59 férfi, 8 nő és 4 gyermek (köztük egy egy-két éves kislány és három nyolc-kilenc éves fiú), összesen 71 halott volt az elhagyott autóban – mondta Hans Peter Doskozil, az eisenstadti rendőrfőnök pénteken az A4-es autópálya leállósávjában csütörtökön talált magyar rendszámú csempész-teherautó ügyében tartott sajtótájékoztatón pénteken. Mint arról a rendőrfőnök beszámolt, nagy valószínűség szerint szíriai beutazók és afrikai menekültek voltak az áldozatok között. Pontosan nem tudta megmondani, csak azt, hogy egy szíriai okmányt is találtak az autóban.
A rendőrfőnök szólt arról is, hogy még csütörtökön hét személy került a magyar rendőrség látókörébe, ebből három bolgár nemzetiségű személyt vettek őrizetbe, akik közül a jármű tulajdonosának magyar okmánya is van. A három gyanúsítottról Hans Peter Doskozil elmondta: a járművet valószínűleg egy libanoni származású bolgár állampolgár vezette, minden bizonnyal felváltva egy másik társával. Doskozil hozzátette: a nyomozók abból indulnak ki, hogy egy bolgár–magyar csempészbandáról van szó. Hozzátette: nem tudja pontosan, hol tartják őrizetben a személyeket.
Ennek látszólag ellentmond az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivőjének pénteki nyilatkozata. Csiszér-Kovács Viktória az MTI érdeklődésére elmondta, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai három bolgár és egy afgán állampolgárt fogtak el és vettek bűnügyi őrizetbe csütörtökön az ügyben. A gyanúsítottak között nincs magyar állampolgár – közölte. Csiszér-Kovács hozzátette: a rendőrség javaslatot tett a gyanúsítottak előzetes letartóztatására (amiről szombaton döntenek), valamint az ügyben mintegy 20 további embert hallgattak ki tanúként.
A szóvivő arról nem beszélt, hogy pontosan hol fogták el a gyanúsítottakat. Beszámolt arról is, hogy házkutatásokat és lefoglalásokat is végeztek, de ezek helyszínét sem közölte.
A magyar rendőrség folyamatosan együttműködik az osztrák rendőrséggel a bűncselekmény teljes körű felderítése érdekében – tette hozzá Csiszér-Kovács Viktória.
A vezető államügyész a sajtótájékoztatón elmondta: egyelőre nem tudni, hogy a magyar igazságügyi szervek tekintik-e illetékesnek magukat az ügyben, vagy átadják-e az ügyet Ausztriának. Mire vádemelésre kerül a sor, eldöntik az illetékesség kérdését, egyelőre nem ez a legfőbb prioritás – közölte.
A sajtótájékoztatón az osztrák belügyminiszter mély együttérzését fejezte ki az áldozatok családtagjainak és barátainak, illetve megköszönte a profi munkát az osztrák és a magyar hatóságoknak. „A gyász és az érzelmek napja volt a tegnapi” – mondta, amely megmutatta, hogy tolerancia nélkül, közösen kell fellépnünk az embercsempész bűnözőkkel szemben.
Újságírói kérdésekre válaszolva elhangzott: az elsődleges vizsgálatok szerint a menekültek halálát fulladás okozhatta. A rendőrfőnök arról is szólt, hogy sérüléseket találtak a teherautón, de egyelőre nem lehet tudni, hogy azok most, vagy korábban keletkeztek-e. Az osztrák rendőrfőnök egyelőre azt sem tudta megmondani, hogy az igazságügyi orvosszakértői vizsgálatot követően, hová kerülnek a holttestek.
A rendőrfőnök elmondta: a kamion nem tipikus embercsempész jármű volt a rendőrkapitány szerint, kisebb csoportokban szokták ugyanis szállítani őket. Hozzátette: napi 400 menekültet fognak el. Nem akarnak represszív intézkedéseket hozni, csak megfelelően kezelni a menekülteket, éppen ezért 30 rendőrt vezényeltek át ide más tartományokból erre a hétvégére. Ők nem határellenőrzést fognak végezni, hanem szállításban, ételosztásban fognak segíteni. Elmondása szerint az embercsempészet hasonló lehet a kábítószer-csempészethez: több szintje van, ezekből csak kettőt látnak, a további 4-5 szintből pedig a magyar rendőrökkel való sikeres együttműködéssel láthatnak többet.
