Ima Spanyolországért

Sorsdöntő lehet a vasárnapi idő előtti katalán tartományi választás.

2015. 09. 26. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Imára szólította a spanyolországi hívőket Valencia érseke, Antonio Canizares bíboros, és arra kérte őket, hogy egy hónapig fohászkodjanak az állam veszélybe került egységéért. A spanyol külügyminiszter, José Manuel García-Margallo is ezért vállalta a nyílt médiavitát Oriol Junquerasszal, a katalán függetlenség egyik baloldali szorgalmazójával.

A felmérések szerint az említett pártlista nem érné el az abszolút többséget (legalább 68 képviselői helyet), és csak az önállóság feltétlen híve, az Avuí portál ilyen derűlátó. A mérleg nyelve a radikális baloldali Népi Egység (CUP) pártja, mert csak az ő segítségükkel érhetik el az abszolút többséget. Ennek viszont az lehet az ára, hogy majd ők diktálják a feltételeket a pártlistának, amely nevével ellentétben csak a függetlenség céljában egységes, másban nem nagyon. Artur Mas, a mérsékelt nacionalista kormányfő és tartományelnök rosszul számított, és 2012 ősze, a függetlenségi folyamat beindítása óta nemcsak pártja (Összetartás és Egységesülés – CiU) bomlott fel, hanem veszélybe sodorta magát a fő célt is.

Akárcsak Barcelona, Madrid is a félelemre építette a kommunikációját a kampány előtt és alatt, és utóbbi óvatosan – szintén nem hibák nélkül – próbálta jobb belátásra késztetni a választókat, és a katalán nagyvállalkozókat. A gyakorlatias gondolkozású katalánoknak pedig dönteniük kell, hogy holnap az eszükre vagy a szívükre hallgatnak-e. Pár napja ezért nem volt szerencsés kijelentés a spanyol jegybank elnökétől, hogy önállóság esetén kilátásba helyezte a görög típusú készpénzkorlátozást, majd visszakozott.

A madridi kormányban is heves viták folyhatnak a háttérben. A védelmi miniszter nemrég üzent Katalóniának, ha kell, akkor a hadsereg tudja, mi a dolga. Hiába reagált és cáfolt rögtön a kormányszóvivő kétségbeesetten, a katalán függetlenségpártiak köszönték szépen a váratlan „ajándékot”. A fenyegetés valószínűleg sok bizonytalan szavazót döntésre bírhatott a több mint hatszázezerből, sőt, a tét nagysága miatt az összes párt versenyt fut a külföldön élő és szavazni akaró 1,6 millió külföldön született katalánért is. A madridi alsóház kormánytöbbsége a választások utáni héten szavaz az alkotmánybíróság hatásköreinek bővítéséről, és a taláros testület ezentúl megfoszthatja posztjuktól az autonóm tartományok vezetőit, például a katalán Artur Mast. Könnyen lehet, hogy elkésett a Harmadik út, az értelmiségiek és a volt politikusok kezdeményezése, amely csak három hete bontott zászlót, és a párbeszédet szorgalmazza a két tábor között.

De vajon ki fogja elismerni az önálló Katalóniát, ha a fontos államok sorra adnak kosarat Masnak, és egyetlen mérvadó vezető politikus sem volt hajlandó fogadni? Csak két kis állam, Litvánia és Lettország vállalta a támogatást, és az Európai Parlamentben a liberális frakció is Katalónia mellé állt, de a dán és a svéd parlament is lehetőséget adott a katalán álláspont kifejtésére. Barack Obama a múlt héten fogadta a Fehér Házban a tavaly trónra lépett új királyt, VI. Fülöpöt, és külföldi újságírók előtt foglalt állást a spanyol állam egysége mellett. Az orosz Sputnik hírportál úgy tudja, cserébe valamit kért érte Mariano Rajoytól, a madridi kormányfőtől: a dél-spanyolországi Cádiz közelében épült Morón légi támaszpont további használatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.