Toleráns imámokat képezne Párizs

Toleranciatréningre írat be ötven muszlim vallási elöljárót a francia kormány.

Kuthi Áron
2015. 09. 22. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyíltság és a tolerancia jegyében kezdhetik meg tanulmányaikat azok a francia muszlim hittanárok és közösségi vezetők, akik egy most megkötött francia–marokkói egyezmény értelmében azt is elsajátítják, hogy hogyan lehet leszerelni a radikális tanok iránt érdeklődő vagy azokat hirdető iszlámhívőket. A két ország közötti egyezmény szövege szerint a „helyes egyensúlyt hirdető iszlám” kurzusára szegődött imámok a „köztársaság és a szekularizmus” elve mentén fognak tanulni.

A kormány idén júniusban jelentette be, hogy az elmúlt három év leforgása alatt negyven imámot utasított ki Franciaországból, mert a titkosszolgálat megítélése szerint tanításukat gyűlöletkeltésre használták fel. A Charlie Hebdo szatirikus hetilap elleni, tizenkét halálos áldozattal járó januári merénylet hatására februárban jelentette be a belügyminiszter, hogy világi ismeretek elsajátítására fogják ösztönözni a muszlim vallási elöljárókat. Bernard Cazeneuve akkor azt is aláhúzta, hogy az egyetemi végzettséget adó kurzus a börtönökben és a katonaságnál dolgozó muszlim vallásúaknak lenne kötelező. A kormányt az ötlettel kapcsolatban több oldalról is támadták: egyes fundamentalista közösségek és jogvédők egyaránt azt kritizálták, hogy az állam és az egyház szétválasztására mindig is kínosan ügyelő Franciaország pont a muszlimoknak mondja most meg, hogy mit tanuljanak és tanítsanak.

A gazdasági kapcsolatok virágzanak, Tanger és Casablanca között idén nyár óta már fut az első TGV-szerelvény – ez is annak a 400 millió eurós üzletnek a része, amelyet Párizs az észak-afrikai szomszédjával kötött. Ám a múlt évben egy kínos ügy terhelte a francia–marokkói kapcsolatokat. Párizs kínzással vádolta meg a marokkói titkosszolgálat vezetőjét. Abdellatif Hammouchi egy párizsi egyeztetésen vett részt, mikor ügyészi végzést kapott arról, hogy tanúskodnia kell egy kínzási ügyben. Ugyanis több francia feljelentő is összefüggésbe hozta a nevét egy marokkói fogva tartási létesítménnyel kapcsolatban, ahol bizonyítottan vádemelés nélkül, önkényes módon tartanak fogva embereket.

A marokkói király szerint azonban Hammouchi hasznos szolgálatokat tesz a terrorizmus felszámolása érdekében, így már 2011-ben állami kitüntetésben részesítette. Párizs az idézés után egy évre felfüggesztette az igazságszolgáltatási együttműködést az országgal, de szakértők szerint Hollande látogatásával új lendületet kíván adni a terrorizmus elleni fellépésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.