A következő sajtótájékoztatót várhatóan a jövő hét elején tartják. A halottak azonosítása nehéz feladat elé állította az orvosszakértőket, munkájukat a menekülteknél talált iratok sem segítették, hiszen ilyenkor azzal is számolnak, hogy valakinél nem az eredeti papírokat találnak. Az azonosításhoz szükséges vizsgálatot fogmintából, DNS-ből esetlegesen tetoválás vagy egyéb testi hegekből végzik.
A belügyminiszter ugyanitt bejelentette: nem szigorítják a határellenőrzéseket, de ún. „mélységi ellenőrzéseket” folytatnak majd le. „Nem tartom jónak a határellenőrzéseket” – mondta, szerinte legális utakat kell teremteni a menekülteknek arra, hogy Európába jöhessenek.
Szorosabb nemzetközi együttműködésre van szükség az embercsempész bandák ellen – mondta Magyarország berlini nagykövete pénteken a Deutschlandfunk német országos közszolgálati rádiónak az Ausztriában holtan talált menekültek ügyével kapcsolatban.
A magyar-osztrák határ közelében előző nap kibontakozott menekülttragédia árnyékában kezdődött meg pénteken a korneuburgi tartományi bíróságon egy 51 éves bolgár állampolgár pere, akinek a csempészjárművét július közepén állították meg Schwechat közelében. A furgon rakodóterében 54 ember zsúfolódott össze, közülük ketten oxigénhiány miatt elveszítették eszméletüket. Az alsó-ausztriai rendőrség a nyomozás során a menekültek „utazásának” elviselhetetlen körülményeiről számolt be. Egy nő az akut oxigénhiány miatt még Magyarországon elveszítette eszméletét, és később szájon át történő lélegeztetéssel tudták csak újraéleszteni. Habár az esetet követően a csempész vízzel látta el a menekülteket, az út hasonló módon folytatódott. A rakodótérben tartózkodók még a furgon oldalajtajánál lévő tömítőgumit is felszakították, hogy a szűk résen keresztül valamennyi levegőhöz jussanak.
Czukor József kiemelte, hogy „rettenetes cselekedetről” van szó, amelyet „valószínűleg egy nemzetközileg megszervezett embercsempész banda” követett el.
Ez a tragédia ismét ráirányítja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos az európai országok szoros együttműködése az embercsempészet elleni küzdelemben – mondta a nagykövet, aláhúzva, hogy a magyar és az osztrák hatóságok „nagyon intenzíven és szorosan együttműködnek” az ügy feltárásában.
Czukor József rámutatott: a magyar kormány már hónapok óta figyelmeztet arra, hogy nemcsak a Földközi-tenger medencéjének nyugati részében tevékenykednek embercsempész bandák, és nemcsak ott van „hatalmas menekültprobléma”, hanem az úgynevezett nyugat-balkáni úton is.
Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: az ügyészség kiemelt ügyként kezeli az eljárást, a nyomozás felett a Kecskeméti Járási Ügyészség fokozott felügyeletet gyakorol.
Az embercsempészek számára egy ember csupán áru, a migránsok sorsa nem érdekli őket, csak az, hogy megkapják a pénzüket – mondta Németh Zsolt kriminológus az M1 aktuális csatorna pénteki műsorában.
A szakértő hangsúlyozta: bűnszervezetek mindig abban az esetben jönnek létre, ha a társadalom részéről jelentkezik valamilyen nagy volumenű szükséglet, amelyet az állam nem elégít ki. Ilyen bűnszervezetet alkotnak az embercsempészek is, akik árunak tekintik az embereket, akikért pénzt kapnak. Ha az osztrák autópályánál talált 71 halott migránssal kapcsolatban el is ítélik néhányukat, „ne gondoljuk, hogy mások ilyet nem fognak csinálni” – figyelmeztetett.
Az ország területére vonatkozó kockázatelemzés eddig is mindennapi feladat volt, a mélységi ellenőrzés és a schengeni rendszer ma is működik, de le kell szögezni, hogy ilyen eset nemhogy Magyarországon, de Európában sem történt még. Tehát „van készültség, van törekvés, de nem hihetjük, hogy totálisan ellenőrizhetjük az összes autót”, amely Magyarországon közlekedik – fogalmazott.
