A támadó nyolc embert a helyszínen megölt, egy hívő pedig kórházban halt bele sérüléseibe. Egy embert sebesülésekkel kórházban ápolnak. Az amerikai hírtelevíziók értesülése szerint a halálos áldozatok között van Clementa Pinckney, a templom lelkipásztora, aki tagja a dél-karolinai szenátusnak. Joe Riley charlestoni polgármester „gyűlöletből elkövetett bűnténynek\" nevezte a mészárlást, mondván, kizárólag gyűlölet vezérelheti azt, aki imádkozó emberekre nyit tüzet egy templomban. A helyi rendőrségi illetékesek is a gyűlöletet tartják a tettes valószínű indítékának.
A lövöldözés a város színes bőrű lakossága körében nagy népszerűségnek örvendő metodista templomban történt helyi idő szerint este 9 órakor. A rendőrség egy 21 év körüli fehér bőrű férfit keres. Részletes személyleírást adott róla. Greg Mullen charlestoni rendőrparancsnok szerint a férfi rendkívül veszélyes, és a rendőrség minden tőle telhetőt megtesz, hogy mielőbb kézre kerítse. Az USA Today című lap szerint a keleti parti nagyvárosban az FBI (Szövetségi Nyomozó Iroda) emberei és különleges alakulatok tagjai kutatnak az elkövető után. Charles Francis, a charlestoni rendőrség szóvivője a részleteket mellőzve azt mondta, hogy fennáll bombafenyegetés veszélye a templom közelében. Emiatt lezárták a közeli utcákat és városrészeket, de hamarosan bejelentették, hogy vaklárma volt, és vége a bombafenyegetésnek.
A charlestoni metodista templom a város sűrűn lakott belvárosában található, és jelentős történelmi múltja van: 1816-ban épült, miután a helyi metodista felekezet afroamerikai tagjai vitába keveredtek más hívekkel egy temetés miatt. A templom egyszer porig égett, de újjáépítették. Minden szerda este bibliaoktatást tartanak a templom alagsorában. Hírtelevíziók megjegyzik, hogy sokan „szentvárosnak\" mondják Charlestont a különféle felekezetek egymás iránti toleranciája miatt. A vérengzés miatt Jeb Bush, a republikánusok elnökjelölt-aspiránsa lemondta a csütörtök reggelre tervezett charlestoni látogatását.