Nyilvánosan fenyegetőzött a török elnök

Egy ellenzéki lap jelentést tett közzé arról, hogy Ankara fegyvereket akart csempészni a szomszédos Szíriában harcoló felkelőknek.

2015. 06. 01. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt hiszem, súlyos árat fog fizetni az az ember, aki ezt az exkluzív cikket megírta (...), nem fogom hagyni, hogy büntetlenül megússza – szögezte le vasárnap egy beszédében Recep Tayyip Erdogan.

A Cumhuriyet című újság múlt pénteken írt arról, hogy a MIT török titkosszolgálat megpróbált humanitárius segélyszállítmánynak álcázott fegyvereket csempészni a Bassár el-Aszad szíriai elnök ellen harcoló felkelőknek, de a tervét meghiúsította az államügyészség. Utóbbi fellépése mögött Erdogan szerint az amerikai száműzetésben élő Fethullah Gülen befolyásos iszlám hitszónok mozgalma áll. A török elnök úgy véli, hogy Gülen, aki egykor szövetségese volt, megpróbál egy párhuzamos államot kiépíteni, és a kormány hatalmának megdöntésére törekszik.

A török kormány támogatja a szíriai ellenzéket, és a szíriai elnök hatalmának megdöntését szeretné, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ennek eléréshez fegyvereket nem biztosít. Ahmet Davutoglu török kormányfő az AFP francia hírügynökségnek adott interjújában „választási manipulációnak” nevezte a lap pénteki állításait. Az eurázsiai országban június 7-én tartanak parlamenti választásokat.

Can Dündar, a Cumhuriyet főszerkesztője az újság hétfői számában megvédte a szíriai fegyverszállításokról szóló beszámolót. „Mi nem állami tisztviselők vagyunk, hanem újságírók. A lap csupán azokról tett közzé képeket, akik munkájukkal megvédenék a köztársaságot” – szögezte le Dündar. Az egyik leleplező felvételen az államügyészség tagjai láthatók az egyik, fegyvereket szállító teherautó átvizsgálása közben. A főszerkesztő ellen többek között terrorista propaganda terjesztése és kémkedés miatt indult eljárás. Dündar Törökország egyik vezető ellenzéki újságírója.

A Cumhuriyet rendszeresen felbőszíti a kormányt, év elején például azzal tette ezt, hogy a Charlie Hebdo című francia szatirikus hetilap párizsi szerkesztősége elleni támadás után a nyomtatott török médiumok közül egyedüliként Mohamed-karikatúrákat jelentetett meg. Davutoglu bírálta az újság lépését, mondván, hogy a sajtószabadság nem engedi meg a vallási értékek megsértését. Az ügy miatt akár négy és fél év szabadságvesztés is várhat a lap két újságírójára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.