„Ezek trófeák. Ez nem az” – olvasható azon a képen, amit Arnold Schwarzenegger posztolt Facebookon a 13 éves zimbabwei oroszlán, Cecil kilövése kapcsán, szembeállítva saját kupáit a koromfekete sörényű állattal. „5forBigCats” – írta a képe mellé, kommentben kérve mindenkit, hogy ne csak lájkoljon, hanem adjon is öt dollárt a nagymacskák megmentéséért. (A National Geographic várja az adományokat, felhívva rá a figyelmet, hogy a vadon élő oroszlánok még a mi életünkben teljesen kipusztulhatnak, és a nepáli hóleopárdok is veszélyben vannak.)
A lájkok mindenesetre jönnek, ami nem is meglepő, hisz népszerű témáról van szó: a színész csütörtökön kitett képét csak azóta több mint 670 ezren kedvelték és 80 ezren osztották meg. (Legalábbis pénteken háromnegyed kettőig.) Összehasonlításképp: Schwarzenegger nagy visszhangot kiváltó szivárványos profilképére kicsivel több mint 295 ezer elismerő kattintás érkezett. És ha már itt tartunk, érdemes megemlíteni: míg az Egyesült Államokban a Legfelsőbb Bíróság a melegházasság mellett döntött, Zimbabwében gyakorlatilag semmiféle jogaik nincsenek a homoszexuálisoknak. Most ugyanakkor Cecil július eleji kilövése a slágertéma: az ENSZ az orvvadászat elleni fellépést sürgette, és a Fehér Ház is foglalkozott a kérdéssel. Több százezren írtak alá egy petíciót, követelve az orvvadász, Walter Palmer kiadatását, akit több lap is a világ leggyűlöltebb embereként aposztrofált.
Míg most mindenhol a zimbabwei oroszlán lelövése miatti felháborodás pörög, az ország legközelebb valószínűleg Robert Mugabe diktátor halálakor kerülhet majd be a hírekbe – erről közölt cikket a Religion Newswriters Foundation globális stratégiai igazgatója, Brian Pellot a Religion News Service oldalán. A szerző egyben számba vette, mennyire veszik figyelembe az emberi jogokat jelenleg Zimbabwében.
Kétségtelen, hogy az oroszlánok fogyatkozó számának a fényében még kevésbé elfogadható Cecil lelövése, ahogy az orvvadászat általában sem az. A fekete sörényű állat a Hwangei Nemzeti Park büszkesége volt, rengetegen ismerték halála előtt is, tehát lelövése jogosan vált ki nagyobb visszhangot, mint egy kevésbé híres nagymacska elpusztítása. Ugyanakkor a trend, amire Pellot is felhívja a figyelmet, nyilvánvaló: amikor egy oroszlán, vagy mondjuk egy kutya veszi el az ember életét, az jóval kisebb vihart kavar, mint az esetek fordítottja. 2014 tavaszán hatalmas felháborodást váltott ki, hogy egy gazdagréti nő kidobta az ablakon a kutyáját, az viszont már keveseket érdekelt, hogy állítása szerint előtte az állat rátámadt gyermekére. A kutyatámadások általában egyébként is kevesebb közfigyelmet szoktak kapni, mint az állatkínzós hírek. Amikor oroszlánt lőnek le, akkor viszont az emberek előszedik az Oroszlánkirály szereplőinek képeit, az egyetlen referenciát, ami egy 1,1 milliárdos kontinens kapcsán sokaknál felmerül – írta Pellot.
