A Rajna-parti város önkormányzatának honlapján közölt adatok szerint délelőtt 11 óráig a választásra jogosultak 7,8 százaléka adta le szavazatát.
A negyedik legnagyobb német városban 810 ezren szavazhatnak, 18 óráig adhatják le voksukat.
Részt akar venni a választáson a szombati merénylet áldozata is, a konzervatív CDU, a Zöldek és a liberális FDP támogatásával indult pártonkívüli Henriette Reker, aki a kölni egyetemi klinika intenzív osztályán fekszik. Az önkormányzat szóvivője közölte: lehetővé teszik, hogy leadhassa voksát.
A támadó a nyakán sebesítette meg a politikust vadászkéssel. Orvosai szerint Rejer állapota stabil, és lehet bízni teljes felépülésében.
A támadót a helyszínen elfogták. Kihallgatásán a bevándorláspolitika, „kiváltképp a menekültekre vonatkozó gyakorlat miatt kialakult hangulatát jelölte meg tettének motivációjaként” – mondta Ulf Willuhn kölni főügyész a Westdeutscher Rundfunk regionális közszolgálati médiatársaságnak.
A 44 éves munkanélküli férfi a Spiegel Online értesülése szerint a szombati kihallgatáson egyebek között azt mondta, hogy szerinte a külföldiek elveszik a németek munkáját, és kifejezte azt az aggodalmát is, hogy Németországban a nemzeti jogrend helyett rövidesen az iszlám jog, a saría érvényesül majd.
Több lap vasárnap arról írt, hogy a férfinak vannak kapcsolatai a szélsőjobboldali szubkultúrával, és még a kilencvenes évek elején egy igen agresszív, időközben betiltott neonáci párt aktivistája volt. Az utóbbi időben a hatóságok az interneten írt idegenellenes kommentárjai, bejegyzései révén figyeltek fel rá.
Henriette Reker az önkormányzat szociális ügyekért és társadalmi integrációért felelős osztályának vezetője, a Kölnbe érkező menedékkérők elhelyezését is ő irányítja.
Szombat este a városháza előtt élőlánccal tiltakoztak az erőszak ellen, a demonstráción az észak-rajna–vesztfáliai tartományi gyűlésben képviselettel rendelkező pártok vezetői mind részt vettek.