Kiir mindazonáltal fenntartásainak adott hangot az aláírási ünnepségen, amelyen részt vett Kenya és Uganda államfője, továbbá Etiópia miniszterelnöke is. A három afrikai vezető segített közvetíteni a dél-szudáni szemben álló felek között.
A felkelők vezetője és egyben a korábbi alelnök, Riek Machar nem volt jelen, ő már a múlt héten aláírta a megállapodást Etiópia fővárosában. Kiir akkor időt kért, hogy tanácskozhasson támogatóival. Mindössze tizenöt napot kapott az Egyesült Nemzetek Szervezetétől, amely szankciókat helyezett kilátásba, ha Kiir továbbra is gátolja a megbékélést. A nemzetközi nyomás vélhetően ösztönzően hatott Kiire, hogy végül aláírja a dokumentumot.
A megállapodás arra kötelezi Kiirt, hogy ossza meg a hatalmat Macharral. Utóbbi feltehetően az első alelnök tisztét kapja meg.
Dél-Szudán 2011. július 9-én „született”: függetlenné vált Szudántól. Az afrikai országban 2013 vége óta tombolt az erőszak, amely a Kiir és Machar közötti hatalmi harcból robbant ki, és amelynek elmérgesedéséhez nagyban hozzájárult, hogy a két politikus különböző népcsoport tagja.
A harcok során ezrek vesztették életüket és mintegy kétmillióan menekültek el otthonukból, a legtöbben a szomszédos országokba. Az ENSZ adatai szerint a 12 milliós lakosság fele szűkölködik annyira, hogy támogatásra szorul vagy szorulna.