Pedig Zimbabwe kapcsán egyetlen oroszlán (természetesen helytelen, jelen esetben ráadásul illegális) elejtésénél nagyobb problémákra is felkaphatjuk a fejünket. Mondjuk arra, hogy a 91 éves Robert Mugabe elnök három és fél évtizede van hatalmon. Igaz, korábban miniszterelnök volt, és 1987-ben lett Zimbabwe államfője. Őrá is gondolhatott Barack Obama amerikai elnök, amikor kedden kijelentette: senkinek nem kellene egy egész életen át egy ország vezetőjének lennie. Arról a Mugabéról van szó, aki a '80-as évek elején elrendelhette több mint 20 ezer ember lemészárlását – politikai célokból. Később a Religion News szerint büszkén levezényelte Zimbabwe teljes gazdasági lepusztítását azáltal, hogy újraosztotta a földeket, elvéve azt közel 4 ezer fehér farmertől, átadva a feketéknek. Arról viszont már nem győződött meg, hogy náluk is jó kezekben lesznek-e a földek. Ezután, ahogy többen is jósolták, bedőlt az ország agráriumra alapozott gazdasága, elkezdtek pénzt nyomtatni, az infláció pedig az egekbe ugrott. Múlt hónapban például 35 trillió zimbabwei dollárt lehetett kapni egy dollárért. (Csak a „sokkhatás“ kedvéért, ez így néz ki számjegyekkel leírva: 35 000 000 000 000 000)
Bár 2013-ban új alkotmányt fogadtak el, deklarálva az alapvető jogokat, ugyanakkor továbbra is érvényben maradtak az elnyomó törvények. Az újságíróknak bűnügyi eljárással kell szembenézniük, ha a munkájukat végzik, a tüntetőket letartóztatják és megverik, a vallási csoportokat és vezetőket pedig továbbra is zaklatják.
Ahogy a zimbabwei nőket szintúgy. A lányok egyharmada 18 éves kora előtt megy férjhez, és továbbra is gyakoriak a törvénytelenül kikényszerített házasságok, melyek sokszor együtt járnak a családon belüli erőszakkal és szexuális erőszakkal is. A Freedom House jelentése szerint a nők egyharmada kimarad az általános iskolai, kétharmada pedig a középiskolai képzésből, mindezt a szegénység, a bántalmazások és a diszkriminatív kulturális gyakorlatok miatt.
De nem lehetnek nyugodtak a melegek sem: Zimbabwében a homoszexualitás gyakorlása törvényileg tiltott, pénzbüntetéssel és egyéves börtönnel sújtandó. Az LMBT-aktivistákat alkalomadtán letartóztatja, zaklatja a rendőrség. Mugabe nyilvánosan ki is jelentette, hogy a melegek, akiket ő a disznóknál, kecskéknél és madaraknál is kevesebbnek tekint, menjenek a pokolba. A 91 éves elnök az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése után azon gúnyolódott, hogy ezután majd elutazik a Fehér Házba, letérdel Obama elé és megkéri a kezét, ha utóbbi úgyis akkora melegházasság-párti.
Bár a magántulajdont deklarációjuk szerint tiszteletben tartják Zimbabwében, továbbra is zajlik emberek otthonainak pusztítása. Miután pedig több ezren tiltakoztak az ellen, hogy az áradások után egy átmeneti táborba költöztetik az embereket, a rendőrség nemes egyszerűséggel megverte és letartóztatta háromszázukat, és fel is gyújtotta néhányak ideiglenes sátrait. Másutt pedig csak simán lerombolták emberek otthonait bármiféle bírósági végzés nélkül.
Van viszont valami, ami ellen Zimbabwében is fellépnek azért. Mint megírtuk, szerdán egy helyi bíróság vádat emelt egy vadász ellen, aki segítette a trófeagyűjtő amerikai fogorvost Cecil elejtésében. És Schwarzenegger posztjával szemben nem is látni, hogy bárki hirdetné: az oroszlán igenis trófea, hadd lőjék csak le őket szabadon az orvvadászok. Pénteken pedig érkezett a hír: Zimbabwe kérni fogja az orvvadász kiadatását, hogy az afrikai országban büntethessék meg.
A melegházasság törvényesítése után az amerikai melegek jogai mellett kiállni, felszólalni az oroszlánvadászat ellen, ez kevésbé jár sok kockázattal. Zimbabwében sem valószínű, hogy megverik majd és börtönbe zárják a Cecil kilövésén felháborodókat, szemben a melegjogi aktivistákkal. És ők valószínűleg még 670 ezer lájkot sem fognak kapni ezért cserébe.