Kína provokációnak nevezte az amerikai területsértést

A kínai álláspont szerint Washington lépése a térségi békét és stabilitást veszélyeztető erődemonstráció volt.

MTI
2015. 10. 28. 6:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai fél az amerikai diplomata előtt kifejtette: az Egyesült Államok Peking ellenzését és többszörösen megismételt kifogásait figyelmen kívül hagyva veszélyeztette Kína szuverenitását és biztonságát. Csang Je-suj külügyminiszter-helyettes Peking elégedetlenségét tolmácsolta a történtek miatt, és provokációnak nevezte a „területsértést”. Mint fogalmazott, az amerikai lépés más országokat korlátozó, a térségi békét és stabilitást veszélyeztető erődemonstráció volt, amely könnyen torkollhatott volna összeütközésbe.

Hangsúlyozta, Peking határozottan megvédi területi szuverenitását és törvényes jogait, s minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy megállítsa a szándékos provokációt, bármely országtól eredjen is. A kínai diplomata megerősítette, országa igényt tart a Nansa/Spratly-szigetek és a hozzájuk tartozó vizek feletti teljes szuverenitásra, mivel azokat „Kína fedezte fel, nevezte el és végzett rajtuk fejlesztéseket”.

Csang visszautasította, hogy Kína tevékenységével akadályozná a szabad hajózást és a szabad repülést a Dél-kínai-tengeren, és leszögezte, országa a maga részéről ugyanakkor szembeszáll azokkal az országokkal, amelyek a szabadságra hivatkozással bármely állam szuverenitását és biztonságát veszélyeztetik.

A kínai külügyminisztérium szóvivője kifejtette, amennyiben egyes országok továbbra is kitartóan arra törekszenek, hogy mesterségesen feszültséget gerjesszenek a térségben, ez Kínát védelmi képességeinek fokozására késztetheti.

Keddi hírügynökségi jelentések arról számoltak be, hogy Washington rendszeressé és a korábbiaknál gyakoribbá kívánja tenni a dél-kínai-tengeri, „ártatlan átkelésne” nevezett járőrözéseket. Az amerikai védelmi minisztérium tisztviselője közölte, hogy hajójuk legutóbb olyan szigeteket is megközelített kevesebb mint 12 tengeri mérföldre, amelyeket a Fülöp-szigetek, illetve Vietnam tart a sajátjának.

Az amerikai kormány illetékesei már korábban jelezték: Washington a járőrözéssel kívánt nyomatékot adni azon álláspontjának, miszerint nem fogadja el Kína szuverenitását a szóban forgó területek felett, és nem ismeri el, hogy a zátonyok mesterséges feltöltésével e szárazföld nemzetközi jogi értelemben „sziget” státuszt nyert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.