Migránsok: Horvátország felől jöhet a következő hullám

A határvédelmi szigorítások után új útvonalakat kereshetnek a menekültek, így ismét hazánkban találkozhatunk velük.

Majláth Ronald
2015. 09. 08. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élénk vita bontakozott ki a horvát sajtóban azután, hogy Magyarország megkezdte a szerb határon a védelmi kerítés megépítését. A vészharangot először Lovorka Marinovic nemzetközi migrációs szakértő kongatta meg, aki a horvát Slobodna Dalmacija lapnak elmondta: Horvátország is a lehetséges útvonalak között van, azonban az országnak nincs kellő kapacitása a menekültek fogadására.

Zoran Milanovic horvát miniszterelnök ezt követően egy újságírói kérdésre ugyan azt mondta, hogy Horvátország felkészült a menekültek fogadására, de valószínűleg arra az 550 migránsra gondolt, akiket az ország köteles lesz befogadni a jövőben. Azonban sokan figyelmeztetnek: az illegális határátlépők új útvonala a jövőben Horvátországon keresztül vezethet Magyarország felé.

Portálunk az új tranzitútvonalakról Balkán-szakértőket kérdezett, akik egyetértettek abban: a magyar–horvát határ felértékelődhet a migránsok számára, ha megépül a határvédelmi kerítés. Végh Andor, a Pécsi Tudományegyetem Földrajzi Intézetének Balkán-szakértője a mostani horvátországi helyzet kapcsán elmondta: nem tudják pontosan, vannak-e és milyen számban migránsok Horvátországban, jelenleg feltehetően csak elszórtan akadhat néhány Horvátországot útba ejtő embercsempész.

A szakember emlékeztetett arra, hogy amikor Horvátország az Európai Unió tagja lett, néhány héten belül felértékelődött az ország és megjelentek az embercsempészek a határainál. „Így függetlenül attól, hogy most a szerb–magyar határ a fő belépési pont, a magyar intézkedések nyomán Horvátországnak is lesz mitől félnie” – hangsúlyozta Végh Andor.

A horvát útvonalat valószínűsíti Bali Lóránt, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Horvátország-szakértője is, aki szerint ha a magyar kerítés megépülne és életbe léptetnék a büntetőjogi szankciókat, a migránsoknak több mint a felét feltartóztathatják a szerb határon. Számukra a viszonylag könnyű határátlépés miatt a román szakasz választása lenne a leglogikusabb, de a tapasztalatok szerint a migránsok minél előbb nyugatra akarnak jutni, emiatt inkább Horvátországot választhatják.

Márpedig a Szerbiából Horvátországba való belépés a migránsok számára egyáltalán nem olyan nehéz, mint azt gondolnánk. Végh Andor rámutatott, hogy Szerbiának és Horvátországnak két olyan szárazföldi határszakasza van, ahol a menekültek minden nehézség nélkül átléphetnek. Ezek közül az egyik Vukovár és Újlak (Ilok), a másik pedig Vukovár és Kiskőszeg (Batina) között található. Itt olyan szakaszok vannak, ahol Horvátország területe a Dunán keresztül átnyúlik Szerbiába, vagyis a migránsoknak még csak át sem kell kelniük a folyón, hogy a horvát oldalra érjenek – e területek hovatartozásának kérdése merült fel Liberland kikiáltása kapcsán is.

Bali Lóránt felhívta a figyelmet arra, hogy a Dunán ugyan vannak hidak Szerbia és Horvátország között, de ezek egyben hivatalos határátkelők is, így nem valószínű, hogy a migránsok itt próbálkoznának. Sokkal valószínűbbnek tartja, hogy az Újlaktól, a Dunától délre eső, Szerbiába áthúzódó területek lesznek a menekültek célpontjai, ami azért is kézenfekvő, mert Vinkovcit elérve közúton és vasúton is könnyen eljuthatnak a nagyobb horvát városok felé.

