Szakértő: rövid távon jó lehet a magyar határzár

A svédek elképesztően naivan állnak a bevándorláshoz, amelyet sürgősen korlátozni kell.

MNO
2015. 07. 21. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a portál nagyinterjújában elmondta, a svédek – az őslakos lappokon kívül – nagyvonalúak a más etnikumúakkal szemben, a tolerancia a nemzeti összetartozás fogalmánál sokkal inkább az identitásuk része. Ezt olyan sikerrel hangoztatják évtizedek óta, hogy az alig fél évszázada jelenlévő iszlámra már sok svéd ténylegesen a kultúra és társadalom szerves részeként tekint –, ám ilyen társadalom valójában sosem alakult ki, megmaradt a szegregáció, és rengetegen most szembesülnek először bevándorlókkal.

A bevándorlási hivatal csak menekültstátuszt ad, a befogadást önkormányzatok látják el – ez a bevándorlók bizonyos területekre koncentrálódásához, szegregációhoz és dezintegrációhoz vezet, míg a bőkezű szociális rendszernek köszönhetően egy életet le lehet élni úgy Svédországban, hogy „nem beszéled a nyelvet, nem dolgozol, nem vagy szerves része a társadalomnak”. Az integráció hiánya a másodgenerációs bevándorlóknál is gondot okoz, és a svédek is hajlamosak elkülönülni.

A külvárosban már csak a bevándorlók maradtak, a gyerekkel otthon maradó anyák nem tanulnak meg svédül, az apa nem tud családfenntartó lenni, ez a szülői tekintélyt, példamutatást is lerombolja. A gyerekek már nem igazi muzulmánok, de svédnek sem érzik magukat, a szélsőségesek ebbe a két identitás közti vákuumba hatolnak be és toboroznak új identitáscsomagot, világképet és közösséget kínálva.

Sántha szerint a terrorizmus nyugaton nem a szegénységből fakad, a merénylők itt születtek, beszélik a nyelvet, sokszor egyetemet végzett emberek. A probléma gyökere az iszlám fő vallási, erkölcsi és tekintélyi alapelvekei lehetnek: az Iszlám Állam szerint minden muzulmánnak kötelessége részt venni a nyugat elleni dzsihádban, akárhol is él – ezzel globális szintre emelve a fenyegetést.

Volt olyan muzulmán szervezet, amely papíron a svédek állítólagos iszlamofóbiája ellen kellett volna, hogy fellépjen, ehhez képest a svéd állam pénzén hívott meg nyugatellenes, radikális hitszónokokat különböző arab országokból, egy másik pedig harcosokat toborzott.

A bevándorlási hivatal már a kilencvenes években felmérte, hogy a menedékkérők magas aránya munkanélküli, de a külvárosi rongálások és gyújtogatások újabb keletű gondok. A svédek értetlenül nézik, hogy mi történik, hiszen ők mindenkivel befogadóak voltak, minden támogatást megadtak.

A nemi erőszak elkövetői nemzetiségének nyilván tartására ugyanakkor Sántha szerint sajnos nincs lehetőség, bár releváns adat lenne, könnyebb lenne azonosítani és megelőzni a problémát, de a politikai korrektség ezt megakadályozza, aki felvetné, rasszistának bélyegeznék.

Ami Európa eliszlámosodását illeti, létező probléma, a Pew Research Institute szerint 2030-ra 58 millió muzulmán él majd Európában, és Houellebecq Behódolás című, egyébként tévesen iszlamofóbnak nevezett könyvének igaza van abban, ahogy rámutat: a kiüresedett nyugati liberális demokrácia érték-űrjét tudja pótolni az iszlám, amely előbb-utóbb a bennszülötteknek is csábítóvá válhat.

Sántha szavaiból az derül ki: a svédek elképesztően naivak, a nemzetbiztonsági kérdések ignorálásával támogatják a humanitárius bevándorlási politikát. Ami a külső, például orosz fenyegetettséget illeti, a NATO nem védi meg a nem tag skandináv államot, a svédek pedig lelkileg sem felkészültek a honvédelemre, öt éve nincs sorkatonaságuk, és kétszáz éve nem láttak háborút. Túlságosan jóhiszeműek, azt várják, ha betartják a szabályokat, mások is így tesznek majd, mert a világ szerintük így működik.

A bevándorlóözön kérdésében Sántha szerint Európának egyébként képzett munkaerőre, „elitmigrációra” van szüksége, a most érkezők jó része nem ilyen személy, velük megbirkózni nagy kihívás, de abban is van igazság, hogy a legszegényebbek nem tudnák kifizetni az embercsempészeket. Sántha szerint a migránsok humánus támogatása mellett szükség lenne egy olyan rendszerre is, amely felkínálja a visszaköltözés lehetőségét is nekik.

Ami a bevándorlók elhelyezésére vonatkozó kvótarendszert illeti, Sántha rávilágított: egy olyan megoldás, amely figyelembe veszi az országok teherbírását, működhet, most viszont korlátozni kellene a bevándorlást, mert az EU tagállamainak nincs elég kapacitása befogadni és integrálni ennyi embert – ezt mondta Magyarország kapcsán nemrég a Fidesz is.

A kerítés kapcsán azt mondta: az embercsempészek előbb-utóbb úgyis találnak más útvonalat, hiszen elképesztően sűrű hálózatban szövik át a déli határ környékét, de „a legsúlyosabb probléma rövid távú, azonnali kiküszöbölésére talán alkalmasnak bizonyulhat”.

A terroristák kiszűrése is a bevándorlás erőteljes korlátozásával valósulhatna meg, hiszen az átvilágító nemzetvédelmi szakszolgálatok kapacitása is véges, pedig szükség lenne a menekültek kockázati felmérésére: a svédek nemrég vezették be az erősebb szűrést, miután a mindenkinek letelepedési engedélyt adó gyakorlatra reagálva a szélsőségesek ide küldték menedékjogot kérni híveiket. Egyébként az, hogy Magyarország csatlakozott az Iszlám Állam elleni küzdelemhez, tényleg fokozza a hazai terrorveszélyt, de a koalícióban részt kell venni, mert közös érdekeket szolgál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.