Ellenőrzött középhatalmak

Moszkva szíriai beavatkozása korlátozza a közel-keleti erőközpontok mozgásterét.

Zord Gábor László
2015. 10. 07. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szíriai háború így vagy úgy, de már valószínűleg véget ért volna, ha csupán a helyiek volnának érintettek benne, azaz a konfliktus valóban kiérdemelné a polgárháború megjelölést. A konfliktusnak azonban a damaszkuszi rezsim és ellenzéke között zajló összecsapásokon kívül még legalább két, jól megfogható rétege van. Az egyik a stratégiai szint, amely az Egyesült Államok, Oroszország, kisebb részben az Európai Unió fajsúlyosabb hatalmai között zajlik. A másik a regionális szint, amely a stabilan maradt térségi hatalmak között dúl, nagyhatalmi befolyás, de nem kézi vezérlés alatt. Első ránézésre ezek közül az országok közül három (Izrael, Szaúd-Arábia és Törökország) Amerika, Irán pedig Oroszország szövetségese, de éppen középhatalmi státusuk miatt mindig is volt erejük az önállósághoz.

Szíriában is e rendszer szerint zajlottak a folyamatok. Az amerikaiak igyekeztek céljukat – Bassár al-Aszad rendszerének megbuktatását – szaúdi, török és izraeli közvetítés útján, javarészt fedett, titkosszolgálati eszközökkel elérni. Mint annak idején Afganisztánban a mudzsahedek esetében – ahol Szaúd-Arábia volt a társfinanszírozó, s a pakisztáni hírszerzés a gyakorlati közvetítő –, a cél és a megvalósítás most is tükrözte a helyi érdekeket. Izrael megszabadulhatott az utolsó vele határos, ellenséges katonai erőtől, Törökország tovább emelhette ázsióját a muszlim világban, a szaúdiak pedig a szunnita fundamentalista berendezkedés kiterjesztésében reménykedhettek a síita Irán befolyásának visszaszorítására, két szekuláris állam (Szíria és Irak) felszámolásán keresztül.

Néhány fejlemény azonban kétségessé tette e mechanizmus működőképességét Szíriában. Az izraeliek és a szaúdiak az iráni nukleáris egyezség miatt elbizonytalanodtak az Egyesült Államokban; Törökország stratégiai súlyának további növelésével kecsegtető energetikai együttműködésbe kezdett Oroszországgal; végül pedig Moszkva mindenkit meglepve a nyílt katonai beavatkozás mellett döntött, hogy megelőzze Aszad bukását és saját földközi-tengeri pozícióinak elvesztését. Incidensek ugyan egy ilyen geopolitikai együttállásnál sohasem kizártak, mint ahogy csoportérdekek helyi érvényesülése sem, mindenesetre az orosz jelenlét esetleges veszélyeztetésével nagyobb hátrányoknak is kitehetik magukat a középhatalmak, és nem számíthatnak rá, amikor Washingtonra próbálnak nyomást gyakorolni. Úgy is lehet fogalmazni, hogy a múlt hét óta jobban meg kell fontolniuk lépéseiket Szíriában.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.