Itt a görög megállapodás

Megállapodás született hétfő éjjel a görög kormány és hitelezői, az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között a görög államháztartás 2016-os célszámairól. Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter bejelentette: alapvetően összeállt a Görögországnak három évre szóló 86 milliárd eurós hitelmegállapodás, már csak néhány technikai jellegű apróság hiányzik.

MTI
2015. 08. 11. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy görög kormányzati illetékes elmondta: Görögországnak a hazai össztermék (GDP) 0,5 százalékát elérő elsődleges – vagyis az adósságszolgálat nélkül számított – többletet kell elérnie 2016-ban, a rá következő évben pedig 1,75 százalékot. Idén legfeljebb 0,25 százalékos deficittel zárhat a görög államháztartás.

Az athéni kormány és a nemzetközi hitelezők a Görögországot a csődtől megmentő újabb, immár harmadik mentőcsomagról tárgyalnak, amelynek összege 86 milliárd euró, és amelynek fejében számos kiigazítást kell megtennie a mediterrán országnak. Bennfentesek szerint küszöbön áll a teljes – többek között a görög bankrendszer szanálásának részleteire és a görög állami vagyonelemek értékesítésére is kiterjedő – megállapodás.

Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter bejelentette: alapvetően összeállt a Görögországnak három évre szóló 86 milliárd eurós hitelmegállapodás, már csak néhány technikai jellegű apróság hiányzik. A csaknem 23 órás monstre tárgyalás után Cakalotosz azt mondta, hogy fölszállt a fehér füst, már csak néhány apró technikai kérdésben kell egyeztetni. A miniszter nem tárta fel, hogy még mi hiányzik a végleges megállapodáshoz.

Az Európai Bizottság órákon belül hivatalosan is megerősíti, hogy megszületett a Görögország és hitelezői közötti megállapodás. A TASZSZ hírügynökségnek a tárgyalásokhoz közel álló, de név nélkül nyilatkozó forrás azt mondta:

A megállapodás szövege valójában kész, már csak néhány technikai jellegű kérdést finomítanak a felek. Az Európai Bizottság néhány óra múlva hivatalosan is bejelenti, hogy megszületett a megállapodás és egyben ismerteti a szerződés részleteit is.

Eközben a görög állami televízió már azt közölte, hogy a következő napokban, várhatóan már csütörtökön a görög parlament elé kerül jóváhagyásra a megállapodás szövege. A parlament két fejezetből álló törvényről dönthet, az egyik a hitelmegállapodásról szóló tervezet, a másik pedig azokat a feltételeket sorolja fel, amelyeket a kormánynak kell teljesítenie a segélyért cserébe.

Amennyiben az athéni parlament csütörtökig dönt, pénteken kerül sor az euróövezet pénzügyminisztereinek ülésére vagy videokonferenciájára, ahol jóváhagyják a harmadik segélycsomagot.

A görög tőzsde ötheti kényszerszünet után a múlt héten hétfőn nyitott ki először.

Kedden 9 százalékot meghaladó mértékben emelkedett a görög bankok részvényeinek mozgását összesítő index a kereskedés kezdetén, nagyobb mértékben a börze irányadó mutatójánál.

Az irányadó tőzsdemutató 1,6 százalék pluszban állt a kereskedés indítása után mintegy 10 perccel a hétfői 2,06 százalékos erősödés után.

Valamennyi vezető banki részvény erősödéssel kezdett. A papírok közül kedden az Attica Bank indított a legnagyobb, 12 százalékos emelkedéssel, miután hétfőn 14 százalék nyereséggel a Bank of Piraeus zárt a legjobban az ágazati papírok közül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.