Betonfallal választják el az arabokat a zsidóktól

Az öt méter magas elemeket az erőszakhullám megtörését célzó biztonsági intézkedések részeként helyezik ki.

MNO
2015. 10. 19. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az öt méter magas betonelemeket a szeptember közepe óta tartó erőszakhullám megtörését célzó biztonsági intézkedéseik részeként kezdte el kihelyezni a rendőrség vasárnap délután Jeruzsálem Dzsabel Mukaber nevű arab és Armón Hanacív nevű zsidó lakónegyede közé, a két városrészt elválasztó közútra.

A következő napokban elkészülő, „ideiglenes rendőrségi zárópont” feliratú blokkokból épülő háromszáz méter hosszú fal feladata a rendőri közlés szerint az, hogy megakadályozza, hogy kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálják meg az úton elhaladó autókat és az Armón Hanacívban lévő házakat.

A Háárec című újság hétfői számának a rendőrség képviselői elmondták, hogy a betonelemek igény szerint elmozdíthatók, a városházán pedig azt hangsúlyozták, hogy csak ideiglenesen emeltek falat, mert az elmúlt hetek több merénylője is ebből az arab negyedből indult útnak, és számos alkalommal dobtak onnan köveket és Molotov-koktélokat a szomszédos zsidó részekre.

A Háárec szerint az új, Jeruzsálemen belül épülő elválasztó fal fontos szimbolikus jelentéssel bír, mert a jelenlegi izraeli kormánynak a város egységét hangoztató hivatalos nyilatkozataival ellentétben gyakorlatilag a város kettéosztásának kezdetét jelenti.

A készülő ideiglenes fal mellett tizenegy állandó útelzáró pontot is elhelyeztek a város arabok lakta lakónegyedeinek útvonalain, és számos ellenőrző pontot állítottak fel a többi úton haladó járművek átvizsgálására is. A kiterjedt ellenőrzések miatt gyakran órákig kell várakozni a város nyugati felébe jutáshoz.

Az ellenzéki balközép Cionista Tábor nevű párt közleményt adott ki a lépések ellen, mely szerint „Benjámín Netanjáhú miniszterelnök hivatalosan felosztotta Jeruzsálemet és bebizonyította, hogy egy dolog az erőteljes hangvételű szónoklat, és megint másik dolog az intézkedések. Felügyelete alatt Jeruzsálemet megosztják, a zsidók félnek a Siratófalhoz menni, rendőrök és katonák őrzik a fontosabb utcákat és a bevásárlóközpontokat” – áll a szövegben.

Ugyanakkor a rendőrség lépését a jobboldalon is bírálják, például a Likudhoz tartozó Zeév Elkin bevándorlásügyi miniszter hétfőn úgy nyilatkozott a katonai rádiónak, hogy a fal nem megfelelő eszköz az erőszaktól való elrettentéshez.

„Biztonsági szempontból helytelen. Megvitattuk a kérdést a kabinetben, és egyértelmű volt, hogy nem ez a megoldás. Ez egy ideiglenes és elszigetelt ügy. A terrorizmussal kell foglalkozni, és nem könnyen megkerülhető falakat kell építeni” – közölte Elkin.

Izrael 1967-ben foglalta el Jeruzsálem keleti felét benne az óvárossal, ahol számos zsidó lakónegyedet hozott létre, amelyek az évtizedek során összenőttek, közvetlen szomszédságba kerültek a mellettük lévő arab lakónegyedekkel. Emellett néhány szélsőséges zsidó csoport enklávékat kialakítva az arab negyedeken belül telepedett le, ami szinte lehetetlenné teszi a zsidó és az arab lakosság területi különválasztását, a város kettéosztását.

Jeruzsálem 850 ezer fős lakosságának 37 százaléka arab. Ők nem rendelkeznek teljes körű izraeli állampolgársággal, a parlamenti választásokon nem, viszont a helyi önkormányzati voksoláson szavazhatnak, és részesülnek az izraeli szociális ellátásból.

A beersabai buszállomáson történt vasárnap esti támadásban egy puskával és késsel felfegyverkezett palesztin férfi megölt egy izraeli katonát, és megsebesített másik tíz embert – számolt be róla az Al Jazeera.

A támadót leterítették, eközben egy biztonsági őr lelőtt egy eritreai bámészkodót, akiről úgy vélték, hogy ő lehetett a gyilkos társa. Az összeverődött tömeg meg is lincselte az észak-afrikai férfit, aki később a kórházban életét vesztette. Egyesek videóra vették, ahogy a felbőszült tömeg rátámad a férfira, fejbe rúgják, padot hajítanak felé. Egy izraeli rendőrségi szóvivő megerősítette az Al Jazeerának, hogy az eritreai férfit tévesen azonosították a támadás elkövetőjével.

A Hamasz a palesztin férfi által elkövetett támadást természetes válaszreakciónak és Iszlám Dzsihádnak nevezte, más palesztin csoportok is hasonló álláspontot képviseltek: ez „egy teljesen szokványos reakció volt az izraeli bűntényekre”.

Az összecsapásokban eddig 52-en haltak meg, 44 palesztin és 8 izraeli.

Az amerikai külügyminiszter a madridi sajtótájékoztatóján elmondta: az Egyesült Államok nem javasolja a jeruzsálemi Templom-hegy státuszának megváltoztatását, és ellenzi külső szereplők bevonását a palesztin–izraeli konfliktusba. Szíriával és Irakkal kapcsolatban a politikus hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni a humanitárius katasztrófát. Oroszország szíriai beavatkozásával kapcsolatban az amerikai külügyminiszter aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Moszkva kizárólag Aszad elnököt akarja támogatni.

A szeptember közepén kezdődött erőszakhullám közvetlen kiváltó oka az al-Aksza mecset terének megnyitása volt a zsidó látogatók előtt. A napi rendszerességgel ismétlődő, gyakran halálos kimenetelű erőszakos tüntetéseket, valamint általában késeléses merényleteket egyre többen tekintik „a harmadik intifádának” (palesztin felkelésnek). Az izraeli erők a tüntetők elleni akcióikban gyakran használnak könnygázt, kábító gránátot, gumírozott acél golyókat valamint éles lőszert is.

Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök elutasította azt a francia tervet, mely szerint nemzetközi megfigyelőket küldtek volna az al-Aksza mecset környékére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.