Le kell zárni a horvát–szerb és a horvát–montenegrói zöldhatárt, és a határok védelmére ki kell vezényelni a hadsereget – jelentette ki Mate Granic, akit Kolinda Grabar-Kitarovic államfő a migrációs helyzet kezelésére létrehozott válságtörzs élére nevezett ki. A volt horvát külügyminiszter az N1 horvát kereskedelmi televíziónak nyilatkozva hétfőn elmondta, hogy az államfő utasításait követi, akinek a migránsválság kezdete óta ez az álláspontja.
„Horvátországnak nincs más választása, ha nem akar gyűjtőközponttá válni, mint hogy lezárja zöldhatárát, és lassítja a migránsáradatot” – mondta Granic. Ez az egyetlen intézkedés, amelyet most bevezethet a kormány – tette hozzá. „Ellenkező esetben lehet, hogy megtapsolják az Európai Unióban, de nagyon rövid időn belül destabilizálja az országot” – szögezte le.
A volt külügyminiszter szerint várható volt, hogy Szlovénia lezárja határát a migránsok előtt, miután Magyarország is lezárta zöldhatárát Horvátországgal.
Annak ellenére, hogy Szlovénia bejelentette, egyelőre nem tud több menekültet fogadni területén, Horvátország újabb migránsokkal teli vonatot indított a kelet-horvátországi Tovarnikból a szlovén határ felé Csáktornyára hétfő reggel.
Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter közölte, beengedik az ország területére a szóban forgó 1900 menedékkérőt, ugyanakkor felrótta a horvát kormánynak, hogy nem válaszol a telefonhívásokra és nem tartja be azt az egyezséget, amely szerint Szlovénia határozza meg a migránsok befogadásának ütemét. Znidar szerint a horvátok arra korlátozzák tevékenységüket, hogy továbbszállítják a hozzájuk érkezett menedékkérőket.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök hétfőn újságíróknak kijelentette: a migránsokat továbbra is a horvát–szlovén határra szállítják. „Szlovénia jól szervezett ország, ezért meg fogják érteni, hogy fogadniuk kell az embereket, különben ellenőrizetlenül fognak beáramlani az országba” – hangsúlyozta. A kormányfő megismételte korábbi nyilatkozatát, amely szerint Horvátország nem lesz gyűjtőközpont és kerítést sem fog építeni határán a migránsáradat feltartóztatására.
Ranko Ostojic horvát belügyminiszter a sajtónak úgy nyilatkozott, hogy Horvátországnak nincs más választása, minthogy a migránsokat a schengeni övezet határára, a horvát–szlovén határra szállítsa. „Első nap azt mondták, nyolcezer embert fogadnak. Egy nap alatt ebből már csak ötezer lett, majd két és fél ezer, két nap alatt pedig eljutottunk a nulláig” – mondta Ostojic arra reagálva, hogy Szlovénia megvádolta a horvát kormányt, nem tartja be azt az egyezséget, amely szerint Szlovénia határozza meg a migránsok befogadásának ütemét.
A belügyminiszter arról is beszélt: ahhoz, hogy fal épüljön a horvát határon, az Európai Uniónak kell döntést hoznia. „Akkor beismernénk, hogy Görögország nem alkalmas arra, hogy ellássa a schengeni feladatokat és betartsa az uniós szabályokat” – mondta. „Eddig egyetlen drótkerítés sem mutatkozott hatékonynak” – tette hozzá.
A drávamagyaródi horvát–szlovén határátkelőnél egyre nyomorúságosabb körülmények között várja több száz migráns, hogy a szlovén hatóságok beengedjék őket – tapasztalta hétfő délután a helyszínen az MTI tudósítója. Ezek a bevándorlók gyakorlatilag a senki földjére szorultak. Szlovénia egy kordont is felállított az átkelőnél, így a Horvátországból érkező migránsok nem jutnak át az országba, ám a visszavezető utat ugyancsak kordonokkal zárták el a horvátországi oldalon a hatóságok, és rendőrsorfal állt fel a kerítés déli oldalára. A horvát rendőrök eredetileg a határállomást fedő tetőtől távolabb állították fel a kordont, ám így az összes menekültnek, közöttük sok gyereknek a szünet nélkül zuhogó esőben kellett volna várakoznia, ezért a kerítést később hátrébb hozták Horvátország felé.
Az emberek összezsúfolódtak a zuhogó esőben a határátkelő horvátországi oldalán, az állomást fedő tető alatt, akik pedig nem fértek be, már kora reggel óta – gyakran egy szál ingben – áznak a 7-8 fokos időben. Sokan úgy próbálnak felmelegedni, hogy felborítják a határállomáson található fémkonténereket, és azokban gyújtanak tüzeket, így óvják a lángokat a zuhogó esőtől. Mindennek nyomán sűrű, fojtogató füst terjeng a terület felett, amely sokszor az esővédő tető alá is beszorul.
Sokan didergő, fagyoskodó gyerekekre panaszkodnak, ezért a vöröskereszt és az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának aktivistái takarókat osztanak a helyszínen. Időközben megjelentek a területen a segélyszervezetek is, amelyek étellel-itallal látják el a bőrig ázott menekülteket.
