Agyonlőtték az egyetemi lövöldözőt

Tíz ember halt meg az egyesült államokbeli Oregon állam egyik campusán. A magányos elkövető halott.

MNO
2015. 10. 01. 18:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lövöldözés az Oregon állambeli Roseburg Umpqua nevű főiskoláján történt, a legfrissebb hírek szerint az elkövető meghalt a rendőrséggel vívott tűzpárbajban.

A nyomozást jól ismerő rendőrtisztek a sajtónak a 26 éves Chris Harper-Mercert nevezték meg a mészárlás elkövetőjeként. A sajtónak név nélkül nyilatkozó rendőrségi források szerint az elkövető golyóálló mellényt viselt és állig felfegyverkezett.

A CNN tudósítása szerint az egyik túlélő azt állítja: a gyilkos kifejezetten keresztényeket vett célba. Ezek szerint az elkövető fegyvere újratöltése közben arra szólította fel a diákokat, hogy álljanak fel a keresztények. Majd ezután azt mondta: „Rendben, mivel keresztények vagytok, egy másodpercen belül találkozhattok Istennel.” Aztán tüzet nyitott, és agyonlőtte a diákokat.

A gyilkos nem csak egy helyen ölt: áldozatait a campuson több különböző osztályteremben találták meg.

A rendőrség közlése szerint a lövöldözés helyi idő szerint csütörtök délelőtt fél 11 körül kezdődött, a hatóságokat percekkel később riasztották. Douglas megye rendőrfőnöke a helyi idő szerint délután 5 órakor tartott sajtótájékoztatóján tíz halálos áldozatról beszélt, az még nem világos, hogy ebbe a számba a gyilkost is bele kell-e érteni. John Hanlin úgy fogalmazott, ez a szám „egyelőre a legjobb és legpontosabb információ”, ami azt jelenti, hogy a halálos áldozatok száma még változhat. A jelenlegi információk szerint hét ember sérült meg. A korábbi becslések az áldozatok és a sérültek számát is sokkal magasabbra tették.

A 26 éves merénylő a szüleivel élt egy randizós oldalon regisztrált profilja szerint – írja a Daily Beast. Politikai nézeteit „konzervatív, republikánusként” határozta meg, az intézményes egyházat viszont nem kedvelte a profilja alapján.

Harper-Mercer a MySpace-en is fenn volt, itt puskával a kezében mosolyog egyik fotóján, a többi képe pedig az egyébként baloldali Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) propagandaanyaga. A merénylő sokat torrentezett, erre is vannak bizonyítékok a neten a Daily Beast cikke szerint.

Egy blogposztjában pedig egy másik merénylőt, Vester Flanagant dicsérte Harper-Mercer. „Egy ember, akit senki sem ismert, mára világszerte ismertté vált. ( ) Úgy tűnik, minél több embert ölsz, annál inkább reflektorfénybe kerülsz” – írta.

Az oregoni mészárlásról Lisa Monaco értesítette Barack Obama elnököt. Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy a kormányzat továbbra is prioritásként kezeli a lakosságnak a fegyveres erőszaktól való megvédését.

Barack Obama amerikai elnök szerint a fegyveres támadások rutinszerűvé váltak az Egyesült Államokban, és Amerika belefásult a tömeges fegyveres gyilkosságokba. Beszédében a láthatóan feldúlt Obama kijelentette, hogy az együttérzés és a fohász többé már nem elegendő az ilyen helyzetekben, mert nem képesek elejét venni a hasonló eseteknek. Arra bátorította a nézőket, hogy olyan politikusokra voksoljanak, akik készek tenni a probléma megoldása érdekében. Obama az oregoni tragédiával kapcsolatban elrendelte, hogy a szövetségi létesítményeken a nemzeti gyász jeleként bocsássák félárbocra az amerikai lobogót.

Joe Biden alelnök a halottak és a sebesültek nagy számára hivatkozva kijelentette: a nyomozás valószínűleg meg fogja erősíteni, hogy a mészárlást félautomata vagy automata fegyverrel követték el. Biden a fegyvertartás „ésszerű szabályozására” szólított fel.

A Portlandtől mintegy 300 kilométerre délre található városban lévő tanintézmény nem szokványos egyetem. A CNN idézi az iskola weblapján talált információkat, miszerint a 2013–2014-es iskolaévben 13 600 diákjának átlagéletkora 38 esztendő volt, és közülük csak 740 rendelkezett nappalis hallgatói státusszal. 2437-en a magyar esti képzésnek megfeleltethető oktatáson vettek részt, és tízezren „közösségi oktatásban” részesültek (amely képzési forma talán a magyar népfőiskolai vagy szabadegyetemi oktatáshoz állhat közel).

Az Egyesült Államokban az elmúlt években számos hasonló merénylet történt. A legsúlyosabb közülük 2012 decemberében történt, amikor egy ámokfutó 27 embert, köztük 18 – öt és tíz év közötti – kisgyereket lőtt agyon Connecticut amerikai állam egyik kisvárosa, Newtown egy általános iskolájában.

Oregonban egyébként, több más demokrata vezetésű államhoz hasonlóan, a newtowni Sandy Hook iskolában 2012. december 14-i elkövetett ámokfutás után megszigorították a fegyverhez jutás feltételeit. A háromezer hallgatót oktató Umpqua főiskolán egy műszakban csak egy biztonsági őr teljesít szolgálatot, fegyver nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.