Vegyifegyver-támadás volt a magyar katonák kurdisztáni állomáshelye közelében

Az Iszlám Állam kurd harcosok ellen vetett be klórgázt szerdán mindössze negyven kilométerre Erbíltől.

Zord Gábor László
2015. 08. 14. 16:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még csütörtökön adta hírül a Bild című német lap, hogy vegyi fegyverrel hajtottak végre támadást az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet erői az észak-iraki Erbíl közelében. A médium beszámolóját röviddel később Berlinben a német védelmi minisztérium szóvivője is megerősítette. Eszerint az akcióra szerdán került sor a kurdisztáni autonóm terület fővárosától negyven kilométerre fekvő Makhmournál, az IÁ erői a katonai hírszerzés egyik informátora szerint valószínűleg klórgázt vetettek be. A támadásban, melyben a harcanyagot állítólag katyusa sorozatvető rakétákkal juttatták célba, valószínűleg nagyjából hatvan kurd katona szenvedett légúti károsodást. A térségben tevékenykedő német katonákat nem érintette a támadás.

A kérdés két okból kifolyólag is roppant kényes. Az egyik az, hogy az irakitól egyáltalán nem független szíriai hadszíntéren történt állítólagos vagy valós vegyifegyver-támadásokat korábban (különösen 2013-ban) nagyon komolyan vette a nemzetközi közösség. Az Egyesült Államok az utolsó pillanatban állt el a Bassár al-Aszad vezette rezsim elleni nyílt katonai beavatkozástól, amikor az orosz diplomácia elérte, hogy Damaszkusz önként mondjon le jelentős vegyifegyverkészletéről, azt szállítsák el a háború dúlta országból és semmisítsék meg. A másik szempont pedig az, hogy a szerdai támadás közelében, Erbílben Németország vezetésével nyugat-európai országok haderői az év eleje óta kiképző missziót (KTCC) állomásoztatnak, melynek célja a kurd harcosok, a pesmergák felkészítése az IÁ elleni harcra. Az ő biztonsági helyzetükben beállt mindennemű jelentős változás (ilyen a kurdokkal szembeni új keletű török fellépés is) kérdésessé teheti az erőfeszítés fenntarthatóságát.
A szerdai klórgáztámadás ráadásul nem az első volt. Januárban és júniusban úgy Irakból, mint Szíriából érkezett hír arról, hogy az IÁ ehhez a – valószínűleg helyben elkészített vagy külföldről becsempészett – fegyverhez folyamodott.

Az incidensek Magyarország számára sem érdektelenek, mert az említett KTCC (Kurdisztáni Kiképzési Koordinációs Központ) objektumainak őrzésvédelmi, konvojkísérési, illetve kiképzési feladatait napokon belül magyar katonák látják el. A Magyar Honvédség Iraki Kiképzésbiztosító Kontingensének (MHIKK) telepítése a hadműveleti területre folyamatban van. Megkérdeztük a Honvédelmi Minisztériumot (HM), hogy a kontingens katonái milyen vegyvédelmi felszereltséggel rendelkeznek és milyen felkészítést kaptak gáztámadás esetére. A kérdés érzékenységét mutatja, hogy bár lapunk honvédelmi tudósítóját tényfeltáró cikkei miatt hónapok óta bojkottálja a tárca vezetése, kérdéseire nem válaszolnak, most néhány órán belül választ kaptunk. Eszerint „az Erbílbe készülő magyar kontingens állományának minden tagja rendelkezik egyéni védőeszközzel, ami az ismert mérgező harcanyagok ellen, így a hólyaghúzó mustárgáz elleni védelmet is biztosítja. Az állomány megkapta a kiképzést a védőeszköz-használatra”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.