Egy neve mellőzését kérő vezető uniós tisztviselő elmondta, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke azt szeretné, ha csütörtökön sikerülne mindent megbeszélni, és pénteken már nem kellene összeülniük a tagállamok vezetőinek.
A migráció esetében főleg az eddig meghozott döntések megvalósítását tekintik át, illetve az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának, a Világélelmezési Programnak és a külön létrehozott pénzalapoknak tett pénzügyi felajánlásokról lesz szó. A forrás megerősítette, hogy a legtöbb tagállam messze elmarad vállalásai teljesítésével ezen a téren.
A tisztviselő szerint itt előtérbe kerülhet a külső határok ellenőrzésének szükségessége, és döntés születhet arról, hogy bővítsék az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex jogköreit, hogy egymaga is kezdeményezhesse a menekültstátusra nem jogosultak hazaküldését, ami jelenleg a tagállamok feladata.
„Nyíltan ki kell mondani, hogy Dublin halott” – szögezte le az uniós diplomata, hozzátéve: hatalmas veszélyt jelent, hogy nincs alternatívája. Az uniós menekültügyi eljárás szabályait leíró szabályok módosításáról vagy cseréjéről is elkezdődhet csütörtök este a legmagasabb szintű egyeztetés, emellett pedig az úgynevezett hotspotok pontos meghatározása is szóba kerül majd.
A külső határok ellenőrzésével, védelmével kapcsolatban a forrás rámutatott: tisztázni kell, hogy az uniós, közösségi szintnek ebben milyen szerepe lehet. Orbán Viktor miniszterelnök korábban többször hangsúlyozta, hogy ha Görögország nem képes ellenőrizni az unió külső határát, akkor a huszonnyolc tagállamnak kell közösen megtennie. A tisztviselő ezzel összefüggésben leszögezte, hogy ha létrejön egy uniós határőrség, az nem leváltani, hanem kiegészíteni fogja a tagállami hatóságokat.