Hatszázezer menedékkérelemre számít Németország

Sok embert már csak konténerekben, tornatermekben, sátrakban tudnak elhelyezni.

MTI
2015. 07. 29. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Der Tagesspiegel című berlini lap szerdai értesülése szerint a BAMF-nál nem hivatalosan már érvénytelennek tekintik a 400-450 ezer menedékkérőről szóló eddigi becslést, és azzal számolnak, hogy az év végéig 600 ezren kérnek menekültstátuszt Németországban.

A BAMF 2015 első hat hónapjában 179 037 új menedékjogi kérelmet regisztrált, ami 132,2 százalékos növekedés éves szinten, pedig tavaly a délszláv háború kezdete, azaz a kilencvenes évek eleje óta a legtöbb kérelem érkezett.

A menekülthullám erősen megterheli az ellátórendszert, a befogadóállomások túlzsúfoltak, sok embert már csak konténerekben, tornatermekben, sátrakban tudnak elhelyezni. A Német Vöröskereszt (DRK) szerint a sátor átmeneti, legfeljebb a nyár végéig tartható megoldás.

Az időjárás változásával az utóbbi hetekben „drámaian kiéleződött” helyzet ősszel még nehezebbé válhat – figyelmeztetett Rudolf Seiters, a DRK elnöke, aki szerint októbertől nem lehet tartósan sátorban elhelyezni menedékkérőket.

A BAMF szerint a rendszerre nehezedő nyomást a nyugat-balkáni származású kérelmezők arányának visszaszorításával lehet mérsékelni. A hatóság vezetője, Manfred Schmidt szerdán az ARD országos közszolgálati televízióban ismét sürgette, hogy újabb nyugat-balkáni országokat soroljanak a biztonságos származási országok közé, és hangsúlyozta, hogy élni kell a beutazási és németországi tartózkodási tilalom elrendelésének lehetőségével mindazokkal szemben, akik nyilvánvalóan alaptalan menedékjogi kérelmet nyújtanak be, és az elutasítás után ismét megjelennek az országban és újra beadják a kérelmet.

Manfred Schmidt szerint Albániát és Koszovót is biztonságos származási országgá kell minősíteni. A német menekültügyi hatóság vezetője kiemelte: „érthető, ha valaki a szegénység miatt kel útra Németország felé, nekünk azonban a genfi menekültügyi egyezményt kell alkalmaznunk, amely rendezi, hogy jogilag ki minősül menekültnek, és a rossz gazdasági helyzet vagy a szegénység nem tartozik a menekültstátusz megadását lehetővé tévő kritériumok közé”.

A beutazási és tartózkodási tilalom lehetőségéről szólva pedig hangsúlyozta, hogy az „megakadályozhatja a forgóajtóhatást”, vagyis azt, hogy valaki újra és újra menedékjogi kérelmet adjon be a hatóságnak.

Németországban az EU-n kívüli nyugat-balkáni országokból – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró és Szerbia – érkező menedékkérők ügye azért kiemelten fontos, mert ezeknek az országoknak az állampolgárai alkotják a menedékkérők legnagyobb csoportját, nagyjából 40 százalékát, és körükben az elfogadott kérelmek aránya a 0,5 százalékot sem éri el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.