Matia Kosovec, a terület főispánja az MTI-nek elmondta: ő sem rendelkezik információval arról, hogy a szlovén hatóságok mikor engedik át az embereket. Ugyanakkor kifejezte reményét, hogy hétfő délután megoldódik a helyzet.
Több mint 600, Olaszország felé tartó illegális bevándorlót mentettek ki a Földközi-tengeren, másik nyolc migráns azonban életét vesztette – közölték hétfőn diplomáciai források. A tengeren hánykolódó bevándorlóknak több olasz hajó sietett segítségére. A vasárnap kimentett 633 embert áthelyezték a Río Segura nevű spanyol hajó fedélzetére. Ez szállítja őket a dél-olaszországi Puglia régióba, Taranto kikötőjébe, ahova várhatóan kedd délelőtt érkeznek meg.
A görög parti őrség eközben az utóbbi 48 órában 2500 menekültet fogott el az Égei-tengeren, ugyanakkor majdnem ugyanennyi migránsnak segítség nélkül sikerült elérnie valamelyik görög szigetet. Az ERT1 görög állami televízió hétfői jelentése szerint Leszboszon ismét vita és verekedés tört ki a regisztrációra váró menedékkérők között.
Több mint ötszáz illegális bevándorló érkezett hétfő délelőtt Ausztriába Szlovénia felől, az osztrák hatóságok délután több ezer menekültre számítanak a szlovéniai határszakaszon. A migránsokat a déli átkelőknél kisebb, legfeljebb 150 fős csoportokban engedik át a határon az osztrák illetékesek. Miután ellenőrizték és regisztrálták, átmeneti befogadóhelyekre szállítják őket. Hétfő délelőtt a spielfeldi határ menti szálláson 150-en voltak, Bad Radkersburgnál 400 embert láttak el és szervezték a továbbutazásukat. A vöröskereszt által üzemeltetett grazi befogadóhelyen legfeljebb 48 órát töltenek el a migránsok.
A burgenlandi Miklóshalma (Nickelsdorf) határátkelőnél továbbra sem érkeznek menekültek. Az ottani befogadóhelyek üresek, azonban a sátortábor lebontását még nem tervezik. Vasárnap sem érkezett menekült a tartományba, szombaton viszont még 4100-an, pénteken több mint 6000-en lépték át a burgenlandi átkelőnél a határt.
A szlovén hatóságok hétfő délelőtt mintegy száz menekültet szállítottak a Rédics–Hosszúfalu (Dolga Vas) magyar–szlovén határátkelő szlovén oldalára, az ott kialakított tranzittáborba – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója. A rendőri felvezetéssel érkezett két autóbuszon főleg családok, sok gyerek és nő kapott helyet. A helyszínen a rendőrök az MTI-nek elmondták, a menekültek hétfőre virradó éjszaka illegálisan, a zöldhatáron keresztül érkeztek Horvátországból Szlovéniába. A helyszínen jelen voltak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának képviselői is.
Eközben a szerb–horvát határon, ahol a horvát hatóságok péntek éjszaka óta megpróbálják lassítani a migránsáradatot, új útvonalon érkeznek az illegális bevándorlók az országba: a tovarniki és babskai helyett a bajakovói átkelő körzetében, amely a Belgrád–Zágráb autópálya mellett van.
Hétfőre virradóra mintegy ezer ember próbált meg ebben a körzetben a szántóföldeken keresztül bejutni Horvátországba. Egy részüket a rendőrségnek sikerült feltartóztatnia, de 300-400 ember levált a csoporttól, és nem tudni, hogy esetleg máshol bejutottak-e Horvátországba – írta a lap.
Szerbiában jelenleg több mint tízezer migráns tartózkodik arra várva, hogy elinduljon az Európai Unió országai felé – közölte a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hétfőn a Reuters brit hírügynökségre hivatkozva, a Blic című szerb napilap értesülése szerint ugyanakkor Macedóniába 24 óra alatt további tízezren érkeztek, akik hamarosan már a szerb–horvát határon lehetnek.
Hamarosan feltorlódhatnak a migránsok Szerbiában, mivel Macedónia felől továbbra is naponta 4-5 ezren lépnek be az országba. A szabadkai Pannon RTV helyszíni beszámolója szerint az éjszaka folyamán is rengeteg migráns érkezett a szerb–horvát határra, ahova buszokkal szállították őket. Zágráb félóránként csupán száz fő belépését engedélyezi, ezért az eső ellenére sokan a Berkasovo–Babska közötti átkelőnél, félúton, a „senki földjén” éjszakáztak buszokban, sátrakban vagy a szabad ég alatt. A hosszú várakozás miatt feszült migránsok között lökdösődés alakult ki.
A magyar–horvát zöldhatár péntek éjféli lezárása után Zágráb életbe léptette a C tervet, vagyis a szlovén határra szállítja a migránsokat, és nem irányítja többet őket a magyar határra. Azóta mindössze négyezren hagyták el Horvátországot. A szerb–horvát zöldhatáron a migránsáradat lassítása óta is 5-6 ezer illegális bevándorló érkezik az országba. Szlovénia korábban közölte, hogy naponta legfeljebb 2500 menedékkérőt hajlandó fogadni.