Németh Zsolt hangsúlyozta: a rendőrség nem feltétlenül képes egymaga megelőzni az ehhez hasonló eseteket, szükség van arra is, hogy az emberek, ha látnak „valami furcsát”, azt jelentsék a hatóságnak.
Elszánt harcot sürget az embercsempészek ellen a német belügyminiszter a 71 ember halálával végződött ausztriai tragédia után. „A megerősített ellenőrzés helyes lépés” – idézte Thomas de Maiziere szavait pénteken online kiadásában a Handelsblatt című német lap. Több német tartományban már alig van hely a fogdákban, mert a hatóságok valamennyi embercsempész ellen eljárást indítanak – mutatott rá a belügyminiszter.
A konzervatív CDU politikusa kifejtette, hogy az embercsempész járműveket vezető sofőrök sokkal kevesebbet keresnek, mint az embercsempész hálózatok szervezői, ezért „az Europollal együtt ezeknek az embereknek a nyomába kell erednünk és le kell foglalnunk a vagyonukat”.
Sigmar Gabriel alkancellár pénteken azt mondta, hogy az ausztriai tragédia „végtelen dühvel” tölti el. „Az emberek csak Ausztriába, Svédországba és Németországba tudnak menni„, mert Európa nem képes közös menekültügyi politikát kialakítani. „Ez az igazi botrány” – vélekedett a konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokrata párt elnöke.
A német rendőrszakszervezet (DPolG) vezetője, Rainer Wendt a Handelsblattnak nyilatkozva rámutatott, hogy az ausztriai tragédia határokon átívelő bűnszervezetek tevékenységének tulajdonítható, ezért az ellenük való fellépésnek is nemzetközinek kell lennie, és a hálózatokat irányító, „felfoghatatlanul nagy összegeket kereső” bűnözőkre kell összpontosítani.
„Nem megyünk sokra, ha mindig csak a csempészbandák legalsó szintű tagjait csukjuk le, mert azonnal új emberek állnak be a helyükre” – hangsúlyozta a német rendőrszakszervezet vezetője.
Ideiglenes határellenőrzés bevezetését szorgalmazta a burgenlandi tartományi vezető a migránsok ausztriai tragédiája nyomán a pénteken Kismartonban (Eisenstadt) tartott sajtótájékoztatóján, amelyen bemutatta öt pontból álló cselekvési tervét is a menekültválság enyhítésére.
Hans Niessl, Burgenland szociáldemokrata vezetője a programot ismertetve nulla toleranciát hirdetett az embercsempészet ellen és a tartományi rendőrség túlterheltsége miatt további száz rendőr Burgenlandba való átirányítását javasolta. A politikus által összeállított azonnali cselekvési terv része továbbá a hadsereg támogató műveleti bevetése és a határ környékén történő személyellenőrzés megerősítése.
Francois Hollande francia elnök és Werner Faymann osztrák kancellár közös európai migrációs politika megalkotását szorgalmazta pénteken a migránsok ausztriai tragédiája nyomán.
A francia köztársasági elnök telefon egyeztetett az osztrák kancellárral „a több mint hetven migráns életét követelő szörnyű tragédia nyomán, és kifejezte együttérzését a megpróbáltatásban” – olvasható a francia elnöki hivatal péntek este kiadott közleményében. A két ország vezetője jelezte, hogy „eltökélt az embercsempész-hálózatok elleni leghatározottabb küzdelemben és Európa külső határainak biztosításában”.
„Ahogy azt Franciaország és Németország a hét elején Berlinben kérte, a (francia) elnök és az osztrák kancellár az Európai Tanács által meghozott döntések haladéktalan végrehajtására szólított fel” – hangsúlyozta az elnökség. Ezen intézkedések között szerepel – mint arra a közlemény emlékeztetett – „a szükséges befogadóközpontok megnyitása Olaszországban és Görögországban, a menedékkérők igazságos elosztása az uniós tagállamok között, valamint az illegálisan érkezett emberek méltósággal történő visszakísérése”. Az Elysée-palota szerint Hollande és Faymann végül pedig „közös migrációs politika és egységes európai menekültrendszer” megalkotását szorgalmazta.