Illegális bevándorlás: az osztrákok támogatják, a csehek és a szlovákok elutasítják a kvótákat

Míg a kvóták kérdésében eltérnek az álláspontok, abban egyetértés van, hogy szükséges a schengeni határok jobb őrzésére.

MTI
2015. 09. 07. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bohuslav Sobotka cseh kormányfő viszont a találkozó után úgy nyilatkozott, hogy Csehország továbbra is elutasítja a kötelező kvótákat és azt szeretné, ha a menekültproblémát összeurópai összefogással és együttműködéssel oldanák meg – jelentette a CT 24 közszolgálati cseh hírtelevízió.

Sobotkáéhoz hasonló álláspontot fogalmazott meg Robert Fico szlovák kormányfő is. „A kvóták irreálisak” – jelentette ki Fico újságírók előtt. Kifejtette: a migránsok nem akarnak Szlovákiában, Csehországban és Magyarországon maradni, és a kormányoknak nincsenek eszközeik ahhoz, hogy az országban tartsák őket.

 

Hozzátette: Románia júliusban felajánlotta, hogy 1785 menedékkérőt átvesz a nehéz helyzetbe került országoktól. „Ennyit tudunk befogadni, többet nem” – szögezte le a román elnök, azokra a sajtóértesülésekre utalva, amelyek szerint az Európai Bizottság a korábbi befogadási kvóták növelését és kötelezővé tételét szeretné elérni.

 

Johannis rámutatott: Románián nincs migrációs nyomás, így számára csak elvi kérdés, hogy szolidáris legyen a többi uniós tagállammal. A menekültek elosztásával kapcsolatos brüsszeli javaslat megismerése nyomán a Legfelső Védelmi Tanács alakítja ki Románia ezzel kapcsolatos álláspontját – mondta a román elnök.

Míg a kötelező kvóták kérdésében a cseh és a szlovák kormányfő álláspontja eltért az osztrák kancellár véleményétől, abban mindhárman egyetértettek, hogy szükség van a külső schengeni határok jobb biztosítására és őrzésére. „Talán még katonailag is” – jegyezte meg Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovákiai közszolgálati hírügynökség idézte. Ha Görögországnak, Olaszországnak vagy Magyarországnak segítségre lenne szüksége, a szlovák kormány kész a pénzügyi, anyagi és személyes segítség megadására – hangsúlyozta a szlovák politikus.

A cseh, a szlovák és az osztrák miniszterelnök támogatja úgynevezett biztonsági zónák kialakítását azokban az európai országokban, amelyek leginkább ki vannak téve a migrációs hullám nyomásának. A költségek fedezéséből szerintük az ENSZ-nek is ki kellene vennie a részét.

Fico szerint Szlovákia szolidáris azokkal, akiknek az életéről és egészségéről van szó. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy „a bevándorlók tömegei között bizonyíthatóan az Iszlám Állam képviselői is jelen vannak”. A kormány felelősséget visel Szlovákia állampolgárainak biztonságáért. Ezért erről a témáról világosan és nyíltan fogok beszélni” – hangsúlyozta a szlovák kormányfő.

Andrej Kiska szlovák köztársasági elnök hétfő délelőtt kijelentette: úgy nyilatkozni a menekültekről mint valószínű terroristákról vagy gazdasági spekulánsokról, az nem az ismeretlentől való félelem, hanem „az idegengyűlölet és a szélsőségesség jelszavai”. Fico szerint az államfő bármit nyilatkozhat, mert nincs személyes felelőssége az ország ügyeiért.

A cseh, a szlovák és az osztrák kormányfő három nappal a visegrádi négyek prágai kormányfői csúcstalálkozója után azért ült össze Pozsonyban, hogy a migrációs válság közép-európai tehertételeiről tanácskozzon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.