, semmit nem mond” – mondta egy rendőrségi forrás.
A párizsi ügyészség pénteken megerősítette, hogy a gyanúsított a radikális szalafista mozgalommal állt kapcsolatban, tíz évvel ezelőtt kezdett radikalizálódni, s emiatt időszakosan megfigyelés alatt tartották a titkosszolgálatok.
A háromgyermekes apa lakásán, Saint-Priest nevű településen, Lyon egyik külvárosában egy számítógépet és egy mobiltelefont is lefoglaltak a hatóságok, de fegyvert, robbanóeszközt vagy iszlamista propagandaanyagokat nem találtak.
A rendőrség őrizetbe vette Salhi feleségét és lánytestvérét is, akik meglepetésüknek és hitetlenségüknek adtak hangot a történtek miatt. A nők ugyanakkor elárulták, hogy a férfi időnként több napra is elutazott.
A támadást egyetlen szervezet sem vállalta a magára, s a rendőrség most azt vizsgálja, hogy a gyanúsított ténylegesen magányosan követte-e el a tettét, vagy pedig valamilyen szélsőséges szervezet utasítására. A helyszínen az ügyészség szerint a férfinak nem volt tettestársa. A pénteken őrizetbe vett negyedik embert, akiről eleinte azt gyanították, hogy segítette a támadót, már elengedték a hatóságok.
A támadás forgatókönyve mindenesetre az Iszlám Államnak a globális dzsihádra vonatkozó utasítását követte: ha a szimpatizáns nem tud a dzsihád földjére utazni harcolni, ott kell lecsapni a „hitetlenekre”, ahol lehet, az számít, hogy nagy legyen a médiafigyelem.
A támadónál egyébként nem volt fegyver. Szakértők szerint fel akarta robbantani a vegyi üzemet és azt remélte, hogy maga is meghal a robbanásban. Erre utal az is, hogy miután a felrobbanó gázpalackoktól senki nem sérült meg és azok csak kisebb károkat okoztak, a gyanúsított elkezdte kinyitni a többi gázpalackot.
A vegyi üzem elleni merényletkísérlet miatt Francois Hollande államfő pénteken és szombat délelőtt is összehívta a védelmi tanácsot, amelyen a kormány legfőbb tagjai és katonai és hírszerzési vezetők vettek részt, valamint Manuel Valls miniszterelnök, aki latin-amerikai körútját megszakítva hazatért Párizsba.
„A merénylet erős feszültséget teremt a francia társadalomban, amelyet egyesek ki fognak használni” – mondta a párizsi repülőtéren Valls. „Ennek az újabb iszonyatos, megrendezett lefejezési jelenetnek a zászlókkal az volt a célja, hogy bevésődjön az emberek emlékezetébe” – tette hozzá. „Erősnek kell lennie a francia társadalomnak az értékeit illetően. Nem az a kérdés, hogy lesz-e újabb merénylet, hanem az, hogy mikor” – hangsúlyozta a kormányfő.
Bernard Cazeneuve belügyminiszter azt jelezte, hogy a titkosszolgálatok további anyagi támogatást kapnak a terrorizmus elleni harchoz annak érdekében, hogy a gyanús embereket, telefonbeszélgetéseiket és internetes tevékenységüket meg tudják figyelni. Elmondta, hogy január óta 1500 új munkahelyet hoztak létre ezen célból a hírszerzési szerveknél, és 233 millió eurót fordítottak a francia biztonsági rendszer modernizálására.