Az orosz polgári légi irányítás illetékese szerint a lezuhant repülőgép a Kogalimavia légitársaság Sarm es-Sejkből Szentpétervárra tartó, 92-68-as számú járata volt, a fedélzetén 212 utas és hét főnyi személyzet tartózkodott (a Russia Today ugyanakkor 217 utasról és 7 fős személyzetről számolt be). A TASZSZ hírügynökség kairói repülőtéri forrásokat idéz, amelyek szerint mielőtt az Airbus A321 típusú repülőgép eltűnt volna a radarképernyőkről, a pilóta engedélyt kért a legközelebbi repülőtéren való leszállásra, mert rádiókapcsolata korábbi megszakadása miatt ezt szükségesnek tartotta.
Ezután teljesen megszakadt a kapcsolat a géppel, amely ekkor 9000 méter magasan repült. Egy, a helyszínen tartózkodó egyiptomi biztonsági tisztségviselő közlése szerint a gép teljesen megsemmisült, valószínűleg a rajta tartózkodók túlnyomó többsége meghalt.
Nincs jele annak, hogy lelőtték volna a repülőgépet – közölték Kairóban egyiptomi biztonsági források.
A Sínai-félsziget északi része az Iszlám Állam helyi ága fellegvárának számít. A dzsihadista milícia tavaly októberben végrehajtott, több mint harminc katona halálát okozó egyik merénylete óta a térséget az egyiptomi hatóságok katonai övezetté nyilvánítottak. Júniusban az Iszlám Állam egyiptomi szárnyának fegyveresei rakétákat lőttek ki az ENSZ-békefenntartó missziója által használt egyik repülőtérre a Sínai-félszigeten.
A gépen utazók többsége orosz turista volt, köztük 17 gyerek – adta hírül a Ria Novosztyi orosz hírügynökség. Az egyiptomi hatóságok lokalizálták a gép roncsait – jelentette be közleményben Seríf Iszmáíl egyiptomi miniszterelnök kormánya. „A hadsereg repülőgépei megtalálták a lezuhant gép roncsait hegyvidéki területen. Negyvenöt mentőautót vezényeltek a helyszínre a túlélők és a halálos áldozatok elszállítására” – olvasható a közleményben.
Egyetlen túlélője sincs a légi katasztrófának – ezt már egyiptomi illetékesek közölték. Vlagyimir Putyin elnök gyásznapot hirdetett vasárnapra.Az al-Dzsazíra arab hírtévé egyiptomi biztonsági forrásokból úgy értesült, hogy megtalálták a gép repülési adatait rögzítő fekete dobozt. Az egyiptomi illetékesek abból indulnak ki a katasztrófa vizsgálata során, hogy műszaki probléma okozta a szerencsétlenséget.
Pető György légügyi szakértő a Hír TV-nek nyilatkozva elmondta, majdnem az utazómagasságon lehetett a gép, amikor eltűnt a Flightradar térképéről.
Szerinte, ha tényleg emberi hangokat hallottak a mentők, akkor az azt jelentheti, hogy a gép nem robbant fel és nem is zuhant le, hanem valamelyest kontrollált módon érhetett földet, vagyis a pilóták megpróbálták letenni a sivatagban.
Pető György hozzátette: ez egy nagyon megbízható, biztonságos repülőgéptípus, melyből több mint ezer darabot gyártottak, és eddig a maival együtt összesen kettő szenvedett belőle balesetet.
Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő a Hír TV adásában elmondta: az orosz gép a lezuhanása előtt olyan magasságban repült, hogy a fegyveres csoportok a rakétáikkal nem találhatták el. Emellett kizárná a bombamerénylet lehetőségét is, mert a repülőgép darabjai nem porladtak szét.
Arra a kérdésre, hogy ha mégis merényletről lenne szó, kinek állhatott volna érdekében a robbantás, a szakember hangsúlyozta: az elkövetőket ebben az esetben azok között kellene keresni, akik ellenzik Oroszország politikáját. Kiemelte: a gép meghibásodására utal az is, hogy a pilóta megpróbált segítséget kérni.
A repülő útvonalát követő rendszer adataiból az derül ki, hogy a gép körülbelül 9 ezer méteres magasságban hirtelen lelassult, de ezt egy magyar repülős magazin vezetője szerint sem indokolhatta a hajtómű kigyulladása és leállása. „Az, hogy ilyen gyorsan lelassul a gép, egy hajtóműhiba nem indokolja. Kísértetiesen hasonlók ezek az adatok a 2009-es Air France repülőgép esetéhez, amely az Atlanti-óceán fölött hasonlóan járt” – mutatott rá a Hír TV-nek nyilatkozva Kővári László, az Aranysas magazin főszerkesztő-helyettese.