Végh Andor kiemelte, hogy Horvátország és Magyarország között csak két szárazföldi határszakasz van, amit nem a Dráva választ el egymástól. A Baranya-háromszögnél (Drávaszabolcs és Udvar között) és nyugatabbra, a Répás-kerületnél a migránsok a szárazföldön haladhatnának tovább, máshol viszonylag gyors sodrású folyami szakaszokon kellene átkelniük. Ráadásul – mivel Horvátország nem a schengeni övezet része – itt a határellenőrzés szigorúbb, így ma is gyakran előfordul, hogy a Dráván horgászókat is figyelmeztetik a határőrök.

 

 

Bali Lóránt szerint a horvátok hasonló politikát folytatnának, mint a macedónok és a szerbek, mivel az lesz az érdekük, hogy a migránsok mielőbb átutazzanak a területükön. Így a közlekedési útvonalak alapján a pécsi irány valószínűsíthető Udvaron keresztül. „Ez az egyik legkézenfekvőbb útvonal, ez lenne Horvátország szempontjából a leglogikusabb” – hangsúlyozta a szakértő, aki szintén kételkedik abban, hogy a migránsok megkísérelnének átkelni a Dráván.

A menekültek ugyanis tudatosan haladnak és tisztában vannak azzal, hogyan lehet elérni a nagyobb közlekedési célpontokat, ahonnan autópályán vagy vasúton elhagyhatják a tranzitországokat. Ezért Mohács vagy Pécs lehet a következő állomásuk, ahonnan autópályán vagy vasúton könnyűszerrel Budapest felé vehetik az irányt. Alternatív útként pedig a Vinkovci–Eszék–Kapronca–Nagykanizsa-vasútvonal merülhetne fel a nyugat-európai célállamok felé.

Talán a lehetséges horvátországi menekültáradatnak is köszönhető a Milanovic–Orbán vita, melyben a horvát miniszterelnök nemtetszését fejezte ki a magyar kerítés miatt. Végh Andor emlékeztetett arra, hogy Horvátországban jövő év elején tartottak volna parlamenti választásokat, de úgy tűnik, még szeptemberben feloszlatja magát a parlament és decemberben az újabb választásokon nyertes oldal alakíthat kormányt. Jelenleg pedig a két fő erő fej fej mellett halad.

A szakértő szerint még nincs jele annak, hogy a politikai csatározás részévé tennék a migránskérdést, azonban Ferenc pápa nyilatkozata – vagyis hogy minden plébánia fogadjon be migránsokat – hatással lesz a horvát válaszra. A katolikus egyház a konzervatív erőket, vagyis a HDZ-t erősíti, így nem biztos, hogy a jobboldal előveszi a menekültkártyát. A horvát katolikus egyház – válaszul a pápa felhívására – kijelentette, hogy az 1990-es években jelentős tapasztalatokat szereztek a menekültek ellátásában és fogadásában, a zágrábi érsekség részéről pedig elhangzott: az egyház tudja majd, mit kell tennie akkor, ha segítségre lesz szükség. Ugyanakkor egyelőre kétséges, hogy a részben boszniai és hercegovinai tapasztalattal és szülőhellyel rendelkező, részben iszlamofób horvát klérus milyen módon oldja majd meg ezt a problémát.

Bali Lóránt szerint a magyar kormány erélyes fellépése a migrációs áradattal szemben beárnyékolhatja az eddig sem túl jó horvát–magyar kormányközi kapcsolatokat. Ezt csak súlyosbíthatja, hogy a migránsok valószínűsített belépési pontjai abban a Kelet-Szlavóniában lesznek, amely gazdasági recesszióval küzd. Itt az etnikai ellentétek – elsősorban verbális formában – még mindig jelen vannak a horvátok és a kisebbségben élő szerbek között. Ezért nyitott a kérdés, hogy a fiatal Horvátország, illetve az említett térség lakossága miként fog viszonyulni a modern kor egyik legnagyobb népvándorlásához – vélekedett a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.