Az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet egyiptomi szárnya szombaton Twitter-üzenetben közölte, hogy katonái lőtték le a lezuhant orosz utasszállító repülőgépet. Egyiptomi biztonsági források a nap folyamán annak a véleményüknek adtak hangot, hogy műszaki probléma okozhatta a légi szerencsétlenséget.
Az IÁ félhivatalos hírügynökségeként működő Aamaq honlapon is közzétett hírben az dzsihadista szervezet vállalta a felelősséget az orosz utasszállító lezuhanásáért. „Az Iszlám Állam harcosai képesek voltak lelőni a Sínai-tartományban egy orosz repülőgépet, amely több mint 200 orosz keresztes lovagot szállított. Valamennyien meghaltak” – olvasható a Twitter-üzenetben, amely azt jelzi, hogy a támadás Oroszország szíriai beavatkozásának megtorlása volt.
„Szinte kizárt, hogy ők voltak” – ezt már Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő mondta a Hír TV-nek. Hangsúlyozta, a terrorszervezetnek nincsenek olyan eszközei, amelyek képesek a repülési magasságig feljuttatni egy rakétát. Úgy látja, sokkal inkább egy propagandáról van szó. „Az iszlám állam is propaganda géppel rendelkezik, a saját híveivel is ezt akarják elhitetni, hogy képesek felvenni a harcot az oroszokkal. Így próbálják saját hatalmukat és erejüket demonstrálni” – így Tálas Péter.
Izraeli felderítő repülőgép is részt vett az Egyiptomban lezuhant orosz utasszállító keresésében – közölte szombaton Peter Lerner, az izraeli hadsereg illetékese. Az izraeli hadsereg szükség esetén felajánlotta további segítségét mind Oroszországnak, mind Egyiptomnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte egy mentőalakulat küldését a Sínai-félszigetre – jelentette be a Kreml. A mentőalakulat küldése Vlagyimir Pucskovnak, a rendkívüli helyzetek minisztériuma vezetőjének a feladata az egyiptomi hatóságokkal való együttműködésben. Előtte Putyin megbízta Dmitrij Medvegyev miniszterelnököt, hogy a katasztrófa kivizsgálására alakítson állami bizottságot. Az orosz hírügynökségek jelentése szerint Makszim Szokolov közlekedési miniszter is a katasztrófa helyszínére utazik. Putyin részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, és arra kérte a kormányt, hogy „nyújtson nekik segítséget”.
Szergej Izvolszkij, az orosz szövetségi repülésügyi hatóság egyik tisztségviselője, valamint a rendkívüli helyzetek minisztériuma is olyan adatokat közölt a gépre felszállókról, miszerint az utasok száma 217, a személyzet 7 tagból állt, mindannyian orosz állampolgárok.
Korábban a katasztrófamentők egyike arról beszélt a Reutersnek, hogy a roncsokból emberi hangokat hallottak. A mentők megtaláltak már több mint száz holttestet a helyszínen, köztük legalább öt gyerekét. Van olyan utas, aki még be volt szíjazva a székébe – mondták.
„Tragikus látvány. Sok holttest hever a földön, többen úgy haltak meg, hogy beszíjazva maradtak az ülésükben. A gép kettétört, egy kisebb részre hátul, és egy nagyobbra elöl, amely egy sziklának csapódott. Már elvittünk a helyszínről legalább száz holttestet, a többiek még a roncsok között vannak” – mondta egy meg nem nevezett tisztségviselő.
Részvétét fejezte ki Áder János köztársasági elnök Vlagyimir Putyin, az Oroszországi Föderáció elnökének a repülőgép-szerencsétlenség miatt. Az orosz elnöknek címzett levelében Áder János azt írta: mély megrendüléssel értesült arról a szerencsétlenségről, amely szombaton reggel egy orosz légitársaság repülőgépét érte Egyiptomban, és melynek során az Oroszországi Föderáció kétszáznál is több állampolgára vesztette életét. „Engedje meg, hogy az egész magyar nép nevében ezúton fejezzem ki őszinte részvétünket az áldozatok rokonainak, hozzátartozóinak. Nagy fájdalmukban szívből együtt érzünk valamennyiükkel” – tette hozzá. Áder János az orosz elnököt biztosította arról is, hogy a tragédia e nehéz óráiban mély szomorúsággal osztozik Oroszország népének gyászában.